A Philips megveszi a Marconi orvosiműszer-részlegét
A Philips a megvásárolt részlegből meg akarja tartani a műszergyártást, de a részleg bekebelezése után túl akar adni a Marconi egészségvédelmi termékek üzletágán, amely elsősorban az Egyesült Államok piacán erős radiológiai megjelenítő eszközökből, és évi bevétele 600 millió dollár.
A Marconi hosszabb ideje tervezte orvosi részlege eladását, amely röntgeneszközök, ultrahangos vizsgálók, mágneses, sugárzó és más megjelenítő berendezéseiről híres, és amelynek a profitja 155 millió dollár volt a márciussal végződött üzleti évben.
A Philips az idén korábban megvásárolta az amerikai Agilent Technologies egészséggondozási részlegét 1,7 milliárd dollárért - még ez az ügylet is zárásra vár -, és ezzel, valamint a Marconi-részleggel együtt a Philips orvosi üzletágának évi forgalma el fogja érni az 5 milliárd eurót. A Philips évek óta építi orvosi üzletágát: tavaly 426 millió dollárért megvette az ADAC Laboratoriest, 1,2 milliárd dollárért a MedQuist Inc. 60 százalékát, előzőleg, 1998-ban pedig 800 millió dollárt fizetett az ultrahangos berendezéseket gyártó ATL-ért. Szerdán közölték a Philipsnél, hogy belátható időre - pár évre - egyelőre abbahagyják a felvásárlásokat, és az eddigi beszerzések integrálásával foglalkoznak. A Philips részlegének fő versenytársa a világpiacon az amerikai General Electric és a német Siemens.
A mostani vásárlással együtt a Philips vállalta, hogy öt éven át évente 150 millió dolláros értékhatárig berendezéseket és szolgáltatásokat vesz a Marconitól a távközlés területén.
A Philips eddig is a legnagyobb európai gyártó volt fogyasztói elektronikai cikkekből és világítási termékekből, és a harmadik a félvezetőgyártásban.
Elemzők általában 1,8 milliárd dolláros árat vártak a Marconi-részlegért - amelynek nettó eszközértéke 740 millió dollár -, szerintük a Philips olcsón jutott legújabb szerzeményéhez. Ennek ellenére a Philips részvénye szerdán késő délelőtt 30,97 euró volt az amszterdami értéktőzsdén, 0,78 euróval, azaz 2,46 százalékkal gyengébb a keddi zárónál.
A Marconit szerdán, saját kérésére, felfüggesztették a londoni értéktőzsdén. Hétfőn 2,6225 fonton zárt, kedden 2,4575 fonton végzett, szerdán nyitáskor 2,4500 font volt, majd a felfüggesztésig 2,5225 fontig emelkedett.
A Marconi felfüggesztése lenyomta a párizsi értéktőzsdét: ott az Alcatel majdnem 6 százalékot, a Thomson Multimedia 3,67 százalékot vesztett, mert attól tartanak, hogy a Marconi kiábrándító profitfigyelmeztetést is kiad szerdán.
Kapcsolódó cikkek
- Jó negyedévet zárt a Philips
- Síkképernyős tévé-üzletágát is eladja a Philips
- Philips: majdnem háromszorosára nőtt a profit
- Hárman pályáznak a Philips félvezetőgyártó részlegére
- A Philips 1,3 milliárd dollárért megvásárolja az Intermagnetics-et
- A Philips első negyedéve: 37 százalékkal nőtt a profit
- Stratégiai üzletágrészeket vásárol az Ericsson a Marconitól
- Az Ericsson a dupláját is megadná a brit Marconi-ért
- Kínaiak vásárolnák meg a Marconi céget?
- A Philips eladta monitor- és laposképernyő-gyártó részlegeit a kínai TPV-nek