A SZTAKI négy projektjét is beválasztották a hazai Kiváló Kutatási Infrastruktúrák közé
A SZTAKI 3D-s mérési és modellezési rendszere, a SZTAKI és a BME Ipar 4.0-s kutatási és demonstrációs infrastruktúrája, a Wignerrel közösen fejlesztett ELKH kutatási felhőszolgáltatása, valamint a SZTAKI digitális holografikus mikroszkópjai is bekerültek az NKFIH TOP50 Kutatási Infrastruktúra programjának nyertesei közé, mint „Kiváló Kutatási Infrastruktúrák”. A hivatalos angol nyelvű kiadvány ide kattintva érhető el.
Kiváló Kutatási Infrastruktúra
A díjátadót a Pécsi Tudományegyetemen tartották. A rendezvényen Palkovics László innovációs és technológiai miniszter is beszédet mondott a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság (NKIB) Kiváló Kutatási Infrastruktúra elismerő címek átadása előtt, ebben kitért az elmúlt évek eredményeire és a kutató-fejlesztő helyek munkatársi számának emelkedésére. Ezt követően díjazták Magyarország „TOP 50” kiváló kutatási infrastruktúráját, köztük négy, a SZTAKI által vezetett infrastruktúrát.
„Rendkívül nagy megtiszteltetés, hogy a SZTAKI eredményei, és ezek széleskörű elérhetősége ekkora figyelmet és elismerést kapott. Mindez nem lenne elérhető a meglévő szakértői csapat, valamint az intézet kiterjedt együttműködései nélkül” – fogalmazott az átvett díjakat illetően Lovas Róbert, a SZTAKI igazgatóhelyettese, aki az ELKH Cloud elismerő oklevelét vette át Palkovics minisztertől.
A díjnyertes infrastruktúrák:
3D mérési és 3D modellezőrendszer
Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium (SZTAKI)
A hálózat célja új statikus és dinamikus környezetérzékelési módszerek, valamint többszenzoros mérési környezetek kifejlesztése, továbbá ezen módszerek demonstrálása és alkalmazása légi és szárazföldi autonóm járművek, forgalommonitorozás, távoli érzékelés, okosváros-infrastruktúra-ellenőrzés, ökológia, orvosi és egyéb területeken.
Ipar 4.0 kutatási és demonstrációs infrastruktúra
Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium (SZTAKI)
A háromállomásos infrastruktúra két eleme is a SZTAKI-ban található: a győri laboratórium kiber-fizikai mintarendszere komplex gyártási és informatikai problémák kutatási hátterét biztosítja, míg a budapesti Smart Factory mintarendszer egy szobaméretű okosgyár kutatási céllal épített rekonstrukciója. A harmadik, BME-n üzemletetett állomás főleg KKV-kat céloz, hogy minél több vállalkozás éljen a negyedik ipari forradalom nyújtotta lehetőségekkel.
ELKH Cloud
Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratórium; Hálózatbiztonsági és Internet Technológiák Osztály (SZTAKI) és Wigner Fizikai Kutatóközpont
Az ELKH Cloud által olyan kutatóműhelyek is hozzáférhetnek a legkorszerűbb informatikai platformokhoz, amelyek nem tudják vállalni a saját rendszer beszerzésével, kialakításával és üzemeltetésével járó terheket. Az alkalmazott virtualizációs technológiáknak és a skálázhatóságnak köszönhetően a felhő képes kiszolgálni az eltérő és folyamatosan változó felhasználói igényeket is, jelentős költségmegtakarítást eredményezve.
Ígéretes kategória:
Digitális Holografikus Mikroszkópok
Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium (SZTAKI)
A holografikus mikroszkópia két nagy előnnyel is bír a hagyományos mikroszkópokhoz képest: egyrészt akár ezerszer nagyobb térfogat átlátására képes, másrészt a használata nem igényli a minta előkészítését. A SZTAKI-ban jelenleg három különböző tulajdonságokkal rendelkező digitális holografikus mikroszkóp is található.
Kapcsolódó cikkek
- Az internet atyja köszöntötte a 30 éves magyar internetet
- Megnyílt a SZTAKI-ban Ottonie von Roeder kiállítása
- Kutatók Éjszakája a SZTAKI-ban
- Német művész érkezik a SZTAKI-ba, hogy robotot építő robotot építsen
- Nemzetközi tudományos versenyen szereztek bronzérmet a SZTAKI kutatói
- Elhunyt Vámos Tibor, a SZTAKI alapítója
- A világ leggyorsabb, MI-kutatásokhoz használható hardvere segíti a SZTAKI kutatásait
- Növénytermesztési eljárást automatizálnak a SZTAKI kutatói
- Kutatók Éjszakája a SZTAKI-ban
- A SZTAKI kutatói mesterséges intelligenciával testre szabható terápiákon dolgoznak
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az ABB az elektrifikációra és automatizálásra összpontosít a márka újrapozicionálásával
Az ABB bemutatja új márkapozicionálását: “We help industries outrun – leaner and cleaner” („Segítünk az iparágaknak, hogy túlszárnyalják korábbi eredményeiket – gazdaságosabban és tisztábban működve”), ezzel megerősítve a vállalat fejlődésének következő fázisát, mint az elektrifikáció és automatizálás vezetője a sikeres átalakulási időszak után. Az új szlogen azt fejezi ki, amiről az ABB ismert szeretne lenni ügyfelei körében.
Az AI segítségével teszi hatékonyabbá az energetikai rendszerek felügyeletét a Ganz
Új, mesterséges intelligencia alapú szakértői megoldást fejlesztett ki a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. A Ganz Intelligent Solutions Expert System a villamosenergia-ipari eszközök, különösen teljesítmény transzformátorok, motorok és generátorok állapotfelméréséhez, diagnosztikájához és karbantartás ütemezéséhez nyújt digitális megoldást.