Művészeti kiállításon debütált a Neumann Társaság egyik ikonikus ősszámítógépe

forrás: Prím Online, 2022. február 10. 14:37

Frey Krisztián, a nemzetközi computer art korai úttörőjének életművéből tart nagyszabású életműkiállítást a Ludwig Múzeum. A tárlaton a Neumann Társaság  szegedi Informatika Történeti Kiállításából egy PDP-11/45 számítógép is látható, mivel Frey első komputergrafikáit pontosan ilyen gépen programozta - egyébként e modellen generálták le a Csillagok háborúja számítógépes grafikáit is. Az NFT technológia megjelenése kapcsán a digitális művészet témája aktuálisabb mint valaha, ezért a Neumann Társaság február 23-án meghívott szakértők segítségével online meetupon dolgozza fel a digitális művészet jelenét befolyásoló kurrens trendeket.

Frey Krisztián (1929-1997) a hatvanas évekbeli magyar neoavantgárd képzőművészet egyik kiemelkedő képviselője és a nemzetközi computer art korai úttörője volt, aki 1970-től Zürichben élt és dolgozott és a helyi műszaki egyetemen kapott gépidőt arra, hogy az akkor rendkívül újszerű computer art témájával kísérletezzen, vagyis számítógép segítségével állítson elő vizuális művészeti alkotásokat. A  Ludwig Múzeum tárlatán rangos múzeumok, valamint magyar és nemzetközi magángyűjtők alkotásaiból válogatott életműkiállításon eddig sosem látott teljességében bontakozik ki Frey életműve.

 

 

A computer art úttörője által a kezdeti években használt DEC PDP 11/45 a korszak egy sikeres, professzionális konstrukciója volt, amelyet bár miniszámítógépnek hívtak, hűtőszekrény-méretű volt - de legalább nem foglalt el egy egész szobát. A 2022. március 20-ig megtekinthető ideiglenes kiállításon nem csupán a szegedi szegedi Informatika Történeti Kiállításról érkezett gép, de a mellette kiállított leporellókon Frey karakterekből, programkódokból alkotott vizuális alkotásai is megtekinthetők. A kiállított PDP 11/45-ös fontos mérföldkő volt a digitális művészetben, ilyen típust használtak a Star Wars – Egy új remény (1977) című népszerű mozifilm számítógépes grafikáihoz, így például ezzel generálták a Halálcsillag térbeli zöld-foszfor animációját is. 

 

 

Meetupot szervez a Neumann Társaság a digitális műtárgyakról

A jelenleg is zajló tárlat kapcsán a Neumann Társaság Művészet, Informatika és az a titokzatos NFT  címmel 2022. február 23-án online meetupot szervez, amelyen előzetes regisztrációt követően ingyenesen lehet részt venni Zoom platformon keresztül.

 

A meetupon Rieder Gábor kurátor a {SCRIPT:ABSTRACT} Frey úr ír tárlatot fogja röviden bemutatni kedvcsináló jelleggel azoknak érdeklődőknek, akik esetleg élőben nem tudnak ellátogatni a Ludwig Múzeumba. Gajzágó György, a Kortárs Műgyűjtő Akadémia  alapítója a kortárs képzőművészet és a digitalizáció kapcsolatáról beszél majd kitérve arra is, miért érdemes profi módon használni a közösségi médiát.

 

Lehet-e egy nem kézzelfogható digitális termék műalkotás? Hogyan kezeljük, hogyan biztosítsuk a tulajdonjogát? A digitális műtárgyak, NFT-k (ún. nem helyettesíthető tokenek) világáról  Kacsuk Péter, a SZTAKI kutatólaborának vezetője tart majd hiánypótló, közérthető előadást. Ő maga is műgyűjtő, egyben az első magyar NFT műalkotás tulajdonosa: Weiler Péter Bitcoin bánya az Alföldön című képét vásárolta meg tavaly tavasszal mintegy félmillió forintnak megfelelő összegért.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Téli szünet nyelvleckékkel? Ezért éri meg napi 20 percet rászánni

A téli szünet elsősorban a pihenésről és a feltöltődésről szól, de rendszeres, rövid, intenzív tanulás beiktatásával a diákok könnyen szinten tarthatják a tudásukat, különösen az idegen nyelvek területén. 

2024. december 18. 14:59

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében

A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.

2024. december 18. 11:43

Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet

December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.

2024. december 18. 09:59

Karácsony a virtuális térben

A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.

2024. december 17. 20:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

2024. december 6. 18:14