IT kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: IT

Digitális műhely a pénzügyi szektorban – így dolgozik a K&H IT csapata
Az informatika szerepe új dimenzióba lépett az elmúlt években: a korábbi támogató, kiszolgáló funkció helyett ma már aktív, stratégiai partnerként formálja az üzleti irányokat. A K&H Bank – Magyarország egyik meghatározó pénzintézete – ezt a szemléletváltást követve pozícionálja IT-csapatát: nem háttéregységként, hanem kreatív, üzletformáló erőként tekint rá.

A vállalati rendszerleállások mögött nem csak technikai hibák állnak
Az utóbbi időszak tapasztalatai egyértelművé tették, hogy a vállalati rendszerek kiesése mögött nem kizárólag technikai meghibásodások húzódnak meg. Egyre nyilvánvalóbb, hogy emberi és szervezeti tényezők is jelentős szerepet játszanak ezek kialakulásában. Mégis, a felelősség és a megelőzés terhe sok esetben kizárólag az IT-részlegre hárul – holott az incidensek hatékony kezelése összetett, több szakterület együttműködését igénylő feladat.

Hatékonyabb IT, nagyobb megtakarítás: virtualizáció újragondolva
A vállalatok akár 35%-kal csökkenthetik IT-kiadásaikat, és átlagosan 27%-kal kevesebb szerverrel is működtethetik rendszereiket a virtualizáció korszerűsítésével – derül ki az IDC kutatásából. A SUSE szakértői szerint ehhez olyan megoldásokra van szükség, amelyek lehetővé teszik a konténerek és virtuális gépek egységes kezelését egyetlen platformon. Ez nemcsak az üzemeltetést egyszerűsíti, hanem pénzügyileg is előnyös lehet, különösen a hibrid környezetekben működő szervezetek számára.

Karrierváltók sikere az IT szektorban
A legfeljebb egy éve dolgozó junior informatikusok havi bruttó átlagkeresete 709 ezer forint, míg a 2-4 éves tapasztalattal rendelkező kollégáik már havi bruttó 858 ezer forintot keresnek – derül ki a PROGmasters, Magyarország egyik legnagyobb IT képzési központja által végzett felmérésből. A kutatásban 601 szoftverfejlesztő, manuális és automata tesztelő, valamint alkalmazás-üzemeltető szakember válaszolt, közülük 160-an, a válaszadók 26,6%-a.

Miért érdemes megosztott IT modellben gondolkodni?
A digitális fejlődés és az egyre szigorúbb szabályozások folytán a vállalatok IT működésére vonatkozó elvárások is folyamatosan növekednek. Külföldön már elterjedt a co-managed IT, amely magyarul „megosztott IT”-ként, vagy „közösen üzemeltetett IT”-ként ismert. Bár ez a kifejezés Magyarországon még nem elterjedt, a modell hazai nagyvállalatok körében egyre inkább jelen van. A piaci trendek alapján 2025-re Magyarországon is több vállalat fog nyitni e megoldás irányába, nem csupán azok, amelyek a NIS2 és más szabályozások hatálya alá tartoznak, hanem minden olyan cég, amely a digitális fejlődés révén versenyelőnyre szeretne szert tenni.

Ezek 2025 legfontosabb IT trendjei
Az idei év technológiai fókuszterületei között az AI, az üzleti intelligencia és az automatizálás kerülnek a középpontba, míg a legnagyobb kihívásokat a költség- és humánerőforrás-korlátok jelenthetik – áll a Protechtor CIO Navigátor felmérésében, amely 70+ magyar vállalati IT-vezető véleményét tükrözi. Az innováció iránti szándék világos, hiszen a cégek 56%-a már rendelkezik előre kidolgozott digitalizációs stratégiával, ami jelentős előrelépés. Ugyanakkor a piacon komoly eltérések tapasztalhatóak: míg a vezetők többsége optimistán tekint a 2025-ös évre, és 50%-uk a bővülő IT-büdzséből várja a fejlődést, addig ugyanennyien aggódnak a változatlan vagy csökkenő pénzügyi források és a fokozódó technológiai verseny hatásai miatt.

