Megjelent a Tisza-tó valaha készült legrészletesebb térképe
Az ELTE térképészei segítségével elkészült hazánk második legnagyobb tavának minden korábbinál részletesebb, pontosabb térképe.
A "Barátom, a Tisza-tó" nevet viselő térkép elkészítése során az alkotók külön hangsúlyt fektettek arra, hogy egyaránt használható legyen horgászoknak, vízen közlekedőknek, túrázóknak és kerékpárosoknak.
A 1:26500-as méretarányú, 50×125 centiméteres térképen feltüntették a tó területén található helységneveket, kikötőket, strandokat, viharjelző állomásokat, gátkapukat, folyamkilométer-táblákat, múzeumokat, valamint az egyes területek vízmélységét is jelölték. Emellett nem maradhattak ki a horgászhelyek sem. A részletesség mellett kiemelt hangsúlyt kapott a tározó különböző területeinek régi, ma már sokak által nem ismert nevének szerepeltetése, így pl. Szartos, Három-ág, Ispán-tava, Nagy-morotva, Hód, Gaznyilas, Fordító.
A vízügyi szakemberekkel egyetértésben és egyeztetve az ún. öblítőcsatornákat is"visszakeresztelték" a korábbi vagy az építés után használt régi nevükre (a korábbi számozásuk feltüntetése mellett).
A most elkészült térkép nemcsak minden korábbinál pontosabb és részletesebb, hanem alapja egy leendő applikációnak is, mert rendelkezik azzal a digitális háttérrel, ami ezt lehetővé teszi. Az applikáció a térképet felhasználva aktuális tájékoztatást fog adni, emellett segítséget nyújt a szárazföldi és vízi közlekedésben. A felhasználó javasolt közlekedési útvonalat kap majd, ezenfelül lehetősége lesz elmenteni a megtett útvonalait, amit a későbbiekben újra felhasználhat, vagy meg is oszthat másokkal.
Az adatok felvételében és szerkesztésében részt vettek az ELTE Informatikai Kar Térképtudomány és Geoinformatikai Intézetének oktatói (Elek István, Faragó Imre, Kovács Béla) és hallgatói. A térkép főszerkesztője a nemrég végzett Kulcsár Hajnalka volt.
A kiadvány készítésében közreműködtek még a Tisza-tavi Sporthorgász Kft. munkatársai, valamint a Tisza-tavi önkormányzatok. De segítséget kaptak a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányságtól, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóságtól és a Hortobágy Nemzeti Parktól is.
A térkép mostantól már kapható a térségben működő horgászboltokban, a Tisza-tavi kikötőkben, és a Horgászati Központban is.
A készítők bíznak abban, hogy ez a térkép is hozzájárul ahhoz, hogy közelebb hozzák az emberek számára a Tisza-tó adta természeti csodákat.
Kapcsolódó cikkek
- Az ELTE Informatikai Kar tovább erősítette pozícióját a felsőoktatásban
- Az ELTE InnoChange projektje 400 ezer eurós támogatást nyert
- Jól szerepeltek a magyar diákok a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
- Ingyenes élményinformatika kurzus indul az ELTE Informatikai Karán
- Leltározó robot készül az ELTE-n
- Élőben követhető Magyarország legnagyobb informatikai versenyének díjkiosztó ünnepsége
- Az ELTE-n találkoztak az informatikatudomány fiatal szakértői
- Új generációs fertőtlenítő robot készült
- Az ELTE rendezi idén a XXXV. OTDK Informatikatudományi Szekcióját
- Műszaki-informatikai fejlesztés Szombathelyen
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.