Világhírű 6G és Tactile Internet szakértő a BME Innovációs Napján

forrás: Prím Online, 2021. május 28. 12:20

A mesterséges intelligencia és az 5G technológia a központi témái a BME Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központja által szervezett, június 9-i Innovációs Napnak. A rendezvényen megszólalnak a műegyetemi ökoszisztéma legfontosabb ipari szereplői - a Siemens Zrt., a Rolls-Royce Hungary Kft., a Nokia Solutions and Networks Kft., a Magyar Villamos Művek Zrt. és a Richter Gedeon Nyrt. - is bemutatják egyetemi fejlesztéseiket. Frank Fitzek professzor pedig, a Drezdai Műszaki Egyetem 5G laborjának vezetője nem csak az 5G, hanem a 6G és a Tactile Internet világába is bevezeti a hallgatóságot.

Különleges szakmai programmal várja a BME az innováció iránt érdeklődőket június 9-én. Az Innovációs Nap célja, hogy bemutassa az egyetemen zajló legfontosabb nagyvállalati fejlesztéseket és a legújabb kutatási eredményeket. A rendezvény bepillantást enged az innovációs trendekbe, az aktuális ipar-egyetem kutatási témákba és azok eredményeibe. 

 

A rendezvény keynote előadója Frank H. P. Fitzek professzor, a Drezdai Műszaki Egyetem kommunikációs hálózatok tanszéke és az 5G Lab Németország vezetője. Frank Fitzek a digitális kommunikáció vezető innovátora és a BME tiszteletbeli doktora is a Wandelbots nevű startup társalapítója, aki munkatársaival a Tactile (tapintható) Internet  technológiával robotok tanítására használható rendszer fejlesztésén dolgozik, mely a közepes méretű vállalkozások számára is elérhetővé teszi a gépi tanulást, mégpedig egy érzékelőkkel ellátott „intelligens ruha” fejlesztésén keresztül, ami egyfajta technikai hídként továbbítja az emberi mozgásokat a robot számára. 

 

Az élenjáró kutatások mellett a Drezdai Műszaki Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 2020-ban közös doktori képzésről írt alá megállapodást. Ez lehetővé teszi, hogy közös témavezetéssel, magyar és német doktori hallgatók kutassák a kommunikációs technológiák ezen gyorsan változó, stratégiai területét.

 

 

A BME FIEK célja, hogy konkrét projektek eredményein keresztül mutassa meg az egyetemben rejlő, nemzetgazdasági szinten is jelentős innovációs potenciált. A 21 ezer fős oktatói-hallgatói közösség által képviselt tudás, a mintegy 30 ezer négyzetméteren kiépített laboratóriumi háttér és az állami-, vállalati-, és nonprofit kapcsolatrendszerből származó tőke teszi hatékony innovációs platformmá a Műegyetemet. A BME KFI kapacitása évről-évre bővül, új laborok épülnek, számos izgalmas projekt és együttműködési lehetőség áll a műszaki tudományok iránt érdeklődő hallgatók, szakemberek és a vállalkozások előtt. Az Innovációs Nap alkalmat ad arra, hogy ez a színes paletta azok számára is láthatóvá váljon, akik eddig részleteiben nem ismerték az egyetemmel való együttműködésben rejlő lehetőségeket. 

 

A rendezvény első felében a FIEK projekt szereplőinek szemszögéből ismerhetjük meg az ipar-egyetem projektek innovációs jelentőségét. Az egyetem nagyvállalati partnerei - a Siemens Zrt., a Rolls-Royce Hungary Kft., a Nokia Solutions and Networks Kft., a Magyar Villamos Művek Zrt., és a Richter Gedeon Nyrt. - vezetői és az egyetemi szakmai vezetők számolnak be a tapasztalataikról. Ezután Frank Fitzek élőben jelentkezik Németországból, angol nyelvű előadásának fókuszában pedig az 5G, a 6G és a Tactile Internet áll majd.

 

Az Innovációs Nap második felében megtudhatjuk, hogyan folytatódnak a nagy innovációs projektek a BME-n, merre tart például a mesterséges intelligencia, az autonóm járművek és a kvantumszámítógépek fejlesztése, mindegyikük különösen jelentős lendületet véve a Nemzeti Laboratóriumok keretében. A nagy projektek után az egyetem tudástranszfer tevékenységéről lesz szó, bemutatkozik a Hungarian Startup University Program (HSUP) és Magyarország egyik első egyetemi startup inkubátora is. A BME Z10 Inkubátor évente kétszer indít akcelerátor programot, melyben hallgatói startupokat segítenek a piacra lépésben. 2021 májusig közel 200 vállalkozási ötlettel jelentkeztek a hallgatók és 15 startup kapott 1.5 Mrd Ft összértékű befektetést. A Műegyetem fontosnak tartja, mindezt kibővítve azt is, hogy segítsen a startupoknak megvédeni az általuk létrehozott szellemi tulajdont. Az eseményen így szó lesz az iparjogvédelem fontosságáról és arról is, hogy a BME milyen gyakorlati segítséget nyújt a szabadalmazásban és jogvédelemben az innovátorok számára. 

 

Az érdeklődők előzetes regisztrációt követően ingyenesen tudnak csatlakozni az online, streamelt eseményhez, ami június 9-én tíz órától délig tart. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01