Egy robot naponta 30 szállítási feladatot végez el, és nemsokára 60-ra is képes lesz

forrás: Prím Online, 2019. október 30. 09:05

A Stera Technologies szerződéses gyártási szolgáltatásokat nyújt számos iparág számára. A finnországi Turkuban létesített gyárát a Stera 24 órás műszakban működteti, és nemrég egy automatizálási projektet is elindított, melynek segítségével növelni tudta termelékenységét, versenyképességének megőrzése érdekében. A vállalat a gyártással foglalkozó ipari robotjainak számát 13-ról 26-re növelte az utóbbi két évben. Ezt követően azonban kihívásokkal kellett szembenéznie az anyagok raktárból a gyártócellákhoz való kiszállítása során, mivel a targoncavezetők nem tudtak  lépést tartani a robotokkal.

 

Adaptálható mobil robot az agilis gyártási területekhez

A Stera testreszabott szerződéses gyártást kínál a mechanika, elektronika, és vezetékezés/kábelezés terén, valamint szerszámokat is előállít vásárlói számára. A vállalat tehát rendelésre gyárt, ami miatt egy dinamikus működési környezethez kell alkalmazkodnia, ahol az igények és a lehetőségek gyorsan változnak. A Stera az ügyfél által felállított kívánalmaknak megfelelően gyakran igazítja és módosítja a gyártási megoldásait az optimalizált munkafolyamatok érdekében. Amikor a Stera elkezdett azon gondolkozni, hogy belső logisztikájának részeit automatizálja, fontos tényező volt, hogy a megoldás be tudjon illeszkedni egy olyan környezetbe, amely egy év során többször is megváltozik. „Mivel az elrendezés sokat változik, AMR-eket (autonóm mobil robotokat) választottunk, amelyek támogatni tudják az ilyen agilis környezeteket.” – mondja Jari Isatolo, a Stera Turku üzleti igazgatója. „A rendszer telepítése során semmiféle változtatást nem kellett életbe léptetnünk az elrendezést illetően. Erre csak más rendszerek, például AGV-k (önvezető járművek) alkalmazása során lett volna szükség. A MiR (Mobile Industrial Robots) AMR-jei egyszerűen alkalmazkodtak a gyártóterület alaprajzához.” 

 

 

A MiR robotok adaptálhatósága kulcsfontosságú szempont a MiR500 alkalmazása során. A robot a MiR „MiR500 EU Pallet Lift” raklapemelő megoldásával van felszerelve, amelynek segítségével automatikusan képes felvenni, szállítani, majd lerakni a raklapokat a célállomáson. A MiR ilyen típusú raklapemelőit többnyire az EUR raklapok szállítására tervezték, melyek 800 x 1200 mm méretűek. A Stera azonban többféle raklappal is dolgozik, így némileg megváltoztatták a raklapemelőt, valamint testre szabott raklaptartókat is gyártottak, így a robot most akár már tíz különböző típusú raklap és ketrec szállítására is alkalmas. A MiR500 például képes dupla EUR raklapokat, 1x1 méteres, és akár 2 m magas ketreceket is mozgatni. „Ezeket a változtatásokat nem volt nehéz életbe léptetni, a MiR rendszer testre szabása egyszerű. Egy olyan robotnak, amelyik ilyen sokféle raklapot képes szállítani, mindig tudunk feladatot adni.” – mondja Santeri Grundstøm, a Stera fejlesztési igazgatója.

 

 

A robot biztonsági funkciói és felhasználóbarát jellege gördülékeny integrációt tesz lehetővé

A MiR500 teherbírása 500 kg, amely az egyik fő oka volt annak, hogy a Stera ezt a modellt választotta. Azonban ahhoz, hogy egy 500 kg-os teherrel megpakolt nehéz robot önállóan mozogjon az emberek között, a biztonsági rendszer kulcsfontosságú a sikeres üzembe helyezés szempontjából. „Természetesen egy olyan biztonságos rendszert szerettünk volna, amely a targoncavezetőkkel és egyéb alkalmazottakkal is együtt tud működni, hogy ne kelljen a mobil robotoknak saját területet elkülöníteni.” – mondja Jari Isatolo. A MiR500 pedig teljességgel biztonságosnak bizonyult. „Amikor a MiR robot egy akadállyal találja szembe magát, egyszerűen megáll, és megpróbálja kikerülni.” – mondja Santeri Grundstrøm.  

 

 

Az automatizáció optimalizálja a termelékenységet

A Steránál a MiR500 robotot alapanyagok raktárból a gyárterületre, valamint végtermékek gyárterületről a raktárba való szállítására alkalmazzák, melyek során személyre szabott raklaptartóival veszi fel a raklapokat és ketreceket. A robot a raktárban dolgozó targoncákkal is együttműködik: amíg a robot egy bizonyos magasságban képes felvenni és leszállítani a raklapokat az egyedi tartói segítségével, a targoncák a magasabb polcokon elhelyezett raklapokra összpontosíthatnak. Így a feladat megoszlik, és a targoncavezetők a komplikáltabb feladatokra fókuszálhatnak. Ez az együttműködés optimalizálja a munkafolyamatokat. 

 

„A robot nem helyettesíti a targoncáinkat, hanem a targoncavezetőink munkáját segíti. Amikor nagy a forgalom a raktárban, a robot hasznos támogatást nyújt.” – mondja Jari Isatolo.

 

A MiR500 egy nap annyi feladatot végez el a Steránál, mint amennyit a targoncavezetők, de a vállalat még többre szeretné alkalmazni, hogy tovább növelhesse termelékenységét. „A robot körülbelül 30 szállítási feladatot végez el egy nap jelenleg, de szeretnénk még több állomást aktiválni a számára, amelyekkel hamarosan már naponta minimum 60-ra emelkedik az elvégzett feladatok száma.” – mondja Santeri Grundstrøm.  Amióta beindult az automatizációs projekt, a Stera minden évben jelentősen növelni tudta forgalmát, így a MiR500 telepítése jó példa egy olyan technológia sikeres telepítésére, amely segít a vállalatnak elérni a céljait.

 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program

A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz. 

2024. november 17. 15:29

Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia

Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől. 

2024. november 17. 13:44

A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása

A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.

2024. november 17. 11:58

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01

Törj be a digitális élvonalba: Nevezd ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 5. 11:59

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06