Lassult az IT munkaerőpiac, kihívás a cégeknek a toborzás
Az IT szektor ment át az egyik legnagyobb változáson a munkaerőpiacon az elmúlt néhány évben. Míg a járványhelyzet alatt még különösen magas kereslet mutatkozott az informatikai területen aktív munkavállalók iránt, addig ez mostanra jelentősen csillapodott. A toborzás viszont továbbra is számottevő erőbefektetést igényel a HR szakemberek részéről, mert a munkavállalói aktivitás is mérséklődött – derült ki a Profession.hu Backstage podcast legújabb adásából.

A Rakuten Viber vezetője előad a ME.ET. CEE premier IT eseményen
Atanas Raykov, a Rakuten Viber globális marketingért és növekedésért felelős alelnöke előadást tart az év egyik legjobban várt informatikai eseményén, a ME.E.T. CEE-n. Raykov a szuperalkalmazások és a mesterséges intelligencia szinergikus potenciálját tárja fel, és a digitális interakciókra gyakorolt átalakító hatásukat vizsgálja majd az újonnan megnyitott budapesti Puzl CowOrKing rendezvényhelyszínen.

Összefog a régiós IT ökoszisztéma
November 8-án az év legizgalmasabb nemzetközi IT programját szervezik meg Budapesten. A ME.ET. CEE egy egész napos ingyenes networking esemény és unconference több, mint 15 partner szervezésében. A helyszín Puzl CowOrKing, az IT szektor igényeire szabott flexibilis irodatér és közösségvezérelt hub. A szervezők közt van többek között a Startup Hungary, a Credo Ventures, a Launchub, az Óbudai Egyetem, az Interactive Venture és a Viber is. Céljuk összekapcsolni az IT- és startup szereplőket a Közép-Kelet-Európai régióban.

Egyre magasabb szintekre tör az IT
Backoffice-ból stratégiai területté vált az IT a cégek életében, hiszen ma már nemcsak a rendszerek működését, de egy cég fejlődését, stratégiai irányvonalait is erőteljesen meghatározhatja – véli a K&H IT vezetője. Ehhez igazodva az IT kiadások is egyre tetemesebb részét teszik ki a működési költségeknek – elérve akár a 70 százalékot is. Különösen igaz ez a bankokra, ahol az innovatív informatikai megoldások már a pénzügyi tranzakciók részét képezik.

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál IT fronton
Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van. Ozorai Dénes, a K&H IT vezetője szerint ugyanis ma már szinte minden üzleti igény valamilyen IT megoldást kíván.

A munkahelyi elégedettség helyzete az IT- és a HR-szektorban
A munkahelyi jóllét csak egy jól hangzó fogalom, vagy a gyakorlatban is alkalmazott munkaerőt megtartó eszköz? A No Fluff Jobs legújabb kutatása arra kereste a választ, hogy az IT- és HR-szakemberek tapasztalatai alapján melyek azok a tényezők, amelyek befolyásolhatják a munkavállalók fejlődését és elégedettségét. A riportból az is kiderül, a szektor munkavállalói tartanak-e attól, hogy a mesterséges intelligencia miatt elveszíthetik a munkájukat.

A munkavállalók véleménye alapján idén a Lufthansa Systems Hungária lett a hazai IT szektor legvonzóbb munkaadója
A magyar munkavállalók körében készített átfogó felmérés alapján az idei évben a Lufthansa Systems Hungária Kft-t választották hazánk legvonzóbb munkaadójának az IT kategóriában. A nagy presztízsű elismeréssel idén tizenegyedik alkalommal díjazták Magyarország legnépszerűbb munkáltatóit. A kapcsolódó felmérésből az is kiderült, hogy az IT szektor a dolgozók megítélése alapján továbbra is a legattraktívabb iparág Magyarországon.

Indul a K&H STEM pályázat: az IT hallgatók innovatív megoldásait várják
Technológiai pályázatot hirdet a K&H a hazai IT képzést nyújtó felsőoktatási intézmények hallgatói számára, hogy elismerje azon fiatal szakembereket, akik kiemelkedő szakmai, tudományos dolgozataikkal hozzájárulnak az új, innovatív megoldások kitalálásához és inspirációként szolgálnak mások számára. A közel 2 millió forint anyagi támogatást és szakmai projektmunkában való részvételi lehetőséget biztosító pályázatra alap- és mesterképzés kategóriákban, összesen 8 témakörben – köztük AI, fintech és felhőtechnológiában – lehet jelentkezni itt.

