Elindult a Google 2024. decemberi alap-algoritmus frissítése is!
A Google elindította a 2024 decemberi Core, azaz alap-algoritmus frissítését. Igen, ez új Core frissítés egy héttel az Core frissítés befejezése után történik. Ilyenre sem volt még példa. De a jövőben erre számíthatunk.
Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
A Google bejelentése szerint a mostani frissítés lefutása két hetet vesz majd igényba. A Core frissítések jelentős, széles körű változásokat hozhatnak a Google keresési algoritmusai és rendszerei terén, ezért is jelenti be őket a Google. Ez a 2024-es év negyedik nagy frissítése.
Még több frissítés és AI a Keresésben
És erre kell készülnünk a jövőben is. A Google zürichi Search Central Live eseményén éppen a tegnapi napon hangzott el, hogy jövőre, azaz 2025-ben gyakoribbak lesznek az algoritmus frissítések. És hogy miért?
Nos, vélhetően az AI miatt. A Google tegnap mutatta be új AI modelljét a Gemini 2.0-át (erről itt írtam), és azt is bejelentette, hogy a Gemini integrálni fogja a AI áttekintésekbe ( ami Magyarországon még nincs jelen a találati listán), és ami fontosabb a Google keresésbe is.
A Google AI Áttekintései képesek lesznek „bonyolultabb témák és többlépcsős kérdések kezelésére, beleértve a haladó matematikai egyenleteket, a multimodális lekérdezéseket és a kódolást” – írta a Google.
Sundar Pichai, a Google vezérigazgatója azt írta: „Egyetlen terméket sem alakít át jobban az AI, mint a Keresőt.”
A Google ezen a héten már megkezdte az AI Áttekintések frissített modelljének korlátozott tesztelését. A Google közölte, hogy „a jövő év elején szélesebb körben is bevezetik„. „És a következő évben tovább fogjuk bővíteni az AI Áttekintéseket több országban és nyelven” – tette hozzá a Google.
Sundar Pichai a Google vezérigazgatója a Gemini megjelenése előtt adott egy interjút, amiben azt mondta, hogy 2025 elején alapjában változik meg a Google keresés: ” 2025-ben a Keresés mélyrehatóan meg fog változni. Úgy gondolom, hogy korábban soha nem látott összetett kérdéseket leszünk képesek megválaszolni. Szerintem már 2025 elején meg fog lepni benneteket, hogy a keresés milyen új dolgokra lesz képes a mai állapothoz képest.”
Hogy mit jelent mindez? Egyelőre nem lehet tudni, de az szinte biztos, hogy több AI-t. Most, hogy már láttuk a Geminit, halottuk a Zürichben elhangzottakat felsejlik az a kép, hogy a google nem csak az AI áttekintésekben, hanem a normál keresésben is alkalmazni fogja az AI-t, többek között a tartalom értékelésében.
De térjünk vissza a mostani nagy frissítéshez!
A decemberi Core frissítés
A mostani frissítés különlegessége, hogy körülbelül egy héttel a 2024 novemberi Core frissítés befejezése után érkezett. Az a frissítés 2024. november 11-én kezdődött és körülbelül 24 nappal később, december 5-én fejeződött be. Most, egy héttel később a Google egy újabb frissítést adott ki. Erre korábban nem volt példa.
A Google a jelenséget szokásos módon semmintmondóan magyarázza el: „A 2024 decemberi Core frissítés elkezdődött, és várhatóan két hét alatt befejeződik. Ha kíváncsi, miért van ebben a hónapban alapvető frissítés a múlt hónap után, akkor elmondhatjuk, hogy különböző Core rendszereinket folyamatosan fejlesztjük”.
Magyarán szólva elmondja, hogy a mostani rendkívüli frissítésben nincs semmi rendkívüli, mégha szokatlan is.
A Google korábban már megfogalmazta, mi a teendő a Core frissítés által negatívan érintett oldalakra számára, de természetesen – szokás – szerint semmi konkrét nem hangzott el akkor sem:
Nincsenek konkrét teendők a helyreállításhoz. A negatív rangsorolási hatás nem feltétlenül jelzi, hogy valami probléma lenne az oldalainkkal.
