Konferencia az egykori keleti és nyugati blokk tudósait fél évszázada összekötő intézet munkájáról
Az Egyesült Államok és a Szovjetunió között fennálló geopolitikai feszültségek enyhülésének részeként ötven évvel ezelőtt hozták létre a Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézetet (IIASA). Munkatársai már évtizedekkel ezelőtt foglalkoztak olyan fontos témákkal, mint a levegőminőség megőrzése, a vízválság elkerülésének lehetőségei, vagy egy hatékony globális mezőgazdasági modell kidolgozása. A Neumann Társaság Informatikatörténeti Fóruma, a Magyar Tudományos Akadémia és az IIASA szervezésében 2022. október 28-án félnapos konferenciát rendeznek a szervezet fél évszázados munkájáról, amelyen előzetes regisztrációt követően bárki ingyenesen részt vehet.
A Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézet (International Institute for Applied Systems Analysis, IIASA) 1972. október 4-én aláírt szerződés alapján, ausztriai székhellyel jött létre, az intézet azóta is a Bécshez közeli Laxenburgban működik – 1974 óta pedig Magyarország is tagja.
Az intézet a kezdetektől fogva kiemelt figyelmet szentelt a globális problémákra, munkatársai ma is vezető szerepet töltenek be Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) munkájában. 2021-ben az intézet új stratégiát kezdett a fenntarthatóság felé vezető átalakítások támogatására a rendszertudomány fejlesztése és alkalmazása révén, ezért az IIASA munkája napjainkban talán még nagyobb jelentőséggel bír, mint fél évszázaddal korábban.
A Jubileumi megemlékező (Emlékek – útravalók – eredmények) konferencia programja:
13:30-14:00 Érkezés, regisztráció, kötetlen beszélgetés
14:00-14:05 Tick József: Köszöntő az Informatikatörténeti Fórum elnöke részéről
14:05-14:10 Csáki Csaba: IIASA beköszöntő
14:10-14:25 Boza Gergely: Modellek a baktériumoktól a társadalmakig (15 év az IIASA-ban)
14:25-14:40 Bozó László: Levegőminőség-modellezés a IIASA-ban
14:40-14:55 Csáki Csaba: Közreműködés az első mezőgazdasági világmodell kidolgozásában – 3 év az IIASA-ban
14:55-15:10 Kiss István: 40 év a IIASA-val – hálózatban kint és itthon
15:10-15:30 Szünet
15:30-15:45 Sebestyén István: A IIASA Gateway története
15:45-16:00 Szöllősi-Nagy András: Egy IIASA-ból induló történet: a globális vízválságtól a lokálisig – és megfordítva
16:00-16:15 Tóth Géza: A tudomány politika nélkül tudomány, de a politika tudomány nélkül szerencsejáték – egy IIASA örökség
Levezető elnök: Kiss István
Dátum: 2022. október 28. (péntek)
Helyszín: a Magyar Tudományos Akadémia kisterme, 1051 Budapest, Széchenyi tér 9.
Ingyenes regisztráció: ezen a linken érhető el.
További információk a Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórumában, illetve a társaság honlapján találhatók a konferenciáról.
Kapcsolódó cikkek
- Budapestre figyelt a nemzetközi IT világ
- Jól szerepeltek a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiáján
- Kipróbálható a legendás kibernetikai készlet a Kutatók éjszakáján
- Azt vizsgálják az IVSZ MENTA konferencián, hogyan hat a válság a digitális gazdaságra
- Oxfordba vitte a Neumann Társaság a híres robotkaticát
- Miért érdemes robotikát tanítani a magyar iskolákban?
- Miniszter, comedy hacker, topmenedzser és MI-szakértő az idei IVSZ MENTA színpadán
- Az Apple, a Google, a Meta és a Shopify nagyágyúi hozzák Budapestre a legfrissebb tech trendeket
- A grafén egyik Nobel-díjas felfedezőjének ítélték a Neumann professzori címet 2022-ben
- Nemzetközi agilis konferencia Budapesten
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A HONOR leleplezi a stílusos és erős teljesítményű HONOR X8c-t
A HONOR bejelentette, hogy januárban érkezik Magyarországra a HONOR X8c, egy olyan okostelefon, amely ötvözi a stílust a csúcstechnológiával. A lenyűgöző 108MP-es és 50MP-es ultra-tiszta éjszakai fényképezési képességgel, innovatív AI-élménnyel és kiemelkedő tartóssággal felszerelt HONOR X8c azoknak készült, akik a rendkívülire törekszenek.
A technológia, ami visszahozhatja a fejlesztéseket Európába
Az elmúlt évtizedekben robbanásszerűen fejlődött az additív gyártás, amely ma már nemcsak az ipar, hanem az élet számos más területén is jelen van. A 3D nyomtatás – ahogy a köznyelvben elterjedt – egyre több lehetőséget kínál a fenntartható és hatékony termelésre, ráadásul a globális gazdasági kihívásokra is megoldást nyújthat.
Nem minden közügy, amiről a média beszámol
Helytelen közügynek minősíteni egy történést pusztán azért, mert azt médiafigyelem övezi – egyebek mellett erre mutat rá a Koltay András és Szomora Zsolt által szerkesztett új könyv. A kötet hazai bíróságok több száz egyedi döntésén keresztül mutatja be a szólásszabadság és a személyiségvédelem ütközésének kérdéseit, rávilágítva arra is, hogy egy közlés nem jogellenes önmagában azért, mert valótlan tényállítást tartalmaz, illetve hogy a vélemények rendkívül széles körben védettek a joggyakorlatban.
Új logisztikai vezető a Schneider Electric gyöngyösi gyárában
A Schneider Electric gyöngyösi gyárában 2024. november elejétől Soltész Nikolett felel a logisztikai feladatokért. Az újonnan kinevezett ellátási lánc menedzser a hatékonyság további növelése mellett tervei szerint kiemelt figyelmet fordít arra is, hogy munkatársai számára még vonzóbb munkahelyi környezetet alakítson ki.
Omnichannel Retail Media Kalauzt adott ki az IAB Hungary
Az IAB Hungary Dokumentumtárából ingyenesen letölthető Omnichannel Retail Media Kalauz az IAB Europe 2024. októberben megjelentetett kiadványának magyar nyelvű változata, amit az IAB Hungary Retail Media Munkacsoportja készített el. Ahol hasznosnak ítélték meg, ott az eredeti anyagot kiegészítve praktikus magyarázatokat fűztek az egyes szakkifejezésekhez, és egyértelműsítettek bizonyos fogalmakat. Éppen ezért a Kalauzt érdeklődéssel és haszonnal lapozhatják gyakorló szakemberek és friss érdeklődők egyaránt.