Online konzultáció során is elérhető az IBM Watson for Oncology szolgáltatása
Bár a hagyományos orvos-beteg kapcsolat kialakításában kulcsfontosságú a találkozás és a megfelelő kommunikáció, az utóbbi időszakban, a koronavírus-járvány miatti szigorítások következményeként, jelentősen visszaesett az orvos-beteg találkozások száma a hazai járóbeteg ellátásban. A kialakult helyzetre való tekintettel a hazai onkológusokat támogató IBM Watson for Oncology mesterséges intelligencia alkalmazás már online konzultáció keretében is elérhető. A daganatos betegségek gyógyításában világszinten élenjáró szakorvosok által betanított alkalmazás a beteg vizsgálati eredményeit elemezve ad javaslatot a kezelőorvosoknak az elérhető terápiás lehetőségek közül. Az IBM Watson for Oncology itthon évente több mint 40 ezer új beteg számára nyújthat segítséget, 13 különböző típusú daganatos megbetegedés esetén.
Ma Magyarországon évente kb. 70 ezer új rosszindulatú daganatos megbetegedést diagnosztizálnak. A diagnózis felállítása utáni első kulcsfontosságú lépés a kezelés kiválasztása, amelyben a terápiás javaslatokat felállító onkológiai munkacsoportnak és a beteg döntésének egyaránt nagy szerepe van. Ebben segít az IBM Watson for Oncology, az a mesterséges intelligencia, amely immár a hazai onkológusokat és betegeiket is tudja támogatni a bizonyítékon alapuló legmegfelelőbb kezelési javaslat megalkotásában.
Az eszköz 13 különböző daganatos betegség típus esetén alkalmazható, lefedve ezzel az újonnan diagnosztizált esetek mintegy kétharmadát, évente több mint 40 ezer beteget. A hólyag-, méhnyak-, méhnyálkahártya-, petefészek-, nyelőcső-, gyomor-, máj-, prosztata-, pajzsmirigy daganatok mellett a hazánkban leggyakoribb és legtöbb áldozatot követelő rákos megbetegedések: az női emlő, tüdő, vastag- és végbél daganatos megbetegedések esetén is alkalmazható.
Nem helyettesíti, támogatja az orvosok munkáját
Bár a személyre szabott kezelési javaslatot és a szakvéleményt minden esetben az kezelőorvos állítja fel, az IBM Watson for Oncology képes támogatni az orvos döntését, azáltal, hogy elemzi az elérhető, bizonyítékon alapuló kutatási eredményeket és klinikai terápiás tapasztalatokat.
“Az onkológia rohamosan fejlődő tudomány, amelyben szinte naponta születnek új eredmények. Az onkológusok számára nagy kihívást jelent naprakésznek maradni, ráadásul az egyes daganattípusok gyakrabban, míg mások egészen ritkán fordulnak elő a gyakorlatban. Az IBM Watson for Oncology által figyelembe vett források azokat a kutatásokat és terápiás eredményeket tartalmazzák, amelyek segítik az onkológus döntését, de az oncologic.hu-n minderről részletesen is tájékozódhatnak” - mondta Dr. Szántó István, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Onkológiai Osztályvezető főorvosa, az OncoLogic vezető orvosa.
Az online konzultáció kapcsán Dr. Szántó István a megváltozott orvos-beteg kapcsolatra és a szakmaiság megőrzésének fontosságára hívta fel a figyelmet: „A jelenlegi és vélhetően még hosszú ideig meghatározó koronavírus-járvány a személyes orvos-beteg kapcsolatot is alapjaiban változtatja meg. Ehhez alkalmazkodnak az OncoLogic orvosai az online konzultáció bevezetésével. Bár az IBM Watson for Oncology segítségével történő tanácsadáshoz a betegek hagyományos értelemben vett, fizikális vizsgálata nem szükséges, az orvosi vélemény kialakításához és a megfelelő terápiás kezelés kiválasztásához elengedhetetlen a konzultáció, amelyet jelen esetben online kérhetnek a betegek. Így nem sérül a szakmaiság, a betegek pedig nem maradnak magukra kérdéseikkel.”
„Az online konzultációt a betegség felismerése és az állapotfelmérés után mielőbb, minden rendelkezésre álló eredménnyel célszerű igénybe venni, amelyeket előzetesen elektronikus úton lehet elküldeni. Az OncoLogic onkológusai közül jelenleg mind a három rendelkezésre áll online konzultációra, és a jövőben, a járványhelyzet után, állandó jelleggel is bevezetésre kerül az online konzultáció, segítve így azokat, akik a távolság, vagy az időhiány miatt nem tudnak részt venni a személyes konzultáción” – tette hozzá az onkológus szakorvos.
Az IBM Watson for Oncology egy olyan mesterséges intelligencia alapú klinikai döntéstámogató rendszer, amely abban segíti a szakorvosokat, hogy a legmegfelelőbb terápiás javaslatot állítsák fel a betegeik számára. Az IBM Watson for Oncology az Európai Unióban orvosi eszközként engedélyezett számítástechnikai rendszer, Magyarországon kizárólag az OncoLogic Kft.-n keresztül érhető el.
Kapcsolódó cikkek
- Fogyókúra szórakoztató számítógépes programmal
- Az IBM és a Cisco közösen segíti a távoktatást
- Biztonságos megoldás vírustesztelésre az OnRobot grippereivel
- Az EIT Health kapcsolatteremtő felületet indított a koronavírus leküzdésének érdekében
- Tömeg-lélegeztetőgépet fejlesztenek az ÓE kutatói a koronavírus elleni védekezéshez
- Ingyenesen biztosítja háziorvosoknak videókonzultációs rendszerét egy hazai egészségügyi startup
- 111 wellnesshétvégét ajánlanak fel az önkéntesen jelentkező orvostanhallgatóknak
- A WIWE veszélyhelyzetben is segíti a szívproblémák szűrését
- Az első digitális egészségügyi konferencia tanulságai
- Digital Health Summit – minden, amit ma tudhatunk a jövő egészségiparáról
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.