Az ABB segíti a Feröer-szigetek zöld energiára való átállását
Az ABB folytatja együttműködését a SEV-vel, a Feröer-szigetek fő villamosenergia-termelőjével és -elosztójával. Az együttműködés keretében az ABB innovatív szinkronkompenzátor (SC) technológiát szállít, amellyel javítható az villamosenergia-hálózat stabilitása, ami napjainkban egyre nagyobb jelentőséggel bír, mivel a szigeteken fokozatosan leállítják a fosszilis tüzelésű erőműveket, és megújuló energiaforrásokon alapuló áramtermelésre állnak át. A legújabb fejlesztés keretében a harmadik SC-egységet az északkeleti Borðoy szigetén telepítik, ahol ez a berendezés mintegy 5000 ember helyi áramellátását fogja javítani.
Az ABB első, 8 megavoltamperes (MVA) egységét 2021-ben telepítették a szigetcsoport legdélibb tagján, a Suðuroy szigeten. A második, 12 MVA névleges teljesítményű egységet 2022-ben telepítették a Sund erőmű mellett, Feröer legnagyobb és legnépesebb szigetén, a Streymoyon, amelyet a fő villamos-energia hálózat lát el árammal. A Borðoyon telepítendő új, 8 MVA teljesítményű egységet szintén a fő villamos-energia rendszerbe fogják integrálni.
A SEV azt az ambiciózus célt tűzte ki, hogy az Atlanti-óceán északi részén fekvő, elszigetelt Feröer-szigetek 100 százalékban zöldáramot termeljen víz-, nap- és szélenergiából, valamint biogázból és potenciálisan árapály-energiából. Ez a törekvés az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett fontos gazdasági előnyökkel is jár, mivel megszűnik a jelenlegi függőség a drága fosszilis tüzelőanyag-importtól. A SEV számára nagy kihívást jelent, hogy a meglévő, dízelüzemű erőművének leállítása csökkenti a hálózat egyensúlyban tartásához és biztonságos működéséhez elengedhetetlen "forgó inercia" rendelkezésre állását. Ezt a problémát helyben kell megoldani, mivel a Feröer-szigeteket a szomszédos országokkal nem kötik össze áramellátó kábelek, ami azt jelenti, hogy a villamos-energia hálózat nem tud külső támogatást igénybe venni.
Az SEV-vel folytatott együttműködés keretében az ABB a szinkronkompenzátorára alapozott innovatív technológiáját telepít a villamosenergia-hálózat stabilitásával kapcsolatos kihívás megoldására. A szinkronkompenzátorok olyan forgó villamos gépek, amelyek a terhelések és a megújuló energiaforrásokra alapozott energiatermelés változásait követve alapvetően fontos szolgáltatásokat nyújtanak a villamosenergia-rendszer megerősítésében és stabilitásának fenntartásában, ahogy a terhelések és a megújuló energiatermelés is változik. Ezen szolgáltatások közé tartozik az inercia, a zavarszint és a feszültségszabályozást szolgáló meddő teljesítmény.
„A fosszilis tüzelőanyagokról történő leválást célzó tervünk megvalósítása jól halad. 2023-ban a termelt villamos energiánk valamivel több mint 50 százalékát zöld energiaforrásokból állítottuk elő. Ez azonban azt jelenti, hogy az ABB-vel folytatott, a hálózat stabilitását fenntartó technológiával kapcsolatos együttműködésünk egyre fontosabbá válik az ügyfelek ellátásának folyamatossága érdekében” – mondta Terji Nielsen, a SEV kutatás-fejlesztési vezetője. „Nagyon elégedettek vagyunk az első két szinkronkompenzátor működésével. A berendezésekkel szerzett kedvező tapasztalatok jelentős szerepet játszottak abban a döntésünkben, hogy megrendeljük a harmadik egységet Borðoy szigetén üzemelő rendszerhez.”
„Az energiatermelés dekarbonizálása kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy egy alacsony szén-dioxid-kibocsátású világban lehetővé váljon a termelékenység biztosítása. Mindez azonban kihívást jelenthet a hálózat stabilitásának és rugalmasságának fenntartása szempontjából. Ezért tapasztaljuk napjainkban, hogy nagymértékben megnőtt az érdeklődés az SC technológiánk iránt, amely segít megerősíteni a gyenge hálózatokat, különösen a távoli területeken” – nyilatkozta Heikki Vepsäläinen, az ABB Nagymotorok és Generátorok divíziójának vezetője. „Nagy örömünkre szolgál, hogy folytatódik az együttműködésünk a SEV-vel, amelynek keretében egy harmadik szinkrongenerátor is telepítésre kerül. A Feröer-szigetek tulajdonképpen egy üzemi laboratóriummá válik, ahol bemutatjuk az SC-k előnyeit a sziget üzemmódú villamosenergia-hálózatokban.”
Kapcsolódó cikkek
- A Deceuninck karbonlábnyom-kalkulátorral segíti partnereit a szén-dioxid-kibocsátás mérésében
- Új lendületet ad a „zöld” IT törekvéseknek a Schneider Electric innovációja
- Az ABB "A" minősítést kapott az éghajlatváltozással kapcsolatos átláthatóságáért
- Eljött a mikrogrid ideje – Saját hálózat biztosíthatja a fenntartható, stabil energiaellátást
- Idén a fenntarthatóság erősítése és az AI térnyerése dominálja a vállalati informatikát
- Az ABB a Light + Building 2024 kiállításon: Intelligens épületek csúcstechnológiái testközelből
- A Skanska elindította ESG+ elnevezésű irodai programját
- Az ABB energiagazdálkodási megoldást vezet be az ivóvíz- és szennyvízágazatban
- A Provim lett a hazai fődíjas a Schneider Electric fenntarthatósági versenyén
- Különleges motort fejlesztett az ABB
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Januártól a 4iG Csoport 'One' márka alatt egyesíti távközlési kereskedelmi szolgáltatásait
Utolsó szakaszához érkezik a 4iG Csoport távközlési portfóliójának teljes megújítása, illetve egységesítése. A cégcsoport sajtóeseményen jelentette be, hogy 2025. január 1-jétől kivezeti a magyarországi piacról a Vodafone, a DIGI, az Antenna Hungária és az Invitech márkákat, és a társaságok ezt követően egységesen One márkanév alatt nyújtják lakossági és vállalati távközlési szolgáltatásaikat.
Átformálják a villamos hálózatokat a Schneider Electric Enlit Europe-on bemutatott újdonságai
Az európai villamos hálózat mintegy 40 százaléka több mint 40 éves, ezért jelentős változtatásokra van szükség, hogy képesek legyenek integrálni az új technológiákat, kezelni a növekvő mennyiségű megújuló forrásból származó energiát és kiszolgálni a jövőbeli fogyasztói igényeket. A Milánóban megrendezett Enlit Europe 2024 kiállításon a Schneider Electric számos innovációt mutatott be, amelyek támogatják a hálózatok üzemeltetőit, hogy megfeleljenek a legújabb kihívásoknak.
A magyar ipari dróngyártás Európa csúcsán
Exkluzív eseményen mutatták be október 30-án az ABZ Innovation Kft. legújabb fejlesztésű drónját, amely jelentős előrelépést jelent a hagyományos tisztítási módszerekkel szemben. Az új technológia különösen alkalmas épületek homlokzatai, tetők, ablakok, valamint napelemek hatékony és biztonságos tisztítására. A drón nagynyomású vízsugár-technológiával hatékonyan és biztonságosan végzi el a nehezen hozzáférhető felületek alapos tisztítását.