Svéd adatközpont, amely hozzájárul a frekvenciamegtartó tartalékhoz
Az Eaton és a svéd Bahnhof internetszolgáltató közösen hozták létre Svédország első olyan adatközpontját, amely hozzájárul a gyors frekvenciatartalék (FFR) piachoz, arra az esetre, ha nem állna rendelkezésre elegendő villamos energia a hálózaton. Az Eaton révén a Bahnhof segíthet kiegyensúlyozni a hálózati energiaellátást, s ezért a Svenska Kraftnät (amely Svédország villamosenergia-rendszerét üzemelteti), pénzvisszatérítést biztosít számára.
2020 júniusában a Bahnhof a stockholmi Thule szerverüzemében az Eaton EnergyAware technológiájával korszerűsítette a meglévő Eaton szünetmentes áramforrását (UPS). Az Eaton UPS rendszerének fő célja megvédeni az adatközpontot a hálózatból érkező különféle zavaroktól, ezáltal hozzájárulni a folyamatos áramellátás biztosításához és egyúttal megújuló energia hatékony felhasználásához.
A Bahnhof létesítményében üzemelő Eaton Power Xpert 9395P UPS az EnergyAware szolgáltatásnak köszönhetően gyors frekvenciatartalékot (FFR) biztosít a Svenska Kraftnät számára. Ezzel a megoldással a Bahnhof nemcsak a hálózati zavarok elleni védelemről gondoskodik, de fel tudja ajánlani az UPS akkumulátoraiban tárolt, fel nem használt energiát a Svenska Kraftnätnek, amely ezt az energiát az elektromos hálózat kiegyensúlyozására használja. A Svenska Kraftnät pénzvisszatérítést nyújt a Bahnhofnak az elektromos energiáért cserébe. Új mérési és kommunikációs eszközöket is telepítettek az adatközpontban, melyek lehetővé teszik a hálózati frekvencia rendszeres időközönkénti mérését. Ennek megfelelően a Thule adatközpont lett az első Svédországban, amely használja az FFR-t.
„Az UPS biztosítja, hogy a szerverek és más kritikus fontosságú berendezések mindig elsőbbséget élvezzenek, és a Bahnhof kiválaszthatja azt az energiamennyiséget, amit a hálózat rendelkezésére kíván bocsátani. Ezzel egy teljesen új gondolkodásmód terjedhet el: az infrastruktúrába történő beruházás megvalósulhat egy UPS-rendszer megvásárlásával. Már a beruházás elején befektethet a jövőben kihasználandó maximális kapacitásba, mert a fel nem használt kapacitást értékesíteni tudja a hálózat felé, ez megkönnyíti a bővítést, hisz így nincs szükség később bonyolult kiegészítő beruházásokra és upgrade-ekre.” - mondja Mathias Jensén, az Eaton ügyfélmenedzsere.
A 2019-ben indított EnergyAware projekt
Az EnergyAware célja, hogy a vállalatok járuljanak hozzá a frekvencia stabilizálásához.
Ezek a vállalatok pénzvisszatérítést kapnak a villamosenergia-szolgáltatótól. A visszatérítés összege attól függ, hogy mennyi energiával és mennyi ideig járul hozzá az adott vállalat a hálózati stabilitáshoz.
„A Bahnhof számára fontos, hogy azokon a berendezéseken keresztül, amelyekre különben is szükségünk van saját működésünk biztosításához, hozzá tudjunk járulni a villamosenergia-hálózathoz. Ha javítani tudjuk a hálózati villamosenergiaellátás minőségét és még bevételt is tudunk ebből szerezni, az természetesen üdvözlendő.” – mondja Mikael Wallén, a Bahnhof adatközpont-infrastruktúra vezetője.
Kapcsolódó cikkek
- Az ABB korszerűsíti Helsinki egyik legjelentősebb turistalátványosságát
- Az ABB technológiája tovább segíti az ABB FIA Formula-E világbajnokságot
- Az Eaton új munkatársakat toborozva kíván szerepet vállalni az energiaellátás átalakításában
- Az ABB okos töltési technológiájával az e-járművek energiát tudnak visszatáplálni a hálózatba
- Itt az ideje a paradigmaváltásnak
- Így lehetnek versenyképesek az adatközpontok
- Még több adatközponti fejlesztés jön, kulcskérdés lehet a biztonság
- Így változott meg az adatközpontok szerepe a koronavírus idején
- Kérdések és válaszok: Szünetmentes tápegységek, az energiagazdálkodás jövője
- A Fujitsu bemutatja kulcsrakész PRIMEFLEX for VMware vSAN integrált rendszerét
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.