Épül a Járműlabor – újabb mérföldkő a DE science parkjában
A Debreceni Egyetem több ütemben 4,41 milliárd kormányzati támogatást kap a Járműlabor és a kapcsolódó mini tesztpálya kialakítására a debreceni autóipari központ egyes oktatási és innovációs fejlesztéseihez. A komplexum az intézmény Vezér utcai Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkjában épül meg. Az építési területet hétfőn vette át a kivitelező HUNÉP Zrt.
A Műszaki Kar épületeinek felújítása és bővítése után újabb meghatározó, a műszaki oktatást és kutatás-fejlesztést elősegítő beruházás indul a Debreceni Egyetemen. A járműtechnikai képzés fejlesztéséhez kapcsolódó új, több funkciós – oktató, kutató és fejlesztő – laboratórium központi szerepet tölt majd be a térség járműipari beruházásaihoz (BMW, Vitesco, Schaeffler, CATL, Semcorp, Eve Power, EcoPro) kapcsolódó képzésfejlesztésben, és szorosan illeszkedik a Debreceni Egyetem (DE) évek óta tartó, a műszaki- illetve természettudományi, valamint technológiai területet célzó stratégiai fejlesztési programjába.
A Járműlabor az egyetem több amint 74 hektáros Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkjában megvalósuló modern, komfortos és jól felszerelt létesítmény, mely képes kiszolgálni mind az elméleti, mind az egyes műszaki mérnöki képzések gyakorlati oktatásainak eltérő jellegű igényeit mintegy 2700 négyzetméternyi alapterületen. Az épületben járműlaborok, mechatronika- és robotikaképzésre hivatott labortermek, gépjármű szerelőműhelyek, illetve kisebb létszámú kurzusok megtartására alkalmas tantermek kapnak helyet.
A 15 pályázó közül a HUNÉP Zrt. által elnyert kivitelezési közbeszerzés alapján most induló beruházásban elkészülő létesítménnyel tovább bővül a Debreceni Egyetem science parkja. A Járműlabor a tervek szerint 2024-re épül fel.
Kapcsolódó cikkek
- Táncosok a virtuális térben
- Komondor beköltözött a Debreceni Egyetemre
- Telt ház volt a DExpón
- Ébredezik Komondor, az ország legerősebb szuperszámítógépe
- Tanácskozás az információbiztonságért
- Jönnek a robotok a vendéglátásba és az egészségügybe
- Virtuális valóság is segíti a mérnökképzést a Bosch laboratóriumában a Debreceni Egyetemen
- Integrált kutatói utánpótlás-képzés
- Jövőbemutató fejlesztések a Debreceni Egyetemen
- Stratégiai együttműködési megállapodást kötött az EFISZ és a Debreceni Egyetem
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A jövő közlekedése: Tisztán elektromos Ikarus buszok a MÁV flottájában
A Zöld Busz Program folytatásaként 2025-ben a MÁV-csoport flottáját 20 új, környezetbarát, tisztán elektromos Ikarus 120e típusú autóbusz bővíti, az Energiaügyi Minisztérium és a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. támogatásával. Az első elektromos busz Keszthelyen kezdte meg működését 2025. március 21-től. Szeptember végéig Komáromban, Tatán, Komlón, Hajdúszoboszlón és Balatonfüreden is elektromos buszok állnak forgalomba.
6 milliárd euró értékű könnyítést kaphatnak az uniós vállalkozások
Az Európai Bizottság bemutatta a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére irányuló javaslatcsomagját. Az Omnibus célja, hogy olyan kedvező üzleti környezetet alakítson ki, amely elősegíti a vállalatok növekedését, innovációját és munkahelyteremtését. A javaslatcsomag intézkedései várhatóan jelentős mértékben növelhetik az uniós cégek versenyképességét, amint hatályba lépnek.