A virtuális Sziget - és ami mögötte volt

forrás Prim Online, 2012. szeptember 6. 13:54

Az idei Sziget Fesztivál egyik nagy újdonságának számított, hogy az érdeklődők a YouTube-on is követhették több fontos helyszín történéseit. 

A Google videós szolgáltatása elsőként közvetített élőben Magyarországról, így az egyedülálló kezdeményezés során három helyszín - a Nagyszínpad, az OTP Világzenei Nagyszínpad és az A38 Színpad - koncertjeit tekinthették meg az érdeklődők a világ szinte bármely pontjáról. Egy online közvetítés azonban sok tekintetben érzékenyebb és rizikósabb feladat egy rögzített, későbbi időpontban leadott műsorhoz képest, hiszen nincs lehetőség az esetleges hibák, kiesések, műszaki problémák utólagos javítására. Épp ezért kiemelten fontos volt, hogy a helyszíni közvetítés hálózati körülményei ideálisak és biztonságosak legyenek. 

Az ACE Telecom szakembereinek összesen négy helyszínre kellett kiépíteniük olyan stabil és gyors hálózati kapcsolatot, amely garantálta, hogy késedelem és hiba nélkül áramoljanak az adatok a színpadok és a központ, valamint a központ és a YouTube-szerverek között. A három színpad mindegyikénél egy-egy külön közvetítő stáb táborozott le több kameraállással, valamint a hang felvételéhez és közvetlen keveréséhez szükséges eszközökkel és szakemberekkel. Ezen kívül, negyedik helyszínként kiépült egy olyan központ is, ahová mindhárom színpadtól befutottak a stábok által közvetített videó- és hanganyagok. Itt történt az adás végleges keverése, valamint a jelfeldolgozás és átalakítás folyamata. Innen már nem nyers videójelek, hanem egy speciális kodek segítségével, IP-csomagok formájában továbbították a kész anyagot egy 70 Mbps le- és feltöltési sebességet biztosító bérelt vonalon a budapesti internetes gerinc-központig, a BIX-ig. Az adatok innentől nemzetközi bérelt vonalon száguldottak Londonba, a YouTube európai szervereire.
 
"Az egyes állomások és a központ összekapcsolása egy összesen 1300 méter hosszú optikai kábel segítségével történt" - mondta el Farmosi Attila, az ACE Telecom ügyvezetője. "Ezen kívül mind a négy helyszín számára a fenti hálózattól független internet-elérést is biztosítottunk, amely abban segítette a stábok munkáját, hogy a YouTube felületén azonnal vissza is nézhessék az elkészült adást, hogy másodpercek alatt korrigálhassanak bármilyen közvetítési, képi vagy hangbeli hibát" - tette hozzá az ügyvezető. 
 
A rendszer a fesztivál ideje alatt mindvégig tökéletesen működött: a YouTube-on több mint négymillióan nézték a közvetítést, a legtöbben természetesen Magyarországról, valamint Hollandiából, Belgiumból, Csehországból, Oroszországból és az Egyesült Királyságból követték így az eseményeket. A három kiemelt színpadról összesen 55 koncert szólalt meg az internetes videómegosztón, amelyekhez a nézők csaknem 60 ezer megjegyzést is fűztek. Az ACE Telecom hálózati megoldásain átfutó közvetítések legjobb pillanatai a fesztivál végétől három hónapon keresztül továbbra is láthatóak a Sziget hivatalos YouTube-csatornáján.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36