Hogyan lehetnek még zöldebbek épületeink?
Az építőipar szén-dioxid kibocsátásának drasztikus csökkentését segíti az a kalkulátor, amit a Schneider Electric, az építési és épületinformációs modellező (BIM) szoftvereket fejlesztő RIB, és az eszközt fejlesztő Building Transparency tett elérhetővé a közelmúltban. A „szén-dioxid kalkulátor” olyan környezetvédelmi terméknyilatkozatokat tartalmaz, melyek alkalmazásával az építőanyag-beszerzők, fejlesztők, illetve kivitelezők a teljes tervezési és építési folyamatban nyomon követhetik a felhasznált anyagok karbonlábnyomát, és az információk birtokában törekedhetnek az építőipar karbonsemlegesítésére. Becslések szerint a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 40 százalékáért felelősek az épületek és azok építési folyamatai.
Az építési és épületinformációs modellező (BIM) szoftverek területén az elmúlt időszakban hatalmas fejlődés történt, így ezek az eszközök egyre fontosabb szerepet játszanak abban, hogy alacsonyabb szén-dioxid kibocsátással lehessen építeni és üzemeltetni épületeinket.
A Schneider Electric és két partnere által nemrégiben elérhetővé tett szén-dioxid kalkulátor (Embodied Carbon in Construction Calculator -EC3) digitális környezetvédelmi terméknyilatkozatok (EPD-k) adatbázisát tartalmazza, amely könnyen felhasználható a fenntarthatósági teljesítmény értékelésére. Ez a technológia lehetővé teszi az építőiparban dolgozók számára, hogy pontosabban számoljanak az épületek szén-dioxid-kibocsátásával már az épületinformációs modellezés során. A kalkulátor forradalmasíthatja azt, ahogyan az építőanyag-beszerzők, fejlesztők, kivitelezők nyomon követhetik a CO2-kibocsátást. Azáltal, hogy már az építéshez felhasznált anyagokról is rendelkezésre állnak a karbonlábnyomukat mutató információk, az érintett piaci szereplők képesek lesznek egy adott projekt teljes szén-dioxid-kibocsátásának pontos felmérésére. Ezen információkkal felvértezve pedig megalapozott döntéseket hozhatnak a kisebb CO2-kibocsátású alapanyagok beszerzése, vagy akár a környezetvédelmi szabályozás során megállapított határértékek kapcsán. A kalkulátorban a világon először érhető el több ezer digitális EPD egy ingyenes, nyílt forráskódú adatbázisban.
Egy másik, nemrégiben kifejlesztett megoldás révén pedig a felhasználók kiszámolhatják az épületeknél alkalmazott alkotóelemek karbonlábnyomát is. A Schneider Electric azzal támogatja ügyfeleit a nettó zéró kibocsátás elérésében, hogy mindkét megoldást elérhetővé teszi számukra, ezáltal ők pontosan tudják, mekkora CO2-kibocsátással jár az építkezés teljes folyamata.
"Kifutottunk az időből, kibocsátásunk drasztikus csökkentése nélkül egyenesen az éghajlati katasztrófa felé tartunk. Azonban ha nem látjuk, mi a probléma, a megoldást sem tudjuk megtalálni. Ezért a karbon-kalkulátor alapvető szolgáltatás az iparág számára, amely segíti a szervezeteket abban, hogy lássák az általuk kibocsátott szén-dioxid mennyiségét, és azonnal cselekedjenek" – mondta el Olivier Blum, a Schneider Electric energiagazdálkodási területért felelős ügyvezető alelnöke.
A Schneider Electric Fenntarthatósági Kutatóintézetének friss elemzése szerint a jelenlegi 2-3-szorosára kellene gyorsítani az épületfelújítások ütemét Európában, hogy sikerüljön elérni a Párizsi Megállapodásban megfogalmazott célokat, és a globális felmelegedés mértéke ne lépje túl a 1,5 fokot az ipari forradalom előtti időszakhoz képest. Európában évente az épületállomány mindössze 1-1,5 százalékát újítják fel. Márpedig a felújítások ütemének el kellene érnie az évi 3 százalékos szintet a Párizsi Megállapodásban foglaltak eléréséhez.
A fenntartható épületekbe történő beruházások legnagyobb akadálya továbbra is pénz kérdése, holott a szén-dioxid-mentesítő technológiákba, a digitális és a városi ökoszisztéma-szolgáltatásokba történő befektetés valamennyi érdekelt fél számára maximális értékteremtést eredményezhet. Ráadásul az energiahatékonysági technológiák a földrajzi elhelyezkedéstől és a meglévő eszközök minőségétől függően akár 10-60 százalékos energiafogyasztás-csökkentést is eredményezhetnek. A digitális energiahatékonysági megoldások használata pedig 20-30 százalékos szén-dioxid-csökkentést jelentene az épületállomány egészében, ami azt jelenti, hogy az átlagos 8 évnél jóval rövidebb idő alatt megtérülnek ezek a befektetéseket és hoznak komoly költségmegtakarítást a beruházók és az üzemeltetők számára.
Kapcsolódó cikkek
- Intelligens konténereket gyárt egy magyar startup
- Az ABB új szolgáltatásszerű megoldással segíti a vállalatokat
- A vásárlók ötöde egyáltalán nem foglalkozik a biztonsági kérdésekkel
- Fontos-e a környezet védelme a hazai vállalkozásoknak?
- Itt a válasz a növekedő energiaárakra: három jövőálló eszköz
- Hetvenmillió forintos fejlesztéssel épül a jövő hálózata a BME Ipar 4.0 Technológiai Központban
- 10 pont a zöldebb Európáért
- Több mint ezer beszállító csatlakozott a Schneider Electric „zöld” programjához
- Nagy a lemaradás az IT infrastruktúra fenntarthatóbbá tételében
- Már az épületeket is veszélyeztetik a kibertámadások
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.