Ausztria - káosz a TA-vezetők menesztése körül
A másik komoly akadály, hogy az üzemi tanács ellenzi az igazgatók leváltását: a két éven belül második vezetőcsere újabb időveszteséghez vezetne a TA sürgető átszervezésében. A vezetők eltávolításának költségeit illetően pedig az üzemi tanács perrel fenyegetőzik, Sundt szerződésének letelte előtti leváltása ugyanis kereken 50 millió schillingbe kerülne: ebből mintegy 20 millió lenne a 2005-ig szóló fizetése, a többit a részvényopciói teszik ki. Amennyiben a részvény árfolyama 2002 májusáig 30 százalékkal meghaladja a 9 eurós kibocsátási árat, az igazgatókat a különbség nyolcszorosa, egyes értesülések szerint 12-szerese illeti meg. Ezenfelül az árfolyam-emelkedés után eurónként még bizonyos prémium jár, s mindezt készpénzben felveheti, vagy további TA-részvényeket vásárolhat a kibocsátási árfolyamon, s ez a jog csak akkor veszti érvényét, ha az illető önként távozik. (Más kérdés, hogy a tőzsdei bevezetés rosszul megválasztott időpontja, és az ÖIAG-vezetés néhány árfolyamromboló megnyilvánulása nyomán az árfolyam jelenleg 7 euró körül van.)
Egyébként az AUA osztrák állami légitársaságnál is bajban van az ÖIAG: az eltávolítani kívánt két igazgató ugyan hosszas ellenkezés után május elején vállalta a távozást, ám Dietz - aki egyben a felügyelőbizottság elnöke - ehhez nem szerezte meg előre a bizottság támogatását. A felügyelőbizottságnak június 27-re kitűzött ülésén kellene áldását adni az igazgatók menesztésére, de a kisrészvényesek pert helyeztek kilátásba arra az esetre, ha a bizottság ehhez hozzájárul, mivel a részvénytörvény alapján a testület anyagi felelősséggel tartozik. Mario Rehulka és Herbert Bammer eltávolítása a részvényeseknek, illetve az AUA-nak mintegy 30 millió schillingjébe kerülne, mivel szerződésük 2003-ig szól.
A sajtó a részben állami tulajdonban lévő vállalatok vezetőinek immár sorozatos eltávolításában pártpolitikát lát, amennyiben többnyire az előző kormány idején kinevezett s túlnyomórészt szociáldemokrata párti menedzsereket váltja le az ÖIAG, ahol, ugyancsak az osztrák sajtó szerint, már a koalíciós Osztrák Szabadságpárt hívei vannak többségben.
Kapcsolódó cikkek
- Csökkent a Telekom Austria eredménye és bevétele
- Kivezeti részvényét New Yorkból a Telekom Austria
- Telekom Austria: 35 százalékkal nőtt a profit
- Átszervezik a Telekom Austriát
- Növelte nyereségét az első félévben a Telekom Austria
- Telekom Austria: továbbra is 60 százalék fölött a profitnövekedés üteme
- Telekom Ausztria - 2006 végéig az osztrák állam nem adja el 25 százalékos hányadát
- Részvényenként 13,05 euró a Telekom Austria kibocsátása
- A mobilágazat segítette a Telekom Austriát
- A vártnál jobb eredmények a Telekom Austriánál