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?
A mesterséges intelligencia már érzékelhetően jelentős hatással bír az IT munkaerőpiacra is, így számos változást hozhat magával az idei évben. Bizonyos munkakörök továbbra is keresettek maradnak, összességében azonban csökkenő tendencia figyelhető meg az IT szakemberek foglalkoztatása iránt - a költségcsökkentés és az AI megjelenése átrendeződést hozhat a piacon.

A kihívások közepette is még mindig a bootcamp-es junior fejlesztőké a jövő
Az utóbbi hónapokban több baljós hangulatú hír is felütötte a fejét az IT piaccal kapcsolatban. Pár hónapja bezárt az ország egyik legismertebb programozó bootcampje, nemrég pedig egy jelentősebb online programozóiskola is csődöt mondott. Az enyhe visszaesés más iparágak mellett az IT világát is elérte, ám ez nem azt jelenti, hogy a kódiskolák már túllennének a fénykorukon. Sőt!

Ezek a legmenőbb IT ismeretek
Az IT szakemberek számára a mesterséges intelligencia és a különböző programnyelvek elsajátítása csupán a szakmai fejlődés egyik oldala. Emellett olyan ismeretek elsajátítására is szükség van, mint az agilis fejlesztés, a projektben gondolkodás vagy a hatékony kommunikáció. A K&H ezért is indít start IT kihívást pályakezdő vagy épp fejlődni vágyó informatikus csapatok számára, hogy pénzügyi és beyond banking projekteken keresztül megismerhessék ezeket a képességeket, és akár saját fejlesztésüket is megvalósíthassák.

Kutatás: rákaptak a használt szerverekre a vállalatok
Bár a gazdasági visszaesés jelei szinte az élet minden területén érzékelhetőek, a cégek nem az éves IT költségvetésük terhére próbálnak meg lefaragni a működésük költségeiből, csupán optimalizálják azt, ez derül ki a ServerElite átfogó kutatásából. A felmérés eredményei szerint a nagyobb felhasználók jelentősebb mértékben próbálják kiszervezni a feladatokat, míg a közepes vállalkozások inkább választják a dobozos termékeket. Az IT eszközök tekintetében még komolyabb költségcsökkentés rajzolódik ki, a legtöbben a használt szerverek beszerzésében látják a hosszú távú megoldást.

Idén sem az IT-n spórolnak a vállalatok
2023-ban az informatikai kiadások világszerte elérhetik a 4,5 ezer milliárd dollárt, ami 2,4%-kal múlja felül a tavalyi informatikai költségeket. Ez a növekedés jóval nagyobb lenne, ha sok cég és magánszemély nem halogatná a meglévő hardver-eszközeinek cseréjét, a recessziós kilátások miatt – áll a Deloitte legfrissebb elemzésében.

A szolgáltatásmenedzsment jövője: tanuljunk az IT-tól!
Az IT szolgáltatásmenedzsment megjelenése átalakította a vállalatok IT működését, ami ezáltal hatékonyabbá, stabilabbá és gyorsabbá vált. A szervezeti fejlődés következő szintje a legjobb gyakorlatok kiterjesztése az üzleti háttérfolyamatokra is, egységes vállalati szolgáltatásmenedzsmentet (ESM) alakítva ki. Erre támaszkodva a cégek bővíthetik értékteremtési lehetőségeiket, új képességeket alakíthatnak ki, működési hatékonyságot növelhetnek, vagy épp költségmegtakarítást érhetnek el. Az ESM bevezetése azonban hosszú folyamat, és szorosan épül az IT szolgáltatásmenedzsmentben szerzett tapasztalatokra.
Cikkgyűjtő
További híreink
Új szakértő irányítja a Yettel digitális fejlesztéseit
Deák Richárd a Yettel Magyarország vezetői csapatának új tagja, a Digital Tribe (Digitális Fejlesztési Igazgatóság) vezetőjeként a vállalat digitális felületeinek tervezéséért és fejlesztéséért felel.
Diákötletek, amelyek jobbá tehetik a világot
Május 30-án tartották a „Megoldások a holnapért” jubileumi döntőjét, ahol idén is kiemelkedő ötletekkel mutatkoztak be a fiatal tehetségek. Az első helyezést a PrepBook csapat nyerte el: interaktív könyvükkel az autizmus spektrumzavarral élő gyermekeket segítik abban, hogy felkészülten és kevesebb szorongással érkezhessenek az orvosi vizsgálatokra.