Okospad, okoszebra, okosjátszótér az Atomvárosban
Paks városa kapcsán mindenkinek az atomerőmű jut eszébe. Pedig ha a településen jobban körbenézünk, lépten-nyomon okos megoldásokba botlunk. Persze ezek a fejlesztések korántsem öncélúak, hanem a helyiek biztonságát, kényelmét szolgálják vagy éppen arra hivatottak, hogy összehozzák a családtagokat.
Ha van olyan hely, ahol az okosmegoldások nem csak látványosságként funkcionálnak, hanem valóban szerepet játszanak a környezetvédelemben vagy éppen a biztonságos közlekedésben, az bizony Paks – derült ki a TV2 Innovátor című műsorából. „Számos okosmegoldást alkalmazunk városszerte. Ott van például az okoszebra, amely esetén szenzorok érzékelik, ha gyalogos közeledik az átkelőhelyhez és az aszfaltba beépített LED-ek elkezdenek villogni. Nincs az az autós, aki ennek hatására ne kezdene lassítani. Ez pedig különösen hasznos a téli időszakban, amikor sötétedés után járnak haza a lakosok” – mondta Szabó Péter, Paks polgármestere. De a közlekedés biztonságát segíti elő az is, hogy például az Atom téren a lejtős járdák alulról fűtöttek, így télen biztosított a csúszásmentes közlekedés.
De az okosmegoldásoknál maradva, számos okospad is található a városban, amely a WIFI szolgáltatás és telefontöltési lehetőség mellett méri a hőmérsékletet, UV-szintet, de még a levegő minőségét is. Okosjátszóteret is alakítottak ki a városban több helyen, amely összehozza a szülőket és a gyermekeket. „Egy mobilra letölthető alkalmazás mutatja meg a szülőknek a játszótéri eszközökhöz kapcsolt küldetéseket, amit aztán a gyermekek végrehajtanak. Így a szülő és gyermeke együtt játszhat, emellett a „küldetés” mindkettejüket mozgásra ösztönzi.” – számolt be a város polgármestere.
Joggal viseli tehát a város a Családbarát Önkormányzat címet 2018 óta. Ahogy a Klímabarát Díjat is megérdemelten birtokolja a település. Tudniillik a város összes autóbuszvonalán elektromos buszok közlekednek. Ráadásul újabb vonalak létrehozása is tervben van, ahol már okosbuszmegállókat fognak telepíteni, zöld felülettel a tetején. A város vezetése tehát nem áll le a fejlesztésekkel. Például minden idők egyik legmodernebb kulturális központját fogják felépíteni az Atom tér mellett, a zöld felületek kezelésére pedig újabb robotfűnyírókat terveznek munkába állítani – derült ki a TV2 Innovátor című műsorából.
Képek: TV2 Innovátor
Kapcsolódó cikkek
- K&H: kivárnak a cégek az innovációkkal
- Már 250 SafeCross okoszebra védi a magyar gyalogosok biztonságát
- Magyar cégek férhetnek hozzá Európa legnagyobb innovációs hálózatához
- AI innovációs kézikönyvet állított össze vállalati döntéshozók számára a Bobcats Coding
- Generali: Akár 20%-kal is növelhetik az okoszebrák a megállási hajlandóságot
- Véget ért a nagy okoszebra-szavazás
- Tovább erősödik Magyarország az egészségügyi innovációban
- A láthatatlan hibákat is megtalálja az áramhálózaton az E.ON innovációja
- Hosszú távú partnerségre törekszik a Széchenyi István Egyetem és az MPH Zrt.
- Magyar cég a leginnovatívabbak között Európában
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új verzióval jelentkezik a Siemens fejlesztői környezete
Erős tartalmi bővítéssel érkezik a piacra a TIA Portal legújabb, 20-as verziója. Az iparvállalatok által használt Siemens fejlesztői platform olyan képeségekkel segíti a mérnökök munkáját, mint a mesterséges intelligencia, az integrált tesztelés, valamint a felhőalapú képességek. Segítségével még hatékonyabbá válhat például az ipari vezérlők (PLC-k) és kijelzők (HMI-k) programozása.
Brüsszelig jutott a magyar diákok ötlete
Haladnak a megvalósítás felé a hazai orvosegyetemek és egészségipari vállalkozások által felkarolt hallgatói fejlesztési ötletek. A diákok projektjei több hazai és külföldi konferenciát megjártak, a legjobbak pedig már a saját vállalkozásukat készítik elő.
Az ABB továbbfejlesztett hajtása új életre kelti a NASA szélcsatornáját
Az ABB Motion OneCare szerviz-megállapodás részeként az ABB az Amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatal (NASA) számára korszerűsítette a változtatható sebességű hajtást (VSD), amivel legalább 10 évvel meghosszabbítja a hamptoni (Virginia állam) Langley Kutatóközpontban található National Transonic Facility (NTF) elnevezésű szélcsatorna élettartamát. A nagy magasságú és a hangsebességhez közeli repülési körülmények közötti szimulálására alkalmas szélcsatornát a repülőgépek teljesítményének és üzemanyag-fogyasztásának optimalizálására használják. Ezt a szélcsatornát használták korábban a Boeing 777-es, az űrsikló és gyorsítórakétájának tesztelésére is.
Így készüljünk az ünnepi online-rohamra
Az ünnepi szezon közeledtével egyre többen böngészik a webáruházak kínálatát. A korábbi évek tapasztalatai alapján karácsony előtt többszörösére emelkedik a rendelések mennyisége, különösen a Black Friday-t követően. A futárszolgálatok is készülnek az év legforgalmasabb időszakára.