Magyar Bálint (SZDSZ) közleménye az internetszabályozás jövőjéről
A törvényjavaslat messze túlterjeszkedik az elektronikus kereskedelem tárgykörén és például betiltaná az interneten működő egyházakat és pártokat. A szólásszabadsággal, a közösségi véleménynyilvánítással kapcsolatos rendeleti szabályozás a három T (tiltás, tűrés, támogatás) rendszerét eleveníti fel. De lehetne a kialakítandó rendszert a három O (Orbán, ORTT, Orwell) rendszerének is hívni. Hiszen az állampolgárok közti kommunikáció korlátozására tett kísérleteket kiegészíti a "kukkoló kormány" kísérlete az állampolgárok megfigyelésére az iskolákban és munkahelyeken.
Az internetes szakma képviselői többször kifejezték, hogy nincs szükség általános internetszabályozásra, a nemzetközi gyakorlat szerint működő önszabályozás, valamint a hatályos törvények megfelelő védelmet nyújtanak az állampolgároknak és védik az internet mint szabad beszéd területét is. A törvényjavaslat veszélyezteti a magyarországi internet fejlődését, Afganisztánhoz és Szingapúrhoz hasonlóan a kormány fennhatósága alá vonja az internetet.
Az SZDSZ támogatja a nemzetközi szokások szerinti önszabályozás gyakorlatát, valamint azt, hogy az internetet alapvetően saját közössége igazgassa. Támogatjuk azt is, hogy a jelen törvénytervezettel szemben az Európai Parlament által elfogadott valamennyi irányelvet maradéktalanul ültesse át a kormány a magyar jogrendbe, valamint az internetet hagyja meg azoknak, akik használják és értenek hozzá.
Kapcsolódó cikkek
- Illegális szoftverhasználat: 1 milliárddal kisebb kár az EU-ban
- Cyberbullying: Az új típusú támadás főként a tizenéveseket célozza
- MMS-cenzúra Iránban
- Rogán Antal kijelentései nyomán vizsgálat indul az IHM-ben
- Az eTel szerint: csúszós talajon a szabályozás
- Kiadják a Kazaa felhasználó adatait
- A Munkáspárt a Miniszterelnöki Hivatalhoz fordult az IHM miatt
- EU: 2005-től kötelező a számítógépek hulladékainak gyűjtése
- Tartalomszolgáltatók az internet szabályozásáról
- Internetezők börtönben