Bölcsésznőkből lesznek az informatikusok
A No Fluff Jobs, az innovatív nemzetközi IT-állásportál legújabb kutatása a nők IT-piaci esélyeit és lehetőségeit vizsgálta nem csupán a már a szektorban dolgozó nők, hanem azok között is, akik szakmai karrierjüket ezen a területen képzelik el a jövőben.
A világjárvány drámai mértékben rontotta a nők a munka és a magánélet egyensúlyával való elégedettségét (a Deloitte szerint 70%-ról 32%-ra csökkent!), és elsősorban ők azok, akik olyan iparágakban dolgoztak, amelyek a globális munkaerőpiac nagy vesztesei lettek az elmúlt két évben. Az új helyzet egyik nyertese az IT-szektor; a home office elterjedtsége, a megváltozott vásárlási és szabadidős tevékenységek mind több munkavállalót igényelnek a kiszolgálói részen is.
Az állásportál felmérése eloszlatja azt a tévhitet is, hogy csak műszaki tanulmányokkal lehet belépni az informatika világába. Az informatikai iparág szívesen „fogadja” a legkülönbözőbb kompetenciákkal és szakmai múlttal rendelkező ‒ nemcsak a tudományhoz kapcsolódó ‒ embereket. Kiugróan magas az érdeklődés a bölcsészettudományok szakirányon végzettek körében (35,7%), de még az egzakt, illetve természettudományok (16%), valamint a társadalomtudományok (14,3%) szakemberei is megelőzik a műszaki-mérnöki felsőfokú tanulmányokat folytatókat (5,4%). Sokan átképzés útján kerültek a szektorba, de figyelemre méltó az autodidakta módon tanult személyek száma is – mindkét forma lehetőséget ad a nők számára, hogy a munka, a gyermeknevelés és a családi teendők mellett újratervezzék időbeosztásukat, és eséllyel induljanak el az IT-pályán.
Arra a kérdésre, hogy mi ösztönözhet az IT-szektorban való munkavállalásra, a válaszadók egyértelműen a magasabb fizetést jelölték meg (69,7%), de éppilyen fontos szempont a távmunka lehetősége (67,4%), illetve az, hogy az informatikai terület izgalmas lehetőségeket rejt (61,8%).
Érdekes megállapítása a felmérésnek, hogy mely korosztály optimistább a tekintetben, hogy könnyen megtalálja-e első munkahelyét az IT-szektorban. A 18‒24 éveseknél kedvezőbben látják a helyzetet a 25‒34 év közöttiek, míg az idősebbek jóval kedvezőtlenebbül. Ettől a folyamattól azonban nem szabad megijedni, állapítja meg a felmérés, mert az informatikai piac olyan gyorsan fejlődik, hogy mindenki számára elérhető, aki kész tanulni és fejlődni. Az előrelépési lehetőségeket vizsgálva az derül ki, hogy bár a pálya elején ez nehézségekbe ütközik, ám legtöbb esetben ‒ szenioritástól függetlenül ‒ az IT-ban dolgozó nők akkor is kaptak 2021-ben fizetésemelést, ha az nem járt előléptetéssel, azaz még ha az informatikában időbe is telik az előléptetés, fizetésük évről évre jobb lesz.
„Informatikában dolgozó nőként bátran állíthatom, hogy ez a fejlődési út lehetséges!” ‒ mondta Magdalena Gawłowska-Bujok, a No Fluff Jobs ügyvezető igazgatója vállalat legújabb kutatása kapcsán. „Szeretnénk támogatni és népszerűsíteni az esélyegyenlőség és az egyenlő bérezés gondolatát, és minden olyan jelentkezőnek, aki habozik a technológiai pályára lépni, azt mondjuk: Hajrá! Várunk rátok!” – tette hozzá a szakember.
Kapcsolódó cikkek
- Az IT működést is elérte az automatizáció
- Magyarország a korelnök a régió informatikusai között
- Pandémiás dominóhatás súlyosbítja az IT szakemberhiányt
- IT szakmai kisokos - mit takarnak az IT pozíciók?
- Rekord összeget költenek a cégek IT-ra
- Tévedés él a legtöbb ember fejében az IT szakmákról
- Továbbra is nagy az informatikusok iránti kereslet
- Három hónapig ingyenesen foglalkoztathatók IT-s diákok
- Az IT-szektort is átrendezte a koronavírus-járvány
- Ezek lesznek a sztárszakmák 2021-ben
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.