Éremeső az Európai Junior Informatikai Diákolimpián
Idén augusztus 16-22. között rendezték meg Moldovában az Európai Junior Informatikai Diákolimpiát (eJOI), amelyen a világ 26 országának legtehetségesebb diákjai mérték össze tudásukat. A magyar diákolimpikonok a Neumann Társaság tehetséggondozási programja keretében, az ELTE Informatikai Karral szoros együttműködésben, és a Nemzeti Tehetség Program támogatásával készültek fel az eJOI-ra, amelyről egy ezüstéremmel, két bronzéremmel és egy dicsérettel tértek haza.
Az Európai Junior Informatikai Diákolimpiának (eJOI) Moldova fővárosa, Chișinău (Kisinyov) adott otthont, ahol hazánkat négy fiatal diákolimpikon képviselte. A fiatalabb korosztály számára rendezett eJOI a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia (IOI) előversenye, mely a 16 évnél fiatalabb diákok számára ad lehetőséget a nemzetközi megmérettetésre, egyúttal motivációt nyújt a diákolimpiákon való későbbi részvételhez. A rendkívül erős mezőnyben közel száz diák mérte össze tudását.
A versenyen ezüstérmet szerzett Mihály Zsolt (9. osztályos tanuló, Óbudai Árpád Gimnázium), bronzéremmel tért haza Balla Ignác (8. osztályos tanuló, ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium) és Baran Júlia (8. osztályos tanuló, Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium). Ezenkívül a zsűri dicséretében részesült Czanik Dániel (8. osztályos tanuló, Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium) a második versenynapon nyújtott teljesítményéért.
A magyar csapatot Erdősné dr. Németh Ágnes, az NJSZT tehetséggondozásért felelős alelnöke, az ELTE egyetemi adjunktusa vezette, helyettese Szabó Zsanett, az ELTE Informatikai Karának oktatója, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tanára volt.
“A 16 évnél fiatalabbak számára szervezett eJOI remek lehetőséget ad a diákok következő generációjának arra, hogy megismerkedjenek az informatikai diákolimpiák világával. A juniorok számára szervezett diákolimpián részt vevő fiatalok jövőbeli versenytársaikkal tudnak megismerkedni, baráti kapcsolatokat kialakítani, rutint szerezni az olyan, még nagyobb kihívásokra, mint például a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia” – kommentálta a magyar junior diákolimpikonok idei eredményeit Erdősné dr. Németh Ágnes, a Neumann Társaság tehetséggondozásért felelős alelnöke.
A diákolimpikonokat a Neumann Társaság tehetséggondozási szakosztályának munkatársai készítették fel a versenyre, az ELTE Informatikai Karával szoros közreműködésben, a Nemzeti Tehetség Program támogatásával.
Kapcsolódó cikkek
- Két magyar csapat is indul az első Nemzetközi MI Diákolimpián
- Három érmet is szereztek a magyar diákok az Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Történelmi magyar siker a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Eredeti, negyvenéves Macintosh számítógépet mutat be a Múzeumok Éjszakáján a Neumann Társaság
- Megújult a Neumann-emlékszoba a régió legkülönlegesebb Informatika Történeti Kiállításán
- Az első magyar informatikatanár nevét veszi fel a programozási verseny
- Először szerzett aranyérmet magyar csapat a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
- Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.