Az akadálymentesség elengedhetetlen szempont az épületek tervezése során
Az akadálymentesség szempontjának egyre fontosabb szerepe van az építészetben, világszerte egyre több vállalat törekszik arra, hogy inkluzív környezetet alakítson ki. A Skanska a befogadás és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségével összhangban szintén jelentős hangsúlyt fektet erre. A vállalat az átgondolt tervezés és megvalósítás érdekében együttműködik az Access4you-val azzal a céllal, hogy épületeiben a legmagasabb szintű access4you tanúsító védjegyet szerezze meg.
A Nordic Light Trio fejlesztésével kezdődően a Skanska azt a célt tűzte ki maga elé, hogy épületei elérjék a legmagasabb akadálymentességi minősítést. Legutóbbi projektje, a H2Offices is folytatta ezt az utat, fenntartva és tovább fokozva az akadálymentesség magas színvonalát. A Skanska a projektjeinek tervezési fázisától kezdve figyelembe veszi az akadálymentességet hátráltató tényezők felszámolását, biztosítva, hogy épületei minden aspektusa, a külső környezettől a belső létesítményekig, mindenki számára könnyedén használható legyen. Ez magában foglalja a motoros bejárati ajtókat, az érintésmentes megoldásokat, a széles bejáratokat, a fogyatékossággal élő személyek számára fenntartott mellékhelyiségeket minden emeleten, valamint az olyan gyakorlati segítséget nyújtó technológiákat, mint a jelnyelvi tolmácsprogramok és a hordozható indukciós hurok a hallássérült személyek számára.
"A Skanska megközelítése az akadálymentességgel kapcsolatban túlmutat a megfelelőségen; az inklúziót minden egyes beruházás egyik fő pillérének tekintjük. Célunk, hogy a H2Offices első fázisával, amely az Access4you-tól arany minősítést kapott, ne csak teljesítsük, hanem túl is szárnyaljuk az Access4you által meghatározott akadálymentességi feltételeket” – mondta Ábrahám András, a Skanska magyarországi kereskedelmi fejlesztési egységének H2Offices projekt igazgatója. “Ezek által vezérelve folyamatosan új, praktikus és jelentős értéket teremtő akadálymentességi funkciókat térképezünk fel.” – tette hozzá.
Tervezési megfontolások a páratlan akadálymentességért
A Skanska az épületek akadálymentességének minden szempontját figyelembe veszi, többek között az alábbiakat:
• Külső környezet és megközelítés: Az épületek könnyű megközelíthetőségének biztosítása a tömegközlekedési eszközök közelsége, a biztonságos megközelítési útvonalak, szegélyrámpával ellátott parkolóhelyek, valamint a könnyű használhatóság érdekében kialakított rámpákkal és lépcsőkkel ellátott bejáratok révén.
• Függőleges és vízszintes közlekedés: Az épületeken belüli mozgás megkönnyítése jól megtervezett liftekkel, folyosókkal és nyitott terekkel, amelyek minden felhasználó számára navigálhatóak és biztonságosak.
• Létesítmények funkcionalitása: a tervezés során kiemelten fontos a rendelkezésre álló létesítmények önálló használhatósága mindenki számára, beleértve az egyszerű kommunikációt lehetővé tévő recepciós területeket és akadálymentesített mellékhelyiségeket.
• Belsőépítészeti kialakítás: A felhasználói élmény fokozása átgondolt belsőépítészeti tervezéssel, amely a navigációt, az egyszerű használatot és a biztonságot helyezi előtérbe.
• Evakuálás/vészhelyzetek: Minden felhasználó biztonságának megteremtése vészhelyzetekben jól elhelyezett vészhelyzeti berendezéseken és egyértelműen jelölt biztonsági zónákon keresztül
Ezeknek az intézkedéseknek a H2Offices-ben történő sikeres megvalósítása iparági mércét állít fel, és alapként szolgál a vállalat következő projektjének tervezéséhez és fejlesztéséhez.
Miért fontos az akadálymentesítés?
“Akadálymentesség nélkül nincs inklúzió. Az akadálymentesség és az erről szóló megbízható, részletes információ a fogyatékossággal élő emberek (re)integrációjának első lépése, amely azonban nem csak nekik, a népesség 16%-ának könnyíti meg az életét, hanem a babakocsival közlekedők, az idős, mozgásában korlátozott emberek és a baleset vagy műtét miatt átmenetileg sérült emberek számára is segítséget nyújt. Nagyra értékeljük a Skanska példamutató elkötelezettségét egy mindenki számára befogadóbb világ iránt.” – mondta Berecz Balázs, az Access4you International alapítója és ügyvezető igazgatója, aki maga is 15 éve kerekesszékkel közlekedik.
“Ha az épületeket mindenki számára könnyen hozzáférhetővé tesszük, az számos előnnyel jár. Először is, az akadálymentes környezet jelentősen kiszélesíti az elérhető potenciális munkavállalók körét a munkáltatók számára, lehetővé téve számukra, hogy a képzett munkavállalók sokféle csoportját megismerjék. Ez az inkluzivitás nemcsak a munkaerő-felvétel szempontjából előnyös, hanem az értékes, esetleg fogyatékossággal élő alkalmazottak megtartása szempontjából is, biztosítva, hogy hozzájárulhassanak a szervezet fejlődéséhez. Továbbá az akadálymentesség lehetővé teszi, hogy több fogyatékossággal élő ember férjen hozzá szolgáltatásokhoz és létesítményekhez, és vegye igénybe azokat, elősegítve ezzel a befogadóbb társadalom kialakulását. Az inkluzivitáson túl az akadálymentes tervezésben rejlő biztonsági fejlesztések a balesetek számának csökkenéséhez vezethetnek. Ez pedig az alacsonyabb kockázat miatt hozzájárulhat a biztosítási díjak csökkentéséhez. Mindezek nagyon kézzelfogható előnyök." – mondta Ábrahám András.
A jövő biztosítása az inkluzivitás révén
Az Access4you-val együttműködve a Skanska a tervezés és fejlesztés minden fázisába beépítette az akadálymentes használhatóság szempontjait. Ez a partnerség lehetővé teszi a fejlesztő számára, hogy kihasználja az Access4you szakértelmét a felhasználóbarát terek kialakításában, amelyek megfelelnek minden egyén változatos igényeinek. A H2Offices következő fázisaira és a Hold nevű legújabb projektjére készülve a Skanska továbbra is elkötelezett az iránt, hogy olyan irodai környezetet hozzon létre, amely nemcsak fenntartható és hatékony, hanem teljes mértékben akadálymentes is.
Kapcsolódó cikkek
- Facility managementben erősít az ICON
- Megosztott céges biciklik és mini irodák a munkahelyeken – ez lehet a jövő?
- A Skanska elindította ESG+ elnevezésű irodai programját
- Üzleti reggelit szervezett az ABSL Hungary és a Colliers
- Nem lépett a home office az irodák helyébe
- Változnak a hangsúlyok az irodapiacon
- Mik az ideális munkavállalói élmény legfontosabb elemei?
- Az E.ON lesz a BakerStreet irodák első bérlője
- A dolgozót és a céget is megbetegítheti a rosszul berendezett iroda
- Miért jó egy használt monitor irodai felhasználásra?
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.