Új trend a napelemeknél: felértékelődött az energiatárolás
Az energiaválság hatására a napenergia hasznosítása minden eddiginél kiemelkedőbb figyelmet kap napjainkban. Sokan már ellátási gondoktól is tartanak, ezért érdemes élni a korszerű, jövőbe mutató technológiával és függetleníteni magunkat a szolgáltatótól. Ugyanakkor a fogyasztók több buktatóba is beleszaladhatnak.
Kaszás Anikó, a SolvElectric Technologies Kft. ügyvezetője figyelmeztetett, csak annyi napelemet tudunk használni, amit a hozzá kapcsolt inverter kezelni is tud, és azzal is érdemes számolni, hogy decemberben és januárban a rövid nappalok miatt kevesebb fény érkezik a napelemre, így szinte nulla lesz a termelésünk.
Jelentősen megnőtt a kereslet a megújuló energia hasznosítása iránt a rezsiváltozások bejelentését követően. Az átlagemberek számára már nem az a legégetőbb kérdés, hogyan pótolják az éjszakai fogyasztásukat, hanem az, hogy legyen áramellátásuk akkor is, ha a szolgáltató már nem tud biztosítani.
Kaszás Anikó, a SolvElectric Technologies Kft. ügyvezetője elmondta, az ellátási gondoktól való félelem egyre általánosabbá válik, ráadásul a drága áram is az alternatív megoldások felé tereli az embereket. Mint mondta, tapasztalataik szerint a napelemek a legnépszerűbbek, hiszen a beruházás megvalósításához állami támogatás is igényelhető.
A szakértő felhívta rá a figyelmet, a hatalmas kereslet miatt egyre gyakoribb az eszközhiány, ezért időben kell lépniük mindazoknak, akik biztonságos és gyorsan megtérülő energiaellátást szeretnének kapni.
A mindössze néhány év alatt megtérülő projekt ugyanakkor nagyon komoly buktatókat is rejthet, amire érdemes időben felkészülni, mondta Kaszás Anikó. Rámutatott, bármilyen rendszert is választunk, ősszel, a napos órák csökkenésével a megtermelt villamos energia is csökken, a decemberi-januári hónapokban pedig az átlagos nyári termeléshez képest a tizedére csökken a termelt napenergia.
„A napelemekkel kapcsolatban bejött egy új trend, miszerint felértékelődött az energiatárolás. Ezért egyre inkább eltolódik a kereslet a sziget üzemű rendszerek telepítése felé, aminek lényege, hogy a napenergiát saját felhasználásunkra termeljük meg és tárolhatjuk azt akkumulátor rendszerekbe. Ez nem jár bonyolult és hosszadalmas – minimum 3-4 hónapos – engedélyeztetési feltételekkel, hiszen a szolgáltató hálózatára nincs lehetőségünk visszatermelni energiát, hiszen nincs is arra rákapcsolva, így csak mi tudjuk azt felhasználni” – magyarázta.
Hozzátette, az energiatárolással működő rendszer mérsékelni tudja a hálózatból elhasznált villamos energia mennyiséget, és a jelenlegi árak mellett akár 2-3 év alatt meg is térülhet a befektetés.
Példaként említette az EFFEKTA AX-M2 multifunkcionális invertert, amely rendelkezik egy szolár és egy akkumulátor töltő rendszerrel. Ez az okos vezérlésének köszönhetően csak akkor kapcsol át hálózatra, ha már nincs napenergia és az akkumulátorokat is lemerítette.
Kaszás Anikó azt is hangsúlyozta, a telepített napelemek számát is az inverter teljesítménye határozza majd meg. A sziget üzemű (off-grid) mellett létezik még a visszatápláló inverter (on-grid) és a hibrid, amely mind a két működési formát tudja. Ezeket lehet variálni is, tehát képesek lehetünk úgy energiát tárolni, hogy közben a hálózatra is csatlakozva legyünk, de ne tápláljunk vissza a hálózatra (off-grid with power supply), így a szolgáltatónak nem lesz ellenvetése.
Magyarországon ugyan a jelenlegi szabályozás miatt hibrid üzemmódban nem engedélyezett a csatlakozás a hálózatra, ez a jogszabály akár módosulhat is majd a jövőben, ezért így is megéri e mellett dönteni. Hogy miért, arra a SolvElectric Technologies Kft. ügyvezetője azt felelte, bár ezek a rendszerek 15-20 százalékkal drágábbak, mint az egyszerű visszatápláló inverterek, ha később szeretnénk saját felhasználásra energiát tárolni – márpedig erre halad a piac –, akkor sem kell majd lecserélnünk.
Kapcsolódó cikkek
- Bázisállomásai napelemes energiaellátását teszteli a CETIN
- Csak a legszemfülesebbek kapnak támogatást a napelemes pályázat második ütemében
- Villanyfűtés gáz helyett? – Gondosan megtervezve jó megoldás lehet
- Zöld megoldásokkal segíti az afrikai áramellátást a Schneider Electric
- Az első fecskék: megindult a 100%-os napelemes pályázat kifizetése
- Merre tovább hazai napelem piac?
- Tényleg kivédhető napelemekkel az áramdrágulás?
- A napelemes rendszer kiépítése a bolygónkat és a pénztárcánkat is kíméli
- Hogyan hozhat változást az energiatárolás egy decentralizált energiarendszerben?
- A Seco Zöld Alapja már több mint egy évtizede ér el fenntarthatósági célokat
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.