Taroltak a kísérletek az interneten zajló kémiaversenyen
Az összes feladat közül a kísérleteket végezték el a legjobb mutatókkal azok a középiskolások, akik részt vettek Magyarország első teljes mértékben az interneten zajló kémiaversenyén. A nem sokkal az érettségi előtt befejeződött, Laborkaland Online elnevezésű vetélkedő érdekes körképet ad a középiskolások kémiához fűződő viszonyáról.
Hogyan főzzük a legjobb tésztát? Mi mindenre jó a szódabikarbóna? Miért lyukas a sajt? A Laborkaland Online mindenki számára ingyenesen hozzáférhető internetes kémiaverseny nem szokványos, ám a mindennapi életből vett feladatokkal indult, majd otthoni kísérletezésre bíztatta a résztvevőket.
A novemberben kezdődött és április végén befejeződött verseny során a www.laborkaland.hu honlapra több tízezren kattintottak az elmúlt hónapokban az egész ország területéről, illetve külföldről is.
Már a decemberi adatok is igen bíztató statisztikákkal szolgáltak a középiskolások kémia tantárgyhoz való viszonyulásáról, ezek szerint a diákok több mint 25 százaléka közel hiba nélkül oldotta meg a feladatokat, a május végi összesítés alapján azonban már egészen biztosan elmondható, hogy a kémia egyáltalán nem számít népszerűtlen tantárgynak: a feladatot megoldók átlagosan 72%-os eredménnyel végeztek. Mivel a versenyben több százan vettek részt, ez az arány kiemelkedőnek tekinthető!
A Laborkalandot elindító és szervező WESSLING laboratórium munkatársai szerint mindez leginkább annak köszönhető, hogy nem zseni kémikusokat kerestek, hanem igyekeztek a tantárgyat a gyakorlati hasznossága szempontjából, a mindennapi életben betöltött szerepe alapján bemutatni.A legnépszerűbb feladat például a szénmonoxid-mérgezéssel kapcsolatos feladvány volt, ez után következett a gáz vagy gőz közötti különbséget, majd a mélyhűtő nélküli fagylaltkészítés témakörét bemutató tesztsorozat. A jelentkezőknek a 3 nagy fordulóban összesen 11 (6 elméleti, 4 számolási és 1 kísérleti) feladatsorozatot kellett végigcsinálniuk.
A Laborkaland Online vetélkedő eredményei a kísérletek mindennél fontosabb szerepére is felhívta a figyelmet: a diákok ugyanis magasan ezeket teljesítették a legjobban, 98 százalékosan! A szervezők arra kérték a jelentkezőket, hogy készítsenek pattogó tojást, a zöldségeket pedig használják fel indikátorként a háztartásban előforduló savas és lúgos anyagok kémhatásának meghatározásához. A kísérleteket a diákoknak fotókkal, videóval és rövid leírással kellett dokumentálniuk.A játék népszerűségére jellemző, hogy az ország minden tájáról jelentkeztek diákok, leginkább a középiskolás korosztályból, a kilencedikesek és tízedikesek közül, de akadtak szép számmal bátor általános iskolások is.
A Laborkaland statisztikáinak ugyancsak fontos érdekessége, hogy ezúttal a lány-fiú arány is kiegyenlítettebbnek tűnt, mint ahogy az más tanulmányi versenyek esetében tapasztalható: a fiúk is kitartónak bizonyultak, hiszen az aktív versenyzők között és a döntőben is közel 40 százalékos volt az arányuk.Ami a főváros-vidék megoszlást illeti, közel ugyanannyian jelentkeztek az ország többi részéből, mint Budapestről, és külön öröm, hogy a határon túlról, Erdélyből, illetve Angliából is érkeztek megoldások szép számmal.
A Laborkaland szervezői abban bíznak, hogy az egyedülálló, új megközelítésű online versennyel éppen az érettségi előtt állók körében sikerült népszerűbbé tenni a kémiát.
A verseny nem volt tét nélküli, a legjobban teljesítő tíz diák ugyanis május 20-dikán egy interaktív oktatónap keretében bejut egy igazi vizsgálólaboratóriumba, és megismerkedhet a legmodernebb gépekkel, délután pedig az elsők között látogathatja meg a Laborkaland partnere, a Csodák Palotája vadonatúj helyszínét a Csopa Playbart, ahol a jól felszerelt Richter Gedeon Laborban végezhet izgalmas kísérleteket. A Laborkaland Online feladatait nem zárták le, a diákok versenyen kívül egészen őszig gyakorolhatnak, amikor új tematikával, a fantasy-regények világát megidéző kémiai kalandpályával indul el ismét az internetes verseny.
Kapcsolódó cikkek
- SMART 2016: Budapesten versenyez az európai startup világ krémje
- Begyorsít a Facebookon a 24.hu
- A HyperX gamer fejhallgatói elsőként kapták meg a Discord tanúsítványát
- Mindentudó AP a ZyXEL-től
- Milliók életét változtathatja meg a Vodafone Instant Schools Programja
- „All-in-one” átjárók KKV-knak
- A legnagyobb hazai turisztikai kezdeményezés újra elindult
- Rendi: terjeszkedik és nevet vált a magyar online takarításközvetítő startup
- Falakat készülnek ledönteni magyar fiatalok innovatív ötleteikkel
- Valós üzleti problémák az Év Esetoldója versenyen
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.