Magyar rendező a nyertesek között a fiatal filmesek európai versenyén
Galambos Levente az öt győztes egyike az Európai Bizottság EUandME elnevezésű kampánya részeként megrendezett filmes versenynek. A nyertes fiatal rendezők fejenként 7500 eurós támogatást kaptak, és neves európai filmrendezők mentorálásával vitték filmre ötletüket. A magyarországi bemutatót július 18-án tartották Budapesten, a Premier KultCaféban. A Rejtett értékek című film már elérhető online is.
A Fiatal Filmrendezők Versenye az EUandME, azaz az „EU és én” elnevezésű uniós kampány része, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy az európaiak életét milyen sok területen segíti az Európai Unió. A 18 és 35 év közötti fiatalokat megcélzó filmes versenyt az EU összes tagállamában megrendezték. Az összeurópai pályázatra 599 szinopszis érkezett be. Közülük a díjnyertes filmrendezőkből álló szakmai zsűri öt nyertest választott ki, akik leforgathatták filmjeiket. A díjazottak közé egy magyar versenyző, Galambos Levente is bekerült.
A nyertesek fejenként 7500 euró – közel két és félmillió forint – támogatást kaptak, ötletüket pedig egy híres európai filmrendező segítségével forgathatták le. A magyar rendező mentora Zaida Bergroth finn filmrendező volt.
„Büszkék lehetünk, hogy a közel 600 pályázóból egy magyar fiatal is lehetőséget kapott, hogy az öt nyertes egyikeként elkészíthesse rövidfilmjét. A huszonegy éves Galambos Levente ráadásul a legfiatalabb a győztesek közül.” – mondta Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője. – „Levente és a generációjához tartozó fiatalok életük egészét vagy jelentős részét már az Európai Unióban élték le. Számukra természetes az, hogy az Unión belül szabadon utazhatnak, tanulhatnak, vállalkozhatnak, és az is egyértelmű sokuknak, hogy például az éghajlatváltozás vagy a környezetvédelem területén csak egységes uniós fellépéssel lehet valódi eredményeket elérni. Éppen ezért különösen érdekes, hogy ők hogyan látják és hogyan mutatják be ezeket a témákat.”
A magyar nyertes a verseny fenntarthatóság és környezetvédelem témakörében nyert.
A film egy olyan elfoglalt apáról szól, aki úgy érzi, egyre távolodik kislányától, mert folyamatosan egyensúlyoznia kell stresszes munkája és a rá, mint egyedülálló szülőre háruló feladatok között. Amikor kislánya kedvenc játéka elromlik, rádöbben arra, hogy a megromlott kapcsolatokat, akárcsak a törött játékokat, meg lehet javítani.
A nyertesek közül a 29 éves lengyel Magdalena Załęcka a mobilitás témakörében készített humoros kisfilmet. Vlad Muko (27) észt rendező a szakértelem és vállalkozás kategóriában nyert. A spanyol Jaime Olías de Lima (29) az európai polgárokat megillető jogok kapcsán készített kisfilmet, az ötödik nyertes pedig a román Eugen Dediu (22) lett a digitalizáció kategóriában.
Képforrás: Kommitment
Kapcsolódó cikkek
- Forog a TOXIKOMA
- NMHH-s oktatóanyagok készültek az álhírekről
- NMHH: 110,1 milliárd forintból készültek filmek Magyarországon 2018-ban
- Európai Bizottság: egyre több gyűlöletkeltő tartalmat törölnek az internetes szolgáltatók
- A GDPR csak a kezdet volt – folytatódik a digitális világ akadálymentesítése
- Médiatanács: több mint százmillió forint helyi és körzeti televíziók rendszeresen jelentkező műsoraira
- Mobiltelefonoké a főszerep a Samsung vígjátékában
- November 4-én látható a Trezor, a humort sem nélkülöző 56-os tévéfilm
- Az Adókikerülés Elleni Direktíva hatása a cégekre
- Rádiós pályázatokról döntött a Médiatanács legutóbbi ülésén
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ma este debütál a TV2 nagyszabású Hunyadi-sorozata
Március 8-án, 20 órakor indul a TV2 történelmi drámasorozata, a Hunyadi, amely Hunyadi János életét és korát mutatja be. A tízrészes széria a magyar történelem egyik legjelentősebb alakjának történetét dolgozza fel, modern technológiai megoldásokkal és nemzetközi együttműködéssel.
Lesz-e magyar Oscar? (A filmipar és a technológia)
Március 2-án a világ szeme ismét Hollywoodra szegeződik, aki akarja, akár élőben is nézheti a 2025-ös Oscar-gálát. Az idei esemény különösen izgalmas az informatikai és technológiai vonatkozások miatt, hiszen a filmipar egyre inkább a digitális világ eszközeire támaszkodik. Több jelölt is kiemelkedő technológiai megoldásokat vonultat fel, és az Akadémia már előre kihirdette azokat az innovációkat, amelyek idén technikai Oscar-díjat érdemeltek.
UPDATE: Korábbi hírünket aktualéizáltuk a Mediator sajtóanyagával, amely az esélyeket latolgatja, beleértve a magyar Oscar esélyét is.
Fel fog-e lépni Zámbó Jimmy saját emlékkoncertjén?
A legfrissebb információk szerint 2026-ban - Zámbó Jimmy halálának 25. évfordulója alkalmából - emlékkoncertet terveznek a Budapest Arénában. Bár konkrét részletek még nem állnak rendelkezésre a koncert programjáról, a nemzetközi példák alapján felmerül a kérdés: vajon megjelenik-e a király "személyesen" az eseményen, előad-e valamit saját hangján "eredetiben"?
Mozizás kettesben: Nyerd meg az év moziélményét!
A Cinema City azt kérdezi: Te miért szeretsz moziba járni, és kit hívnál magaddal? A legújabb kampányfilmjük bemutatja, hogy a mozilátogatók sokféleségében egy dolog biztos: mindannyian imádják a mozizást. A Valentin-napján elindult kampány egy izgalmas nyereményjátékkal várja a mozi rajongóit. Ha a résztvevők megnevezik kedvenc mozipartnerüket, lehetőséget kapnak arra, hogy egy évre szóló moziélmény-csomagot nyerjenek.
Mesterséges intelligencia komponálta a "futni mentem" plakátját
Filmrecenziókat nem nagyon szokott közölni egy infokommunikációs hírportál, de ha egy film plakátja az AI bevonásával készült, ráadásul ez épp a legsikeresebb magyar mozifilm, akkor muszáj nekünk is írni róla. Herendi Gábor 2024 novemberében bemutatott romantikus vígjátékáról van szó, ami csütörtök óta a Netflixen is látható: a "Futni mentem"-ről.