ELTE-s siker az ICPC programozói versenyen
A legrégebbi és legnagyobb nemzetközi programozói verseny magyarországi fordulóján a dobogó mindhárom fokára az ELTE hallgatóiból álló csapatok állhattak fel. Ők vesznek majd részt a novemberi ljubljanai regionális döntőben.
A hazai egyetemek hallgatóiból álló 3 fős csapatoknak öt órájuk volt arra, hogy az összesen tizenhárom, algoritmizálási problémát tartalmazó feladatsorból minél többet megoldjanak. A versenyen nagy szerep jut a csapatmunkának és a kommunikációnak, mivel csapatonként mindössze egyetlen munkaállomás áll a versenyzők rendelkezésére a megoldások implementálásához.
A megmérettetésen összesen 36 csapat indult a BME, az ELTE és az SZTE képviseletében. A dobogó mindhárom fokára az ELTE csapatai állhattak fel: a PirosPaPrika (Gyimesi Péter, Szente Péter, Varga Péter) és a Hungary Team (Busa Máté, Deák Bence, Gáspár Attila) egyaránt 12 feladatot oldott meg, köztük a jobb időeredmény döntött az előbbi csapat javára. A bronzérmet az elsőévesekből álló Árvíztűrő Tükörfúrógép (Csizmadia Miklós, Dékány Csaba, Makrai-Kis Balázs) szerezte meg. Ez a három csapat képviselheti az ELTE-t a verseny közép-európai regionális fordulójában, mely hagyományosan az ICPC versenyek egyik legerősebb etapjának számít.
A versenynek az ELTE Informatikai Kar adott otthont, a szervezésért, a feladatsor összeállításáért és a technikai lebonyolításért Nikházy László, Németh Zsolt és Noszály Áron feleltek. A részletes eredmények és a kitűzött feladatok megtekinthetők az alábbi linken.
Az International Collegiate Programming Contest (ICPC) az 1970-es évek óta gyűjti össze a világ legjobb fiatal programozóit, a nagy presztízsű versenyen évente mintegy 50 ezer egyetemista vesz részt, a világ 111 országának 3 ezer egyetemét képviselve.
Kapcsolódó cikkek
- Megvannak a Gács András-díj díjazottjai
- Az ELTE hallgatója nyert a Multi-Agent versenyen
- Átadták az ELTE Informatikai Karán a megújult T@T Kuckót
- SZEnergy: A világ legjobbjai között a Széchenyi István Egyetem hallgatói versenycsapata
- Belépő a tudás közösségébe
- Közép-Európában egyedülálló kvantumprocesszor az ELTE-n
- Kvantumoptikai chipet vásárolt az ELTE
- Megjelent a Tisza-tó valaha készült legrészletesebb térképe
- Az ELTE InnoChange projektje 400 ezer eurós támogatást nyert
- Leltározó robot készül az ELTE-n
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.