Ipari robotközpont Székesfehérváron
Ipari Robottechnikai Központ jött létre, köszönhetően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat, a Hanon Systems Hungary Kft., az Óbudai Egyetem, valamint az Arconic-Köfém Kft. összefogásának eredményeként. Az átadóünnepségen Földesi Gabriella kancellár, Dr. habil. Felde Imre nemzetközi és kutatási rektorhelyettes, Dr. Cser-Palkovics András SZMJV polgármester, Karikó Zsolt a Hanon Systems Hungary Kft. igazgatója és házigazdaként Dr. habil. Györök György dékán is részt vett.
A robotközpont példaértékű összefogással a résztvevők célja az, hogy olyan tudásközpont jöjjön létre az Óbudai Egyetem székesfehérvári karán, amely digitális korszakunkban a felnőttképzés területén, elsősorban az ipari robotokkal kapcsolatos kihívásokra tudja megadni a választ. A munkaerőpiac átstrukturálódása folyamatban van, az ipari park nagyobb szereplőinél a munkaerőhiány miatt elengedhetetlen az automatizáció, a robotizáció, s ennek következtében szükségszerű a magasabb hozzáadott értéket előállító tevékenységekre felkészítő képzések megfogalmazása.
Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében megfogalmazta: „A robotok nem a jövőt, hanem a mát jelentik és nagyon fontos, hogy ezt át tudjuk adni a fiataloknak és a ma munkavállalóinak, hiszen az ő továbbképzésük rendkívül fontos… Ez biztosítja, hogy a város ne csak a mában, hanem a jövőben is erős gazdasági-ipari centrum tudjon maradni.” Beszélt arról is, hogy Székesfehérvár az itt működő cégek által megtermelt adóforintokból nyújtja az anyagi támogatását.
Karikó Zsolt, a Hanon Systems Kft. igazgatója úgy fogalmazott: „Divatos manapság az IPAR 4.0-át, mint a fejlődés zálogát említeni, ez azonban még nem az. A harmadik ipari forradalom az 1970-es években indult el, amihez bár majdnem felzárkóztunk, de nagy a lemaradásunk. Az Óbudai Egyetem óriási lépést tesz azzal, hogy megvalósítja a magas szintű szakmai oktatást. Kíváncsian várom, hogy melyik lesz az az egyetem, amely nem csak követi, de alakítja is ezeket a trendeket.” Megemlítette, hogy a robotok használata, az automatizálás az utóbbi években terjedt el, és a következő években fog igazán felfutni.
Földesi Gabriella, az Óbudai Egyetem kancellárja kiemelte, hogy, jó Székesfehérvárra jönni, hiszen fejlődik a város. Hangsúlyozta, hogy példaértékű összefogással jött létre a Robottechnikai Központ, amely megadja a lehetőséget a diákoknak arra, hogy elsajátítsák a legmodernebb tudást. Hozzátette: "Meggyőződésem, hogy a magas szintű képzés, az átképzés, a felnőttképzés és a folyamatos tanulás lehet a helyi gazdaságnak és társadalomnak is az alapja." A Kancellár köszönetet mondott az ötletgazdának és a kivitelezőknek azért, hogy megvalósulhatott a Robottechnikai Központ.
Dr. habil. Felde Imre nemzetközi és kutatási dékánhelyettes köszöntőjében arról beszélt, hogy a legjobb dolog, ami történhet egy műszaki felsőoktatási intézménnyel, hogy a lokális ipart támogatóan létrejön egy olyan laboratórium, ahol az egyetem szellemi ereje találkozik a hightech iparral. „Óriási dolog, hogy ez az Alba Regia Műszaki Karon valósult meg. Különösen örülünk annak, hogy ez a központ a robotika területén jött létre, integrálva a gépészeti, villamosmérnöki és informatikai tudást… Az Óbudai Egyetem vezetése elkötelezett annak irányába, hogy minden erejével támogassa a robottechnikai laboratórium fejlesztését, és ehhez az eszközöket is biztosítsa.” – hangsúlyozta, majd köszönetét fejezte ki az együttműködő partnereknek.
A résztvevők egy jelképes START gomb megnyomásával indították el az Universal Robotot, szimbolizálva a központ megnyitását.
A rendezvényen részt vett Prof. Dr. Mebarek Bahri, az algériai Biszkrai Egyetem volt rektora is.
A Robottechnikai Központ létrehozásáról bővebben:
SZMJV Önkormányzat támogatásából, 55.880.000 Ft összegből, mintegy 200 m2-en, több, mint száz hallgatót befogadni képes két labor és a fogadó iroda átépítése is megtörtént, amely magába foglalta a belsőépítészeti, az épületgépészeti, a gyenge- és erősáramú szerelési munkákat, az informatikai, a tűzjelző, a riasztó, a fűtési hálózatok kiépítését. A bútorzatok teljes cseréje is megvalósul.
A létrejött Robottechnikai Központban több ipari robot található a közreműködők felajánlásainak köszönhetően:
- Az Óbudai Egyetem Kancellária finanszírozásával: Fanuc oktatási robot, bruttó 5.959.966 Ft értékben.
- Az Arconic Alapítvány finanszírozásával: Universal Robot 5 (kollaboratív) + oktatási csomag, bruttó 9 107 385 Ft értékben.
- A Hanon System Hungary Kft finanszírozásával:
– ABB IRB2400
– Kuka KR 16-2
összesen bruttó 18.000.000 Ft értékben. - Az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központ felajánlásából: Bosch SCARA.
A központban lehetőség nyílik a robotprogramozás megismerésére egy szakirányú gyakorlatorientált továbbképzés keretében, ahol a hangsúly a helyi ipari folyamatok, gyártósorok fenntartásán, továbbfejlesztésén, a robotintegrációs és karbantartási folyamatok megismerésén van.
Az ÓE Alba Regia Műszaki Kar a helyi ipari igényekre reagálva, kidolgozta az ipari robotizálási szakmérnöki képzést, hogy a helyi ipar igényeinek megfelelő tudást adhasson a jelentkezőknek, mivel egyre nagyobb igény mutatkozik a robotikához értő mérnökökre, szakemberekre. A képzésre egyetemi vagy főiskolai oklevéllel (vagy mérnöki végzettséggel) lehet jelentkezni.
Székesfehérváron ezzel létrejön egy egyedi oktatási modell, amelyben az Alba Innovár Digitális Élményközpont és az ÓE Alba Regia Műszaki Kar felnőttképzési tevékenységének köszönhetően a robotikához kapcsolódóan megvalósulhatnak különböző szintű átképzések, amelyek napjainkban egyre szükségesebbé válnak a munkaerőpiacon.
Az ipari robotizálási szakmérnöki képzésről bővebben az ÓE Alba Regia Műszaki Kar weboldalán találhatnak információt: http://www.amk.uni-obuda.hu
Fotók: http://www.amk.uni-obuda.hu
Kapcsolódó cikkek
- Bemutatkozott a Decathlon Magyarország első robot munkatársa
- A MiR új szolgáltatása azonnali megtérüléssel jár!
- Ezért automatizálja az intralogisztikáját (AMR-ekkel)
- A rugalmas gripperek biztosítják az automatizálás jövőjét
- Az ipari automatizáció kihívásai
- Ismerje meg személyesen is a legújabb robottechnológiát
- Az okos gyártókörnyezet mindenki számára elérhető
- Intelligens ipari robotkarokat mutatott be az LG
- Családi vállalkozások a digitalizáció és az ipar 4.0 kihívásaival szemben
- Az ÁRKÁD-ban február 21. és 24. között robotika kiállítással várják a látogatókat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.