Neumann 120 kiállítás a Deák17 Galériában
Mit tenne Neumann János, ha egy időgép segítségével ma visszatérhetne a Földre? Mit gondolna a jelen kihívásairól? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a Neumann Társaság diákalkotói pályázatára érkezett művekből rendezett kiállítás a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában. A Neumann 120 kiállítás ünnepélyes megnyitójára december 2-án 11 órakor kerül sor, a kiállítás pedig december 5-16. között díjmentesen látogatható.
Idén decemberben ünnepeljük a világhírű magyar tudós, Neumann János születésének 120. évfordulóját. Azonban a #neumann120 emlékév nem korlátozódik csupán a professzionális informatika művelőire, hanem a mindennapok és az alkalmazott művészetek terén is kutatja a Neumann-nyomokat. A számítógép atyjának is tartott matematikus tiszteletére a Neumann Társaság a Deák17 galériával szoros együttműködésben diákalkotói pályázatot írt ki.
A társaság felhívásában a gyerekek képzeletére bízta, hogy saját eszközeikkel fejezzék ki, mit tenne Neumann János, ha egy időgép segítségével ma visszatérhetne a Földre. Hogyan viszonyulna a bennünket foglalkoztató témákhoz, úgymint: mesterséges intelligencia, virtuális valóság, kiterjesztett valóság, deep fake, social media algoritmusok, személyre szabott feedek, humanoid robotok, nanorobotok?
A beküldött pályázatok közül a több mint negyven kiemelkedő alkotást egy sokoldalú zsűri válogatta ki: Dénes Gábor operatőr és filmrendező, Hajdó Ákos, a Fasori Evangélikus Gimnázium igazgatója, Sztojánovits Andrea fényművész és Talyigás Judit oktatási szakértő. A zsűri által legjobbnak ítélt pályaműveket – grafikákat, videókat és maketteket – egy évzáró kiállítás keretében mutatja be a Neumann Társaság a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában.
A Neumann 120 diákpályázatra beküldött legkiemelkedőbb alkotásokból összeállított tárlatot december 2-án, szombaton 11 órakor nyitja meg Szalay Imre, a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója. A kiállítás december 16-ig ingyenesen látogatható. A 6 és 19 év közötti diákok két generáció távlatából szemléltetik azt, hogy milyen fontossággal bír Neumann János a digitális bennszülöttek számára. Az alkotások tükrözik a több tudományágban sikeres és népszerű tudós életművét, magyar gyökereit, valamint napjainkra gyakorolt hatását. A kiállítás célja, hogy a pályaművek életszerűen és frissen mutassák be, emberközelibbé hozzák örök kortársunkat, Neumann Jánost a jelenkornak.
A kiállításon számos olyan grafikai alkotás tekinthető meg, amely kifejezetten a digitális gyerekkorra reflektál, betekintést nyújtva Neumann János matematikus, fizikus, informatikus és mérnök rendkívül színes és sokszínű tudásába. A tárlat visszatérő elemei a bináris számsorok, a végtelenül változatos informatikai világ. A művekben visszaköszön Neumann János Túlélhetjük a technológiát? című esszéje, és nem csak a múltra tekinthetünk vissza, hanem a mesterséges intelligencia szemén keresztül betekintést nyerhetünk abba is, hogy milyen lenne Neumann János, ha 120 év múlva visszatérne a Földre. A kiállítás látogatói kreatív animált videók segítségével és életrajzi dokumentumfilmek révén ismerkedhetnek meg a kiemelkedő tudóssal. Emellett lenyűgöző 3D makettek is megtekinthetők a kiállításon, például a nyolcvanas évek magyar fejlesztésű népszámítógépe, a Primo 3D-nyomtatóval elkészített mása.
A Neumann Társaság kiemelkedő fontosságúnak tartja a szoros kapcsolatot a fiatalabb generációkkal, és elkötelezett afelé, hogy átadja Neumann János emlékét a következő nemzedékeknek. Ennek jegyében a társaság aktív szerepet vállal az informatikai tehetséggondozás területén, részt vesz hazai IT-versenyek szervezésében, és nemzetközi diákolimpián is képviselteti magát. Külön említésre méltó a Neumann Társaság által támogatott integráló e-Hód verseny, mely Magyarország legnépszerűbb informatikai megmérettetése, több mint 35 ezer résztvevővel.
