Az első magyar informatikatanár nevét veszi fel a programozási verseny
Az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály (1916-2006) piarista szerzetes nevét veszi fel a Neumann Társaság által alapított Országos Grafikus Programozási Verseny, amelyet az ELTE IK-val együttműködésben 1998 óta minden évben megrendeznek.
A programozási tanulmányi versenyt Logo Verseny néven alapították az 1997/98-as tanévben és azóta is minden évben megszervezi a Neumann Társaság Tehetséggondozási Szakosztálya, szoros együttműködésben az ELTE Informatikai Karával.
2024-től az első magyar középiskolai informatikatanár, Kovács Mihály (1916-2006) piarista szerzetes nevét veszi fel a Neumann Társaság által alapított Országos Grafikus Programozási Verseny.
Az Országos Grafikus Programozási Verseny szerves része a Neumann Társaság „tehetségpiramisának”: az itt az algoritmikus gondolkodáshoz kedvet kapó diákok közül számosan a Nemes Tihamér Nemzetközi Programozási Versenyen folytatják a versenytevékenységet – a legjelesebbek pedig az informatikai diákolimpiákon képviselik hazánkat. A verseny a Logo (Imagine környezetben) mellett Python, Scratch, Snap! programozási nyelveken is próbára teszi a diákok tudását négy korcsoportban, a 3-4. osztályosoktól egészen az érettségi előtt állókig.
A Neumann Társaság hosszú évek óta közösen ápolja Kovács Mihály emlékét a Piarista Rend Magyar Tartományával. Kovács Mihály már az első magyar számítógép bemutatásának idején, az 1958/59-es tanévben kibernetikai szakkört szervezett – és attól kezdve élenjáró volt a tevékenysége a számítógép-tudomány megismertetésében a középiskolai szférában. Játékokkal, kreatív, önálló munkát ösztönözve szerettette meg diákjaival az új tudományt, az informatikát – épp ezért nagyon jó üzenet, hogy egy grafikus programozási verseny veszi fel a nevét.
„A Kovács Mihály Országos Grafikus Programozási Verseny a Neumann Társaság tehetséggondozási programjának egyik legfontosabb eleme lesz a jövőben is. Nagyon örülök, hogy a Nemzeti Tehetség Program mellett a DEF IT Informatikai Zrt. és az ALEF Distribution HU Kft. is csatlakozott a támogatókhoz. Nagyon számítok rá, hogy a Piarista Rend is állandó szövetségesünk lesz új iskolák és versenyzők megszólításában” – mondta el Képes Gábor, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) ügyvezető igazgatója a verseny május 23-án, az ELTE Informatikai Karán tartott díjátadóján.
„Nagy öröm a Piarista Rend számára, hogy immár egy országos verseny is őrzi egykori szerzetestársunk gazdag életművét. Kovács Mihály életében a mindennapokban hasznosítható gyakorlati tudás átadása a diákoknak teljes egységben volt lelkipásztori hivatásával. A hit és tudomány harmonikus egysége a legnehezebb történelmi időkön is átsegítette, mindig megtalálva a lehetőséget, hogy felkeltse diákjai érdeklődését és segítse őket a minket körülvevő világ megismerésében és jobbá tételében. Bízom benne, hogy erre ösztönözi majd az immár az ő nevét viselő verseny is a diákokat.” – kommentálta a bejelentést Zsódi Viktor, a Piarista Rend Magyar Tartományának tartományfőnöke.
„Az ELTE számára nagy megtiszteltetés és egyben folyamatos fejlődésre inspiráló kihívás is, hogy a Neumann Társasággal ilyen széles tehetséggondozási palettán működhetünk együtt. Mindig is célunk volt, hogy az Informatikai Kar legmagasabb szakmai, tanári kvalitásait állítsuk csatasorba a közös cél, a jövő tehetségeinek kinevelése érdekében. Az informatikatanár képzés legnagyobb hazai intézményeként külön öröm és büszkeség számunkra, hogy a verseny ezentúl nevében is emléket állít Kovács Mihály piarista szerzetesnek, aki az ELTE elődjén, a Pázmány Péter Tudományegyetemen szerezte fizika-matematika tanár szakos oklevelét 1941-ben.” – fűzte hozzá Dr. Kozsik Tamás, az ELTE Informatikai Kar dékánja.
Kapcsolódó cikkek
- Először szerzett aranyérmet magyar csapat a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Világdöntőben az ELTE programozói
- Terjednek az alacsony kódú technológiák
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
- Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- A kihívások közepette is még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő
- Élményalapú technológiai foglalkozás általános iskolás lányoknak
- Ezek a számítógépek hozták el a digitális kultúrát az iskolákba
- Február 26-ig lehet jelentkezni a Neumann Társaság informatikai tehetségkutató versenyére
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.