Rubik Ernő világhírű találmányának állítottak emléket a MOME-n
Május 22-én Rubik Ernő visszatért egykori iskolájába és munkahelyére, a MOME-ra (Moholyi-Nagy Művészeti Egyetem). Immár 40 éve, hogy megszületett a Bűvös Kocka ötlete az egyetem falai között, ahol ennek tiszteletére egy „jelet” állítottak.
Rubik Ernő a maga visszafogottságával fogadta az elismerő szavakat, melyeket a MOME-n kapott egykori munkatársaitól. A doktori címek és a Professor Emeritus díj (Ferencz István építész tervező művész) átadása mellett a tegnapi esemény középpontjában a híres kocka megalkotója, Rubik Ernő állt.
Az egykori alma materban és munkahelyen egy, a kockának és az alkotójának állított szoborral tisztelegtek munkássága és a negyven éves kocka előtt.
Kopek Gábor, a MOME rektora szerint a „visszaemlékezéseink terei csak általunk kaphatnak értelmet, ha magukra hagyjuk őket, darabokra esnek.” Hozzátette, hogy „most itt állunk, és elgondolkodhatunk azon, hogy Rubik Ernőre miért nem mutat semmi azok a helyen, ahol megszületett a kocka, ahol az aprólékos munka, a hallgatókkal való foglalkozás hétköznapjaiban megszületett a tárgy, a világon legnagyobb példányszámban létező tárgy.”
Ahogy fogalmazott: „Lehet, hogy a lelkiismeret néha kihagy. Lehet, hogy a kortársak nem látják a kiemelkedőt, a nagyszerűt, a hallhatatlant”. Ez azonban most megváltozott. A hely, a tér, ahol Rubik Ernő eldöntötte élete sorsát, jelet állított. „Nem egy emléket és nem egy emlékművet, hanem egy jelet, amely összeköt bennünket, jelezve, hogy ezen a helyen, ezekben a terekben jártál, keltél, és közben összeállt a kocka, az emberiséget meghódító tárgy.”
Az udavron elhelyezett szobor
Feltette a nagy kérdést is: mi lett volna Rubik Ernővel kocka nélkül? „Az a jó érzés tölt el, hogy ugyanez” – felelte. „Te vagy Rubik.”
Rubik Ernő viccelődve csak annyit mondott, nehéz megszólalni ilyen szavak után, melyekkel általában már nem élő emberek munkásságát illetik. Számára teljesen más érzés ilyen megtisztelő gondolatokat hallani abban az intézményben, ahol ő maga tanult, és tanított. „Nagyon sok mindent hallottam már, de nyilvánvalóan ugyanazoknak a szavaknak a csengése a terek és az atomszférák összefüggésében egészen más.”
Rubik Ernő humorosan fogalmazva azt is hangsúlyozta, hogy nagyon sok ismerettel gazdagodott itt, és szerencsére az itt tanultak nem vették el a kedvét a témától, és ezt kívánja a mostani generációnak is.
Kapcsolódó cikkek
- A Google a Rubik-kocka előtt tiszteleg
- Rubik Ernő köszönetet mondott a bűvös kockát forgatóknak
- Űrbéli üdvözlet a 40 éves Rubik-kockának
- Halkabb, hosszabb üzemidejű táblagépek, PC-k készülhetnek
- Idén utoljára láthatók a magyar találmányok
- Egy öv, amellyel a férfiak is átérezhetik a terhességet
- Az ABB technológiája az évtized 11 legfontosabb innovációja között
- Átadták a 2012. évi Európai Feltalálói Díjakat
- 700 új egyedi találmány a nürnbergi innovációs szakvásáron
- Természettudományos megfigyelések hétköznapi webkamerával
Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Digitális csend és szent hagyomány: búcsú, majd konklávé
Ma, 2025. április 21-én elhunyt Ferenc pápa. Az elcsendesedés, a búcsú után jön egy másfajta - immár digitális - csend: a pápaválasztás évszázados rituáléja a 21. században is megőrzi titokzatosságát, miközben a modern technológia új lehetőségeket teremt a titkok megőrzésére, a teljes információs zárlatra. A Vatikán szigorú informatikai intézkedésekkel védi a konklávé titkait, miközben a hívek világszerte digitális eszközökön keresztül követik az eseményeket.
Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt
Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.
Űrből jön a térerő: a Starlink forradalmasítja a mobilkommunikációt
Elon Musk űripari cége, a SpaceX új szintre emeli a mobilkommunikációt: a Starlink „Direct to Cell” szolgáltatásával hamarosan bárki küldhet SMS-t vagy kezdeményezhet hívást műholdon keresztül, akár egy szimpla okostelefonról. Mégpedig úgy, hogy ehhez nem kell torony, térerő vagy extra hardver.
Hogyan tanuljuk meg a mesterséges intelligenciát, ha nem tanítják?
Mind a munkavállalók, mind a munkáltatók részéről egyre erőteljesebb az érdeklődés a mesterséges intelligencia (MI) elsajátítása iránt. Bár a magyarok közel kétharmada fontosnak tartja, hogy megtanulja az MI használatát, a megkérdezettek csupán ötöde részesült ilyen jellegű képzésben munkahelyén. Ráadásul a válaszadók fele nem is tervezi, hogy bármilyen hivatalos képzésen részt vegyen – inkább önállóan, autodidakta módon szeretné fejleszteni a tudását.
10.000 eurós nyereményalappal indul a Schneider Go Green 2025
Ismét elindult a Schneider Electric Go Green versenye, amelyre diákok és fiatal vállalkozók jelentkezését várják a világ minden tájáról. A megmérettetés célja, hogy elismerje azokat az innovatív ötleteket, amelyek elősegítik a biztonságos energiahozzáférést, és hozzájárulnak a fenntartható jövőhöz. A csapatok 2025. május 31-ig regisztrálhatnak a versenyre.