Árvízkezelés: közös válságtérképet használ Csehországban a lakosság és a katasztrófavédelem

forrás: Prím Online, 2024. szeptember 17. 13:10

Csehországban ezekben a napokban nagyon hasonló az árvízhelyzet, mint hazánkban: van, ahol már intenzíven védekezni kell, máshol még csak készülnek a közelgő árhullámra. A helyzetre reagálva a Munipolis, a cseh önkormányzatok és lakosság közötti kommunikáció vezető, Magyarországon is jelen lévő platformja bevezetett egy új, katasztrófatérkép nevű funkciót. Ezt a lakosok és az önkormányzatok mellett a válságkezelő csapatok és a különböző vonuló szolgálatok (mentők, tűzoltók, rendőrség, katasztrófavédelem, önkéntesek, de akár a hadsereg) is folyamatosan látják és nyomon tudják követni. Az alkalmazást Magyarországon is több, az árvíz által veszélyeztetett település használja, így hazánkban is gyorsíthatja a lakosság és az önkormányzatok közötti információcserét a következő napokban.

„A válságtérkép lehetővé teszi nemcsak a mentőegységek, hanem a lakosság széles köre számára is, hogy gyorsan és hatékonyan ossza meg az információkat a környezetükben észlelt árvízi fenyegetésekről és veszélyekről. Ezek alapján az önkormányzatok és a mentőegységek nagyobb pontossággal és gyorsasággal reagálhatnak, ami kulcsfontosságú lehet árvíz esetén a károk minimalizálásához és akár életek megmentéséhez” – mondta Ondřej Svrček, a Munipolis egyik alapítója és vezetője. A platformot Magyarországon is egyre több önkormányzat használja, a rendszer fejlesztői pedig itthon is nyitottak a katasztrófavédelemmel együttműködni.

 

Az önkormányzatok Csehországban mérlegelés, előszűrés után közvetlenül megoszthatják ezeket az adatokat, fotókat az integrált mentőszolgálatok (IZS) operatív egységeivel, gyorsítva, pontosítva, közvetlenné téve ezzel a helyi hatóságok és a szolgálatok közötti együttműködést. Az állampolgárok tájékoztatására útmutató is készült, amelyet az önkormányzatok felhasználhatnak, hogy felhívják a lakosság figyelmét az aktív részvétel lehetőségére ‒ és veszélyeire ‒ az árvízi helyzet feltérképezésében. Az alkalmazással a felhasználók például fényképet készíthetnek, melyet egy kísérőszöveggel és automatikus GPS-koordinátákkal, időbélyeggel együtt el tudnak küldeni a közös platformra.

 

 

Ugyanezen a rendszeren a lakosság is értesíthető, akár applikáción keresztül, akár e-mailben vagy sms-ben, ami lehetővé teszi a gyors és egyidejű, tömeges tájékoztatást. Segítségével külön figyelmet lehet fordítani a sérülékeny csoportokra, a különösen árvízveszélyes helyen lakókra, az idősekre, a gyerekes családokra, akiknek speciális utasításokra, támogatásra lehet szükségük. Őket az önkormányzat szelektív üzenetekkel is el tudja érni. Ugyanitt válsághelyzetben az önkormányzatok önkéntes csoportokat is igénybe vehetnek. A rendszer csehországi felhasználóinak nagyjából 20%-a jelezte, hogy ha kell, aktívan is tud/hajlandó segíteni, legyen szó homokzsákok töltéséről, a rászorulók elszállásolásáról, költöztetésről vagy bármi másról.

 

Az önkormányzatok gyors, azonnali felméréseket is tudnak indítani, rákérdezve a lakossági igényekre, így a polgármesterek gyorsan azonosíthatják azokat a területeket, ahol a legnagyobb szükség van segítségre, és hatékonyan koordinálhatják a mentőegységeket és az önkénteseket.

 

„A válságtérkép bekapcsolása óta, tehát néhány nap alatt több mint hatszorosára nőtt az üzenetek száma, amelyek többsége válság sms-ekből, képekből és e-mailekből áll” – tette hozzá Ondřej Svrček. „Ez azt jelenti, hogy az emberek az érintett régiókban és településeken nem tétlenkedtek, és már azelőtt szervezkedni kezdtek, hogy megemelkedtek volna a folyók szintjei.”

 

Az alkalmazást nagyon hatékonnyá teszi, hogy a leginkább veszélyeztetett olomouci régióban a Munipolist az önkormányzatok valamivel több mint fele vezette be, míg a szintén kitett Dél-Morva régióban ez az arány csaknem 60%. Összesen a megoldást csak ebben a két, leginkább veszélyeztetett régióban mintegy 175 ezer lakos használja, ami a gyakorlatban akár 700 ezer embert is elérhet, mivel minden üzenet több emberhez is eljut a családok és szomszédok közötti információmegosztás révén. Mindkét régióban szélsőséges esőzések és rekordvízszintek vannak, illetve ilyenekre számítanak, így a gyors kommunikáció döntő fontosságú lehet.

Mobilalkalmazás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Édesség és egyediség – erről szól a halloweeni hangulat idén Magyarországon

A Rakuten Viber, az egyik vezető globális kommunikációs platform kísértetiesen szórakoztató eszközökkel készül az idei Halloweenre. A felhasználók új matricákat oszthatnak meg, borzongató üdvözlőkártyákkal köszönthetik ismerőseiket október 31-től, emellett egy kvízt tölthetnek ki arról, hogy melyik a legjobban hozzájuk illő jelmez idén halloweenkor, sőt, a legújabb Tarot-kártyák segítségével megpróbálhatják megjósolni a jövőjüket.

2024. október 31. 21:17

Halottak napja ‒ tülekedés nélkül

Egy digitális alkalmazás teheti méltóbbá a halottak napját azzal, hogy segít elkerülni a temetőkben és környékükön ilyenkor szokásos tülekedést. Az önkormányzatok kezében lévő lehetőség Magyarországon is egyre népszerűbb.

2024. október 31. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59