Így versengenek a magyar régiók az IT Fitnesztesztben
Idén Magyarország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Ukrajna részvételével zajlik a régió nagyszabású, online digitáliskészség-felmérése, az IT Fitneszteszt. Májusi indulása óta itthon eddig a Dél-Alföldön és Közép-Magyarországon élő, 16-18 éves diákok töltötték ki a legtöbben a felmérést. Október végéig bárki teljesítheti a digitális készségek szintjét vizsgáló tesztet, amely nem csak a résztvevők számára nyújt hasznos visszajelzést az ismeretekről, eredményei a szakpolitikusok munkáját is segíthetik.
Az elsősorban az általános iskola végzős diákjait és a középiskolás korosztályt célzó régiós felmérés nem csupán a kitöltők számára nyújt valós képet a szórakozáson túl a tanulás és más hétköznapi online feladatvégzés terén szerzett gyakorlati ismereteikről, eredményeinek összesítése tanáraik, illetve a szakpolitikusok munkáját is segítheti azáltal, hogy fény derül erősségeikre és a fejlesztendő területekre egyaránt.
Közép-Magyarország és Dél-Alföld vezet a kitöltésekben
Mivel az IT Fitneszteszt elsősorban a gyakorlati ismeretekre fókuszál, ennek megfelelően összetett, gondolkodást igénylő kérdéseket tartalmaz. Tavaly közel háromszáz hazai iskola csaknem tízezer diákja és tanára csatlakozott a kezdeményezéshez, 50 százaléknál jobb eredményt pedig a diákok közel 37,7 százaléka ért el. Idén a májusi indulás óta a legtöbben a Dél-Alföldön, illetve Közép-Magyarországon élő diákok teljesítették az online, számítógépről elvégezhető tesztet.
Az IT Fitneszteszt hitelesített része Magyarországon 2024. október 31-ig zajlik. Az 50 százalékot, vagy annál jobb eredményt elérő iskola 30 diákja és 4 felnőtt kísérője számára a Sicontact Kft. egy csoportos osztálykirándulást ajánlott fel a Csodák Palotájába. Ezek mellett a Microsoft Magyarország hardveres kiegészítőket, billentyűzeteket, vezeték nélküli egereket és webkamerákat biztosít a nyerteseknek, illetve ESET biztonsági szoftverek előfizetéseit és ajándékcsomagokat ajánlott fel.
Az IVSZ egy-egy darab 3D nyomtatóval, egy Meta Quest 3 VR-szemüveggel, 4k felvételeket készíteni képes drónnal, valamint Bluetooth-hangszórókkal motiválja a diákokat, hogy minél többen adjanak számot tudásukról.
A digitális készségek fejlesztése kulcsfontosságú
Magyarországnak még mindig van hová fejlődnie a digitális készségek tekintetében. A Digital Decade riport alapján a 16-74 éves korosztály mindössze 56 százaléka rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel. Az IVSZ azért is vállalta el az IT Fitneszteszt koordinálását hazánkban, hogy pontosabb képet adhasson arról a szakpolitika felé, milyen területeken van szükség beavatkozásra, és így hozzájáruljon a lakosság digitális készségeinek fejlesztéséhez.
Ugyanebből az indíttatásból üzemelteti az IVSZ a digitaliskeszsegek.hu oldalt is, ahol számos kurzus, esemény vagy épp pályázat megtalálható a készségfejlesztéssel kapcsolatban. Augusztus 29-én egy olyan webináriumot is szervez a szövetség, amely tanároknak nyújthat segítséget a generatív mesterséges intelligencia oktatásban való használatához. A webináriumon az érdeklődők megismerhetik, hogyan lehet az órai anyagokat gyorsan személyre szabni a mesterséges intelligencia segítségével, milyen módon támogathatja az MI a diákokat a vizsgára való felkészülés során, illetve hogyan segítheti az MI a tanárokat új, interaktív tanulási platformok kialakításában.