A Neumann 120 diákpályázatra beérkezett legjobb pályaműveket a Deák17 galériában (Budapest, Deák Ferenc u. 17, 1052) ingyenesen lehet megtekinteni 2023. december 5-16. között. A galéria keddtől péntekig 10 és 18 óra között, szombaton 9 és 13 óra között tart nyitva, vasárnap és hétfőn pedig zárva van.
Kapcsolódó cikkek
- Bukaresttől New Yorkig Neumann János százhuszadik évfordulóját ünneplik
- Magyar energetikai startupokat is várnak a befektetői programba
- Kitüntette az év informatikai újságíróját a Neumann Társaság
- Jövőfókuszú konferenciával ünneplik a #neumann120 évet
- Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!
- Tízéves az informatika egyedülálló hazai múzeuma
- Mesterséges intelligenciával fejlesztő cégek pályázatát várja a Magyar Telekom
- A kreativitás új dimenziói: két új kategória ’Az Év Honlapja’ pályázaton
- Negyvenéves magyar mikroszámítógépre fejlesztenek új játékokat
- Nemzetközi tudományos konferenciát rendeztek az MTA-n a #neumann120 emlékév alkalmából
Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rekordszámú nevezéssel zárt ’Az Év Honlapja’ 2024 pályázat!
Az idén 23. alkalommal megrendezett ’Az Év Honlapja’ pályázat nevezési szakasza lezárult: december 15-ig rekordszámú, 329 pályamű érkezett. A szakmai zsűri hamarosan megkezdi a beérkezett pályázatok értékelését, hogy 30 kategóriában kiválassza 2024 legkiemelkedőbb digitális alkotásait. A közönségdíjért folytatott küzdelem azonban még javában zajlik – a pályázók 2025. január 15-ig mozgósíthatják közösségüket, hogy megszerezzék a publikum elismerését.
Az év legjobb sportmarketing-megoldásait keresik
A Magyar Marketing Szövetség Sportmarketing Tagozata által idén újra életre hívott Sportmarketing Gyémántdíj célja, hogy elismerje és széles körben megmutassa az egyesületek, a sportolók és a velük együttműködő márkák értékteremtő sportmarketing-megoldásait, és ezáltal hozzájáruljon a hazai sportmarketing színvonalának fejlesztéséhez. A díj elismeréseinek átadására 2025. március 5-én az ETELE Cinemában megrendezésre kerülő Digital Marketing Forumon kerül majd sor, ahol a digitális marketing aktualitásain túl helyet kapnak majd a sportmarketinggel kapcsolatos előadások is.
Átadták a 2024. évi Rátz Tanár Úr Életműdíjakat
Ebben az évben is nyolc kiemelkedő teljesítményű tanárt részesített elismerésben az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával létrehozott Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért kuratóriuma. A reáltárgyak legkiválóbb hazai tanárai december 10-én ünnepélyes keretek között vették át az egyenként 2,5 millió forintos pénzjutalommal járó Rátz Tanár Úr Életműdíjat. Az esemény helyszíne a Budapesti-Fasori Evangélikus Gimnázium volt: itt tanított Rátz László, akinek emlékére a díjat alapították.
Marketing Diamond Awards: Már csak 5 napig lehet kedvezményesen előnevezni!
A Magyar Marketing Szövetség által szervezett, idén 10 éves Marketing Diamond Awards célja változatlan: megmutatni, hogy a szakmai elismerések nem csak a nagy költségvetésből megvalósuló marketingaktivitások kiváltságai!
Az ABB ismét várja az egyetemi és főiskolai képzésben részt vevő női hallgatókat mentorprogramjára
A Női Mentorprogram célja, hogy erősítse a nők részvételét és növelje a munkavállalási kedvüket műszaki területeken, és lehetőséget adjon, hogy a női hallgatók már tanulmányaik során megismerkedhessenek egy nemzetközi cég termékeivel, szolgáltatásaival, működésével.