A Google összeállított egy listát olyan kérdésekből, amelyeket érdemes megfontolni, ha a webhelyünket érinti egy alapvető frissítés. Ezt magyarra fordítottam, ebben a cikkben találod meg: https://ite.hu/eat-es-alapalgoritmus-modositasok-a-google-hivatalos-tanacsai/
A Google azt mondta, hogy az alapvető frissítések között lehet némi helyreállást látni, de a legnagyobb változás egy másik alapvető frissítés után következik be.
Röviden: írjunk hasznos tartalmat az embereknek, és ne a keresőmotorokban való rangsorolás érdekében.
„Nincs semmi új vagy különleges dolog, amit a tartalomkészítőknek tenniük kellene ezzel a frissítéssel kapcsolatban, feltéve, hogy eddig is kielégítő, embereknek szánt tartalmat készítettek. Azoknak, akik esetleg nem szerepelnek olyan jól a rangsorban, erősen javasoljuk, hogy olvassák el a hasznos, megbízható, elsősorban az embereknek szánt tartalmak létrehozásáról szóló súgóoldalunkat” – mondta a Google korábban. Ezt a dokumentumot itt találod.
Korábbi Core-algoritmus frissítések
A 2024-es év első nagy frissítése – a 2024 márciusiCore frissítés – volt a valaha volt legnagyobb alapvető frissítés a Google szerint. Március 5-én kezdődött, és 45 nappal később, április 19-én fejeződött be.
Íme egy idővonal a legutóbbi Core frissítésekkel kapcsolatban, a legtöbb frissítésről találsz cikket az ite.hu oldalán
• A 2024 novemberi alapvető frissítés november 11-én volt, és december 5-én ért véget.
• A 2024 augusztusi alapvető frissítés augusztus 15-én volt, és szeptember 3-án ért véget.
• A 2024 márciusi alapvető frissítés március 5-én volt, és április 19-én ért véget.
• A 2023 novemberi alapvető frissítés november 2-án volt, és november 28-án ért véget.
• A 2023 októberi alapvető frissítés október 5-én volt, és október 19-én ért véget.
• A 2023 augusztusi alapvető frissítés augusztus 22-én volt, és szeptember 7-én ért véget.
• A 2023 márciusi alapvető frissítés március 15-én volt, és március 28-án ért véget.
Szerző: Szuhi Attila
Forrás: ite.hu/elindult-a-google-2024-decemberi-alap-algoritmus-frissitese-is/
Kapcsolódó cikkek
- Az év keresésekben: Google keresési trendek 2024
- Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
- A Samsung és a Google Bekarikázás funkciója zökkenőmentes keresést biztosít
- Google atombomba: kombinált Core, Spam és HCU algoritmus frissítés egyszerre
- Elérhető a Google Gemini ultra változata a Gemini Advanced
- A Google bemutatta: ilyen lesz az új AI alapú találati lista
- Radikális változások jönnek a Google keresésben: itt a MUM!
- Google BERT: Magyarországon is fut a valaha volt egyik legjelentősebb algoritmus-módosítás
- Friss adatok a márciusi Google frissítés hatásairól
- Mi érdekelte leginkább a magyarokat az idei évben?
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
A Huawei vezeti a globális okosórapiacot az IDC adatai szerint
A Huawei szállította a legtöbb okosórát világszerte az idei első három negyedévben az IDC friss jelentése szerint. A Huawei az egy évvel korábbi eladásaihoz képest 44,3 százalékkal több okosórát adott el, és 16,9 százalékos részesedéssel tartja piacvezető pozícióját az okosórák piacán. A gyártó idén több újdonsággal is megragadta a vásárlók figyelmét, köztük a HUAWEI WATCH FIT 3, a HUAWEI WATCH GT 5 és a HUAWEI WATCH D2 modellekkel.
Sokan féltik otthonukat az elektromos tüzektől
Sokan tartanak az otthonukban keletkező elektromos tüzektől, az ezek elleni védelem kialakításához a többség szakember segítségét kéri – derül ki a Schneider Electric online felméréséből. A kutatás alapján a legtöbben 10 ezer és 100 ezer forint közötti összeget fordítanának arra, hogy lakásuk védett legyen az elektromos tüzektől.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.