A hat kortárs alkotó a Samsung táblagépén hozott létre egy NFT-t

forrás: Prím Online, 2022. május 30. 16:27

A Samsung legújabb kampányában a Paletta Projekt kreatív folyamata során hat magyar művész a Galaxy Tab S8 táblagép segítségével alkotott különleges digitális művet. Kertész Ati, Szarvas Valentin, Nikon One, Bálint Bianka, Eged Enikő és Földes Tamás egymás munkájára építve alkotott meg egy NFT-t, amelyet a Rarible platformján bocsátottak árverésre. A közös alkotást egy, a művészet és a digitális alkotások jövőjét elemző, neves hazai szakértők részvételével szervezett kerekasztal-beszélgetés után mutatták be a Művészetek Palotájában. 

A technológiát és a művészvilágot egyik leginkább foglalkoztató trend az NFT-k egyre növekvő népszerűségnek örvendenek. 2021-ben már több magyar alkotó is értékesített ilyen digitális értéktárgyakat, Borsi Flóra fotós NFT-jét például 5 Etherért* vásárolták meg, amely akkor közel 9000 dollárt ért**. Ezúttal hat hazai művész dolgozott együtt, a Samsung Galaxy Tab S8 Ultra segítségével, hogy a kreativitást kifejező, a szabadságról alkotott képet átfogalmazó remeket alkossanak. A Samsung és a művészcsapat, Kertész Ati, Szarvas Valentin, Nikon One, Bálint Bianka, Eged Enikő és Földes Tamás a közösen létrehozott műalkotást digitális aukcióra bocsátja, majd a befolyt összeget az Igazgyöngy Alapítvány javára ajánlják fel, akik hátrányos helyeztű gyerekek művészi fejlődését támogatják.

 

Az alkotók a Galaxy Tab S8 Ultra és az S Pen segítéségével hitelesen megmutathatták a saját világukat, a közös workshopokon pedig együtt alakíthatták ki az egyedi művekből a végleges NFT-t. A változatos életvitel és a különböző technikák, művészeti ágak ellenére a résztvevő művészek könnyen tudtak együttműködni, hiszen a szupergyors tablettel szinte azonnal megoszthatták egymással a műveiket. Az innovatív megközelítés nem csak a munkafolyamatot, hanem az elkészült alkotást is jellemzi. Az NFT olyan formában definiálja újra a tulajdonjogot, ami lehetővé teszi a birtoklás teljes szabadságát. Egy NFT tulajdonképpen egy olyan virtuális tárgy, például műalkotás, animáció vagy digitalizált festmény, melynek eredetiségét egy decentralizált hálózat igazolja. A jövőben ez rendkívüli lehetőségeket jelent a művészek számára, hogy elérhetővé és mégis egyedivé és megismételhetetlenné tegyék alkotásaikat.

 

„Nagy öröm számunkra, hogy az elmúlt évek művészeti együttműködései után ismét a magyar alkotók és egy újabb nemes ügy mellé állhatunk. Nagyszerű volt látni, ahogy az elismert művészek felfedezik a jövő lehetőségeit és a Galaxy Tab S8 tablettel valami újat hoznak létre – mondta Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője. – Az NFT-k világa a kreativitásról és a technológiában rejlő lehetőségekről szól, amely egybevág vállalatunk digitális innovációkról alkotott jövőképével.”

 

A digitális remekművet az alkotók a Samsunggal közösen, a budapesti Ludwig Múzeumban mutatták be elsőként, majd a Rarible platformján vált elérhetővé. Az eseményen megszólaltak az alkotók is, a jeles alkalomra pedig egy kerekasztal-beszélgetést is szervezett a Samsung. Az est során Török Tünde, a MyMuseum Galéria kurátora, művészeti szakértő, Kacsuk Péter, műgyűjtő és NFT szakértő, a Paletta Projekt alkotói közül Eged Enikő és Földes Tamás, valamint a Samsung részéről Samu Zsófia vitatták meg az NFT-kben rejlő lehetőségek, a művészet és a digitális technológia kapcsolatának és a műgyűjtés jövőjének legfontosabb kérdéseit. 

 

Az elkészült digitális alkotás nemcsak NFT-ként, de analóg formában is kiállításra kerül. Az aukció ideje alatt a Ludwig Múzeum épületében lesz megtekinthető, ahol az érdeklődők az alkotáshoz használt Samsung Galaxy Tab S8 Ultra készüléket is kipróbálhatják. A különleges analóg NFT 2022. május 27. és június 10. között lesz látható a Ludwig Múzeumban.

 

______________

*  Az Ethereum, blokklánc technológiával működő platform natív kriptovalutájának neve.

**  Forrás: https://in.hu/szellem/kepzomuveszet/elmagyarazzuk-mi-az-az-nft

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

„Mit lájkol a gyerek?” – A szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. 

2024. július 26. 16:32

Magasabb ponthatárok mellett több mint 4400 elsőéves jutott be a Széchenyi-egyetem minőségi képzéseire

Összesen 4409 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a győri Széchenyi István Egyetemen szeptemberben. A ponthatárok a szakok jelentős részén emelkedtek a tavalyihoz képest, van olyan, amelyre 487 ponttal lehetett csak bejutni. Mindez azt mutatja, hogy felkészült hallgatók érkeznek az intézmény magas színvonalú képzéseire.

2024. július 26. 12:18

A HONOR 200 Pro és a mesteri fotózás: fejlődés a Studio Harcourt hagyatékával

Rengeteg ikonikus személyiség mögött ott rejlik egy olyan portré, amely nemcsak a személy lényegét ragadja meg, hanem az örökségét is megörökíti. A hírességektől a politikusokig a portrék alakították a történeteket és magáról az emberiségről alkotott képünket. 

2024. július 26. 10:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?

2024. július 26. 13:59

Idén a fenntartható cégek tulajdonosait is díjazza az EY

2024. július 24. 13:59

Akár 50% időmegtakarítást jelenthet a PS szinte érintésmentes könyvelési megoldása

2024. július 16. 16:29

ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban

2024. július 5. 09:55