5 szédítő bitcoin-előrejelzés
Már tavaly is nagyot emelkedett a bitcoin, az ide évben pedig folytatta a száguldást. Korábban volt már hasonló nagy emelkedés de nagyon különbözik ez a "rali" a három évvel ezelőttitől, írja az ÁrfolyamTudós.hu. Már a hagyományos pénzügyi rendszer intézményei, bankok, brókercégek, alapkezelők és elemzők is komolyan veszik. Öt fontosabb előrejelzést gyűjtöttünk össze, amelyekre érdemes lehet odafigyelni, annak ellenére, hogy most épp lefele mutat az árfolyam iránya.
A tavalyi viharos, rendkívüli évben a bitcoin árfolyama több mint négyszeresére ment fel. Akinek van, az azon törheti a fejét, hogy hol lesz a csúcs, hol érdemes kiszállni. Akinek pedig nincsen, az azon töprenghet, hogy érdemes-e még beszállni.
Év végén, év elején sokan készítenek előrejelzést, ám ezek nagy részét nem érdemes komolyan venni. Több százezer dolláros előrejelzéseket már 2013-tól lehetett olvasni a bitcoinról, de akkor még kevéssé tűntek megalapozottnak. Most viszont már egészen komoly intézményi befektetők, bankházak, befektetési alapok, brókercégek, elemzők is elkezdték komolyan venni, elemezni, előrejelzéseket adni rá.
A komolyabb előrejelzésekből válogatott a portál, amelyekre valószínűleg érdemes odafigyelni. A jelenlegi optimista hangulatban nemigen találni olyat, aki árfolyamcsökkenést merne bemondani.
1. JPMorgan: 146 ezer dollár
Ez a cég egyrészt azért érdekes, mert a világ egyik legnagyobb befektetési bankjáról van szó, amelynek nyilván hatalmas befolyása van más intézményi befektetők, magánbefektetők, sőt akár állami szervezetek gondolkodására is. De azért is, mert jól képviseli azt a hatalmas szemléletváltozást, ami az előző, 2017-es bitcoin-árrobbanás és a mostani között lezajlott. A cég vezérigazgatója, Jamie Dixon ugyanis akkoriban még csalásnak nevezte a bitcoint, sőt egyenesen megfenyegette beosztottjait, hogy kirúgja őket, ha ezzel foglalkoznának.
A 146 ezer dolláros érték egyébként úgy jött ki a bankháznak, hogy az aranypiac analógiáját használták fel. Ha a bitcoinba is hasonló összeg áramlana, mint aranyba, akkor jönne ki szerintük ez az ár hosszabb távon. Rövid távon viszont a minap egy korrekció lehetőségére figyelmeztettek, amelyben 25 ezer dollárig eshet a bitcoin.
2. Citibank: 318 ezer dollár
Még novemberben történt, hogy ennek a másik amerikai nagybanknak a nem nyilvános elemzése úgymond kiszivárgott. Ebben egyenesen a 21. század aranyának nevezték a bitcoint, és már 2021 végén elképzelhetőnek tartották a 318 ezer dolláros árat. Úgy tűnik, hogy elsősorban abból indultak ki, hogy mekkora emelkedés várható, ha a 2017-es mánia megismétlődik. Az akkori árrobbanás során a bitcoin árfolyama körülbelül hússzorosára emelkedett.
3. Willy Woo: Még idén 200 ezer, talán 300 ezer
Szintén ez év végére jósolt hatjegyű árfolyamokat Willy Woo, aki ugyan nem tartozik semmilyen nagy pénzügy intézményhez, viszont már 2017-ben is az egyik legjobb kriptodeviza-elemzőként tartották számon. Arról híres, hogy saját számításai alapján dolgozik, alaposan kielemezve a blokklánc nyilvános adathalmazából, hogy hogyan viselkednek valójában a kis- és nagy befektetők (“bálnák”). Például eladnak-e, vagy többségükben inkább tartogatják befektetéseiket, és várják a még magasabb árakat. Így szavára nagyon sokan odafigyelnek.
4. Novogratz: 50 ezer vagy 60 ezer
Michael Novogratz valamikor a Goldman Sachs csúcsmenedzsere volt, majd önállósította magát, és 2013-tól főleg kriptodevizákkal foglalkozik. Ezen kívül pedig jelentős vagyonnal rednelkezik, nem kis részben a kriptódevizáknak köszönhetően. Több tízmillió dollárért szokott cégeket vagy házakat vásárolni, szerepel az amerikai milliárdosok listáján.
Az ő 50-60 ezer dolláros becslése látszólag visszafogott, de aki tud a sorok között olvasni, gondolhatja, hogy közben ennél jóval többre is számít. Nemrég megállapította, hogy a bitcoinok összértéke az arany piaci kapitalizációjának tíz százalékát sem éri el.
5. Longforecast.com: idén 75 ezer, 2025-ben pedig 106 ezer felett
Ezt az oldalt azért találtuk érdekesnek, mert próbálja kiiktatni az emberi tényezőt. Nem elfogult, pozícióból beszélő, érzelmileg is érintett kriptodeviza rajongók vagy botcsinálta elemzők terméke. Saját állításuk szerint matematikai és statisztikai módszereket alkalmaznak a meglévő történelmi adatok alapján. Változó súllyal veszik figyelembe a ciklikusan ismétlődő mintákat, piaci mutatókat, az elektronikus és algoritmikus kereskedés növekedését, a szabályozási beavatkozásokat stb.
Mit mutat a digitálisarany-elmélet?
Amint láthatjuk, sokan az aranyat tekintik mérvadónak. Látszik, hogy a Wall Street megtalálta az ideológiát: a bitcoin az arany vetélytársaként, a pénznyomtatás, pénzhígítás, infláció, dollárgyengülés elleni védelemként szolgál. Digitális arany lett belőle. Az aranypiac kapitalizációját egyes becslések háromezer milliárd dollárra, mások 12 ezer milliárd dollárra teszik. A teljes kriptodeviza-piacé jelenleg csak mintegy 1050 milliárd dollár, ebből a bitcoinra pedig pillanatnyilag “csak” 690 milliárd dollár jut. Akárhogy számolunk, az arany-analógia a jelenleginek többszörösére rúgó, legalább százezer dolláros nagyságrendű bitcoin-árakat eredményezne.
Kapcsolódó cikkek
- Mire költsem a rengeteg felesleges Bitcoinomat?
- Egyre sürgetőbb a kriptovaluták egységes adókezelésének kialakítása
- Öt jóslat a blokklánc-technológia és a kriptovaluták 2020-as évéről
- Fintech megoldások a villamosenergia-kereskedelemben
- Élő legenda látogat Magyarországra
- Nemzetközi blokklánc-konferenciát rendeznek Budapesten
- Kiberbiztonság, digitális szabadság és blockchain
- A spam és adathalász támadások fő témái 2017-ben a foci vb és a Bitcoin volt
- Bitcoinért is megvásárolható a PC World
- Olcsóbban, de már csak egy hétig juthat hozzá a Bitcoinért árult budapesti lakáshoz
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.