Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján

forrás: Prím Online, 2022. szeptember 23. 12:29

Szeptember 30-án a Neumann Társaság és a Piarista Rend közös programján a hatvanas években piacra dobott MIKROMAT kibernetikai építőkészlet modern replikáit próbálhatják ki az érdeklődők, de az eredeti prototípus, a “Tücsök” bővített tudású változatát is megtekinthetik a Kutatók éjszakája keretében. Az interaktív bemutatón való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációt igényel.

Mivel a hatvanas években egy számítógép még egy teljes termet elfoglalt, nem csoda, hogy 1967 egyik slágere volt a társasjátékdoboz-méretű MIKROMAT kibernetikai építőkészlet, amellyel bárki megtanulhatta annak működési elveit. A készlet tulajdonképpen egy elektromechanikus ős-PC, amelyet Kovács Mihály, a Budapesti Piarista Gimnázium legendás tanára és tanítványa, Woynarovich Ferenc épített. Kovács Mihály az Iskolatelevízió műsorának révén országos ismertségre szert tett piarista tanár, Öveges József kollégája volt és hozzá hasonló, játékos módszerekkel oktatta a kibernetikát – Magyarországon elsőként.

 

55 évvel később egy lelkes mérnök, Vid Gábor elkészítette a MIKROMAT replikáját, amely az eredeti „Tücsök” nevű prototípus alapján készült. (A replika elkészítése során Hertelendy Zoltán a lakatosmunkákban, Kiss Benedek az  elektronikai összeszerelésen és tesztelésben működött közre.)

 

Tücsök. Fotó: Vid Gábor és Staub Klára, CC BY-NC-ND

 

A Neumann Társaság és a Piarista Rend a Kutatók éjszakája keretében szervezett közös programja keretében 2022. szeptember 30-án a Budapesti Piarista Gimnáziumban három rendelkezésre álló példányon is kipróbálhatják az érdeklődők a MIKROMAT építőkészletet,  megtapasztalva, hogy mennyiféle érdekes kapcsolás állítható össze benne, és milyen sokrétű feladatokra alkalmasak napjainkban is a relék. A prototípus gép, a  Tücsök továbbfejlesztett változatával bemutatót lehet megtekinteni. Az előadások pedig Kovács Mihály és a Piarista Rend oktató hagyományai előtt tisztelegnek.

 

A 2022. szeptember 30-i részletes program:

17:00: előadások a Kovács Mihály fizika előadóban,  moderátor: Képes Gábor, Kemény János-díjas informatikatörténész, Neumann Társaság

Házigazdai köszöntő, 5 perc

A Múlt öröksége és a Neumann Társaság – dr. Megyery Károly projektvezető, Neumann Társaság, 10 perc

Az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály – Görbe László piarista szerzetes, Kovács Mihály monográfusa, 15 perc

Tücsök és bogár: népszerű tárgyak a kibernetikában. A PC hírnökei – Képes Gábor informatikatörténész, Neumann Társaság, 15 perc

Kovács Mihály tanítványaként – személyes emlékek Woynarovich Ferenc fizikussal, a Tücsök diáktervezőjével, 15 perc

18:00 – 20:00: interaktív bemutatók a Kovács Mihály Fizika Előadóban

A Mikromat csodája. A Mikromat 2.0 és a Tücsök++ – ősbemutató. Vid Gábor mérnök interaktív előadása

Szabad a gazda – játék a Mikromattal, a Piarista Gimnázium robotika szakköröseinek moderálásával.

 

Időpont: 2022. szeptember 30-án, az előadások 17 és 18 óra között, az interaktív bemutatók 18-20 óra, és 20-22 óra közötti turnusokban lesznek megtartva. 

Regisztráció: az előadásokra és a bemutatókra külön regisztrálni kell a Kutatók éjszakája oldalán

Helyszín: Budapesti Piarista Gimnázium, Budapest, Piarista u. 1, 1052 (Google Térkép)

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

„Mit lájkol a gyerek?” – A szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. 

2024. július 26. 16:32

Magasabb ponthatárok mellett több mint 4400 elsőéves jutott be a Széchenyi-egyetem minőségi képzéseire

Összesen 4409 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a győri Széchenyi István Egyetemen szeptemberben. A ponthatárok a szakok jelentős részén emelkedtek a tavalyihoz képest, van olyan, amelyre 487 ponttal lehetett csak bejutni. Mindez azt mutatja, hogy felkészült hallgatók érkeznek az intézmény magas színvonalú képzéseire.

2024. július 26. 12:18

A HONOR 200 Pro és a mesteri fotózás: fejlődés a Studio Harcourt hagyatékával

Rengeteg ikonikus személyiség mögött ott rejlik egy olyan portré, amely nemcsak a személy lényegét ragadja meg, hanem az örökségét is megörökíti. A hírességektől a politikusokig a portrék alakították a történeteket és magáról az emberiségről alkotott képünket. 

2024. július 26. 10:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?

2024. július 26. 13:59

Idén a fenntartható cégek tulajdonosait is díjazza az EY

2024. július 24. 13:59

Akár 50% időmegtakarítást jelenthet a PS szinte érintésmentes könyvelési megoldása

2024. július 16. 16:29

ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban

2024. július 5. 09:55