A SZTAKI négy projektjét is beválasztották a hazai Kiváló Kutatási Infrastruktúrák közé
A SZTAKI 3D-s mérési és modellezési rendszere, a SZTAKI és a BME Ipar 4.0-s kutatási és demonstrációs infrastruktúrája, a Wignerrel közösen fejlesztett ELKH kutatási felhőszolgáltatása, valamint a SZTAKI digitális holografikus mikroszkópjai is bekerültek az NKFIH TOP50 Kutatási Infrastruktúra programjának nyertesei közé, mint „Kiváló Kutatási Infrastruktúrák”. A hivatalos angol nyelvű kiadvány ide kattintva érhető el.
Kiváló Kutatási Infrastruktúra
A díjátadót a Pécsi Tudományegyetemen tartották. A rendezvényen Palkovics László innovációs és technológiai miniszter is beszédet mondott a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság (NKIB) Kiváló Kutatási Infrastruktúra elismerő címek átadása előtt, ebben kitért az elmúlt évek eredményeire és a kutató-fejlesztő helyek munkatársi számának emelkedésére. Ezt követően díjazták Magyarország „TOP 50” kiváló kutatási infrastruktúráját, köztük négy, a SZTAKI által vezetett infrastruktúrát.
„Rendkívül nagy megtiszteltetés, hogy a SZTAKI eredményei, és ezek széleskörű elérhetősége ekkora figyelmet és elismerést kapott. Mindez nem lenne elérhető a meglévő szakértői csapat, valamint az intézet kiterjedt együttműködései nélkül” – fogalmazott az átvett díjakat illetően Lovas Róbert, a SZTAKI igazgatóhelyettese, aki az ELKH Cloud elismerő oklevelét vette át Palkovics minisztertől.
A díjnyertes infrastruktúrák:
3D mérési és 3D modellezőrendszer
Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium (SZTAKI)
A hálózat célja új statikus és dinamikus környezetérzékelési módszerek, valamint többszenzoros mérési környezetek kifejlesztése, továbbá ezen módszerek demonstrálása és alkalmazása légi és szárazföldi autonóm járművek, forgalommonitorozás, távoli érzékelés, okosváros-infrastruktúra-ellenőrzés, ökológia, orvosi és egyéb területeken.
Ipar 4.0 kutatási és demonstrációs infrastruktúra
Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium (SZTAKI)
A háromállomásos infrastruktúra két eleme is a SZTAKI-ban található: a győri laboratórium kiber-fizikai mintarendszere komplex gyártási és informatikai problémák kutatási hátterét biztosítja, míg a budapesti Smart Factory mintarendszer egy szobaméretű okosgyár kutatási céllal épített rekonstrukciója. A harmadik, BME-n üzemletetett állomás főleg KKV-kat céloz, hogy minél több vállalkozás éljen a negyedik ipari forradalom nyújtotta lehetőségekkel.
ELKH Cloud
Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratórium; Hálózatbiztonsági és Internet Technológiák Osztály (SZTAKI) és Wigner Fizikai Kutatóközpont
Az ELKH Cloud által olyan kutatóműhelyek is hozzáférhetnek a legkorszerűbb informatikai platformokhoz, amelyek nem tudják vállalni a saját rendszer beszerzésével, kialakításával és üzemeltetésével járó terheket. Az alkalmazott virtualizációs technológiáknak és a skálázhatóságnak köszönhetően a felhő képes kiszolgálni az eltérő és folyamatosan változó felhasználói igényeket is, jelentős költségmegtakarítást eredményezve.
Ígéretes kategória:
Digitális Holografikus Mikroszkópok
Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium (SZTAKI)
A holografikus mikroszkópia két nagy előnnyel is bír a hagyományos mikroszkópokhoz képest: egyrészt akár ezerszer nagyobb térfogat átlátására képes, másrészt a használata nem igényli a minta előkészítését. A SZTAKI-ban jelenleg három különböző tulajdonságokkal rendelkező digitális holografikus mikroszkóp is található.
Kapcsolódó cikkek
- Az internet atyja köszöntötte a 30 éves magyar internetet
- Megnyílt a SZTAKI-ban Ottonie von Roeder kiállítása
- Kutatók Éjszakája a SZTAKI-ban
- Német művész érkezik a SZTAKI-ba, hogy robotot építő robotot építsen
- Nemzetközi tudományos versenyen szereztek bronzérmet a SZTAKI kutatói
- Elhunyt Vámos Tibor, a SZTAKI alapítója
- A világ leggyorsabb, MI-kutatásokhoz használható hardvere segíti a SZTAKI kutatásait
- Növénytermesztési eljárást automatizálnak a SZTAKI kutatói
- Kutatók Éjszakája a SZTAKI-ban
- A SZTAKI kutatói mesterséges intelligenciával testre szabható terápiákon dolgoznak
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.