“Az IT Fitneszteszt tavalyi eredményeiből is az látszott, hogy mind az általános, mind a középiskolás korosztálynál az irodai eszközök használatát és a komplex feladatmegoldást mérő területeken teljesítettek gyengébben a diákok, így ezekre kiemelt figyelmet kell fordítani a jövőben. Emellett általánosságban is emelni kell a diákok digitális készségeinek szintjét, hiszen a teszten mindössze a résztvevők 37,7 százaléka ért el 50 százaléknál jobb eredményt. A digitaliskeszsegek.hu oldal azzal könnyíti a fejlődni vágyók helyzetét, hogy egy helyen gyűjti össze a készségfejlesztéssel kapcsolatos tudnivalókat” – tette hozzá Tajthy Krisztina, az IVSZ főtitkára.
A digitaliskeszsegek.hu oldal az Európai Unió támogatásával, a CEF-program keretén belül jött létre.
Kapcsolódó cikkek
- A digitális készségek fejlesztése egész Európában kulcsfontosságú
- Ez az öt projekt nyerte el idén a Digitális Készségek Európai Díját
- A felhőtechnológia több mint 7000 milliárd forintos GDP-növekedést hozhat Magyarországnak
- Infrastruktúrafejlesztésben átlag felett teljesítünk, MI-ben viszont még gyengék a hazai cégek
- 2024-ben is díjazzák az Év hazai menedzserét a Gyurós Tibor-díjátadón
- Öt elnökségi tag mandátumáról döntött éves közgyűlésén az IVSZ
- IT Fitneszteszt 2024 - idén is megmérik a régió diákjainak digitális készségeit
- Női szakemberekkel mutat példát a fiataloknak az IVSZ és a WiTH
- Digitális készségek fejlesztését célzó hazai projektek indulhatnak egy rangos európai díjért
- Gyűjtőoldal segít megtalálni a digitális készségeket fejlesztő hazai kurzusokat
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.
Elérhető a Google új bekarikázásos keresési módja a HONOR Magic V3-on és a HONOR 200 szérián
A HONOR bejelentette, hogy elérhető a Google Bekarikázással keresés (Circle to Search) funkciója a HONOR Magic V3-on, valamint a HONOR 200 szérián. Az új funkcióval az AI adta lehetőségek előnyeit élvezhetik ki a felhasználók, hogy könnyen és gyorsan kereshessenek rá dolgokra okostelefonjukon.
Az SAP a Joule felturbózásával magasabb sebességre kapcsolja a vállalati AI-forradalmat
Az SAP rendszerei immár a globális kereskedelem 87%-áért felelnek, így a TechEd 2024 konferencián bemutatott innovációk, különösen a generatív AI-t használó Joule asszisztens újításai valódi áttörést hozhatnak az üzleti élet mindennapi gyakorlatában.
Novák Pétert választották meg az MRSZ elnökének
A Magyar Reklámszövetség tisztújító közgyűlése Novák Pétert szavazta meg az egyesület elnökének az elkövetkezendő hároméves ciklusra. Novák Péter 6 év után váltja az elnöki székben Gulyás Jánost, a Wavemaker Hungary vezérigazgatóját. A Premier Kultcaféban tartott közgyűlésen a Reklámszövetség tagsága megválasztotta a 24 tagú Elnökségének tagjait, valamint a Felügyelő Bizottság 3 tagját is. Az MRSZ három alelnöki* székét a hirdetők delegáltjaként Mérő Ádám, a média szektor képviseletében Vidus Gabriella és a szolgáltató szektorban Gulyás János foglalhatja el a következő időszakban. A közgyűlés kezdetekor a Reklámszövetségben való tisztségviselői munkáktól közel 20 év után búcsúzó Hivatal Pétert a Reklámszövetség korábbi elnöksége a MRSZ Tiszteletbeli Örökös Tag kitüntetéssel jutalmazta.
Sürgető helyzet: Gazdasági hátrányt okozhat a digitális készségek hiánya
Az uniós átlag alatt teljesít Magyarország az Európai Unió legutóbbi jelentése szerint a digitális készségek terén: a honi lakosság mindössze fele rendelkezik legalább alapszintű digitális készségekkel, ami valamivel elmarad az uniós átlagtól és messzi célnak tűnik az évtized végére kitűzött 80 százalék. A megoldás azonban sürgető, hisz gazdasági hátrányt okozhat a lemaradás.