Ne féljünk a kobotoktól!
Az alapvetően ember által végzett munkafolyamatokat automatizáló technológiai megoldások folyamatosan alakítják a munkahelyeket és a munkakörülményeket. Az automatizáció fejlődése és terjedése által a robottechnika egyre szélesebb körben alkalmazható, akár bonyolultabb feladatok elvégzésére is. Az előrejelzések szerint, az automatizáció inkább átalakítja, mintsem felváltja az ember általi munkavégzést. Egyik legfőbb előnye, hogy megoldást jelenthet a gyakran problémát jelentő munkaerőhiányra, mely gátolja a gazdasági növekedést.
A téma átfogó megismerése érdekében dr. Hideg Éva jövőkutatóval készítettünk rövid interjút az automatizálás témaköréről, valamint a robotok és emberek együttműködésében rejlő nehézségek és előnyök elfogadásáról. A jövőkutató 46 éve foglalkozik jövőkutatással, mint oktató és szakértő, így tapasztalatait, véleményét és a kor trendjeit figyelembe véve folytattuk vele beszélgetésünket.
„Ha csak arról beszélünk, hogy automatizáció és robotizáció, akkor az emberek elsődleges reakciója az ijedség és az elutasítás, még sokszor a fiatalok között is. Abban az esetben azonban, amikor a telefont használjuk, vagy különböző internet hozzáférést igénylő alkalmazásokat használunk, akkor már nem is gondolunk arra, hogy robotokkal működünk együtt. Ha arról hallunk, hogy a robotok kiszorítják az embereket a munkahelyekről, akkor elutasítókká válunk, holott bizonyos munkákat jobb, ha robot végez” - mondta dr. Hideg Éva.
Ezzel az elvvel alapvetően a Universal Robots vállalat is sok szempontból egyetért, hiszen kobotjaikat azzal a céllal és elvvel hozták létre, hogy képesek legyenek az emberrel való együttműködésre és elősegítsék a termelékenység, a profit növekedését, valamint a munkahelyei balesetek, és egészségügyi károk csökkentését. A Universal Robots együttműködő kobotjai nem az emberek helyett, hanem velük együttműködve végzik el a különböző munkafolyamatokat.
Dr. Hideg Éva kifejtette, hogy az együttműködő robotok elfogadása és alkalmazásuk legfőbb eleme, hogy az embereknek meg kell találniuk azokat az érveket, amelyek amellett szólnak, hogy el tudják fogadni őket és ne féljenek velük együtt dolgozni.
„A világ a robotizáció szélesebb körű használata felé halad. Gyakorlatilag a robotika az életünk számos területén jelen van és minden ember számára azt kell a robotika iparnak kommunikálnia, hogy a robotok nem a munkahelyek számának csökkenését, hanem növekedését, átalakulását, fejlődését, egyéni szinten továbbképzéseket, fejlesztéseket, fejlődéseket és nem utolsó sorban tanulást fognak jelenteni” – emelte ki a jövőkutató.
A kobotok mellett számos érv szól: nem fáradnak el, pontosak, gyorsak és nincsenek kitéve – többek között – a fizikai sérüléseknek sem. Ezzel egyidejűleg a munkaerőpiac is jelentősen átalakul.
„Csökken a fizikai és a monoton munkaféléket végzők iránti igény, de az informatikával, robotokkal segített, illetve az azokat fejlesztő munkák iránt nő az igény” – mondta el dr. Hideg Éva
A Universal Robots amellett, hogy az ember-robot együttműködésre törekszik, nagy hangsúlyt fektet az emberhez méltóbb munkakörülmények megteremtéséhez, a veszélyes munkakörülmények csökkentéséhez. A robotok fejlődésével új szakmák és gyorsuló munkatempó veszi kezdetét, amelyben a robotok hatalmas segítséget fognak a munkavállalóknak jelenteni. Az együttműködő robotoknak köszönhetően, a termelékenység és a precizitás javulásnak indul és ezzel együtt a munkaidő is lecsökken.
Kapcsolódó cikkek
- A pandémia után a logisztikai ipar gyorsítja a robotokkal végzett automatizálást
- A MiR és a CSi közösen automatizálja az anyagmozgatást az FMCG üzemekben
- Újabb robotikai ágazat van feltörekvőben
- Megnyílt a SZTAKI-ban Ottonie von Roeder kiállítása
- Csak a filmekben ébrednek öntudatra a robotok
- A sokoldalú robotikai kiegészítők gyorsabb megtérülést eredményeznek
- Fűszerez, steaket süt és még el is takarít
- Robotikai világszínvonal Esztergomból
- A belső logisztika fejlesztése autonóm mobil robotok nagy flottáival
- Robotokkal növelhető a fenntarthatóság
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.