Felgyorsítja a napelem beruházásokat Európa az EIT InnoEnergy vezetésével
Az Európai Bizottság döntése értelmében megkezdi a munkáját az Európai Fotovoltaikusnapelem-ipari Szövetség. Az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) égisze alatt létrejött, az EIT InnoEnergy irányításával, illetve a SolarPower Europe, valamint az Európai Napelem Gyártási Tanács részvételével működő szervezet legfőbb feladata a napelem-értéklánc mentén megvalósuló beruházások felgyorsítása és kockázatmentesítése lesz. Továbbá, hogy versenyképes pozíciót teremtsenek Európa számára a napenergia iránt mutatkozó globális kereslet fellendülésével párhuzamosan.
A Szövetség az Európai Bizottsággal közösen arra összpontosít, hogy 2025-re 30 GW éves kapacitást biztosító iparágat alakítson ki, amely évente 60 milliárd euró plusz GDP-t jelentene Európa számára, több mint 400 000 új, közvetlen és közvetett munkahely megteremtésével. Ennek elérése érdekében a Szövetség hét részből álló stratégiai cselekvési tervet követ, amelynek mentén beazonosítják a szűk keresztmetszeteket a gyártási kapacitásban, megkönnyítik a finanszírozáshoz való hozzáférést, keretet biztosítanak a fejlesztésekhez, illetve a bevezetésre irányuló együttműködési intézkedésekhez. Mindemellett figyelmet fordítanak a nemzetközi partnerségek kialakítására és a globális ellátási lánc rugalmasságának fenntartására, támogatják a fotovoltaikus kutatásokat, a körforgásos, fenntarthatósági intézkedéseket, illetve partnerkapcsolatokkal és képzési programokkal segítik a napelemes megoldások elterjesztéséhez, gyártásához készségek továbbfejlesztését.
„Európának fokoznia kell a fejlesztéseit a tiszta technológiák területén. Befektetésekkel, a szabályozási környezet megfelelő alakításával, hogy ez a szektor dinamikusan fejlődhessen, munkahelyeket létrehozva és a globális versenyben Európa számára is erős pozíciókat szerezve. Ennek a szövetségnek a létrehozása kulcsfontosságú kezdeményezés a napelemes technológia uniós gyártási kapacitásának növelésére, amely a tervek szerint és a teljes értékláncot tekintve 2025-ig eléri a 30 gigawatt teljesítményt.” – emelte ki Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa.
A Szövetség első lépésben mozgósítja az európai napelemgyártási projektek köz- és magánfinanszírozását a kapacitásnövelés érdekében építve a meglévő és az új európai finanszírozási eszközökre. Nevezetesen az Innovációs Alap tiszta technológiákat érintő támogatásaira, a REPowerEU gazdaságélénkítési terveire, valamint az Európai Beruházásai Bank hozzájárulásaira a REPowerEU programhoz és az EU tiszta energiát előállító technológiai kapacitásainak bővítéseihez.
Szintén prioritás lesz a Szövetség számára a fenntartható versenyfeltételek biztosítása, valamint a versenyképes, hatékony és fenntartható fotovoltaikus termékek, rendszerek iránti kereslet ösztönzése. Ezek mellett születhetnének meg a fotovoltaikus rendszerekre és termékekre vonatkozó ökodizájn-követelmények és a közbeszerzési intézkedések keretei is. Nem utolsósorban pedig mielőbb felmérik az új iparág készségigényeit az Európai Fotovoltaikusnapelem-ipari Szövetség Akadémiájának elindításával.
Az Európai Fotovoltaikusnapelem-ipari Szövetség titkáraként az EIT InnoEnergy az üzleti élet és az ipar együttműködésén fog dolgozni a napelem-értéklánc teljes hosszában. Felügyeli a stratégiai ipari cselekvési terv végrehajtását, miközben gondoskodni fog a tagság kezeléséről, a piaci információk begyűjtéséről és terjesztéséről, a kommunikáció irányításáról, valamint a Szövetség „üzleti és befektetési platformjának” működéséről.
Elismerve az iparágban betöltött kulcsfontosságú szerepüket, a Szövetség vezetői bizottságában az EIT InnoEnergy mellett helyet kap majd a SolarPower Europe és az Európai Napelem Gyártási Tanács is. Bizottságuk együttesen felügyeli majd a Szövetség munkáját és az Európai Napelemes Fórumot. Azt a nagyszabású, évente megrendezett eseményt, ami teret ad a magas szintű politikai és szakpolitikai megbeszéléseknek.
Kapcsolódó cikkek
- Magyar megoldás született a rezsicsökkentésre házi napelemekkel
- Nagysebességű vasúti hálózatfejlesztést támogat az EIT InnoEnergy
- Újabb nagyléptékű akkumulátorgyártás fejlesztés Európában
- Épül a világ legnagyobb szuperkondenzátorgyára
- Új klímatechnológiai befektetési alap jön létre
- Új trend a napelemeknél: felértékelődött az energiatárolás
- Bázisállomásai napelemes energiaellátását teszteli a CETIN
- Csak a legszemfülesebbek kapnak támogatást a napelemes pályázat második ütemében
- Villanyfűtés gáz helyett? – Gondosan megtervezve jó megoldás lehet
- Zöld megoldásokkal segíti az afrikai áramellátást a Schneider Electric
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.