Valódi robotkutya a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI konferenciáján
A robotok már köztünk vannak: erről a Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI 2024. november 12-i, nagy éves konferenciájának résztvevői maguk is meggyőződhetnek, hiszen a helyszínen egy mesterséges intelligencia által vezérelt Spot robotkutyával is találkozhatnak. Az Alfa generáció képviselői számára használatuk már a digitális írástudás elválaszthatatlan része lesz, hiszen a robotika már az ICDL-képzésnek is része. A robotika és az MI területeit érintő, új szemléletű előadások mellett a társaság hagyományos díjait is átadják a rendezvényen.
Az ipartól az egyetemi és kutatói bázisokon keresztül a kórházakig már a közeli jövőben számos helyen meg kell majd szoknunk a robotok jelenlétét, egyben támaszkodva is segítő szolgáltatásaikra. Hol vannak a technológia korlátai és milyenek a már látható távlatok? A Neumann Társaság és a HUN-REN SZTAKI Velünk élő robotok – a sebészrobottól a robotkutyáig alcímű, 2024. november 12-i konferenciájának előadói a fenti témákat tekintik át.
Válaszol a robotkutya, ha kérdezik
A rendezvényen HUN-REN SZTAKI saját robotkutyájával is találkozni lehet, amelynek alapja az amerikai Boston Dynamics Spot robotnégylábúja: az MI-vel és 360 fokos látószögű kamerarendszerel felvértezett robot arca alapján felismeri gazdáját, és annak kézjeleire reagálva akár egy tömegben sétálva is biztonságosan követi, a gazdától állandó távolságot tartva és az útközben megjelenő akadályokat kikerülve.
Ezzel a robotkutyával akár beszélgetni is lehet (magyarul): az irányítására vonatkozó utasításokat végre is hajtja (például elindul, lefekszik), más feltett kérésekre pedig szóban válaszol generatív nyelvi moduljára támaszkodva. A HUN-REN SZTAKI munkatársainak előadásából az érdeklődők részletesen is megismerhetik a szuperintelligens négylábú gépet működtető technológiákat.
Egy másik előadásból a Turing-tesztet is sikeresen abszolváló test nélküli intelligencia korlátait ismerhetik meg a résztvevők, de szó esik arról is, hol tart a gyárakban alkalmazott ipari robotok fejlődése, illetve a robotika oktatásának hazai helyzetét is bemutatják, kitérve az ICDL képzési rendszer nemrég bemutatott új robotika moduljára.
Az előadások között sor kerül a Neumann Társaság hagyományos díjainak átadására is.
A Velünk élő robotok – a sebészrobottól a robotkutyáig konferencia részletes programja
Időpont: 2024. november 12-én 14 órától
Helyszín: HUN-REN SZTAKI, Budapest, Kende u. 13-17, 1111 (térkép)
A konferencián való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációt igényel, amit ezen az oldalon lehet elvégezni.
Program:
● 14:00 dr. Beck György, a Neumann Társaság elnökének köszöntője
● 14:05 Talyigás Judit, Neumann Társaság e-Hétköznapok Szakosztály: A lyoni takácsoktól a segítőkész robotokig
● 14:30 Gulyás László, Neumann Társaság alelnök, ELTE Informatikai Kar: AGI van, de mi van a robotokkal? - Avagy a test nélküli intelligencia korlátai
● 15:00 díjátadó #1: Kemény János-díj, Tarján-emlékérem
● 15:15 Erdős Ferenc Gábor, HUN-REN SZTAKI: Autonóm ipari robotika
● 15:45 Majdik András – Gazdag Sándor, HUN-REN SZTAKI: Mesterséges tér-intelligencia kutatásokat támogató lábmechanizmusú földi jármű és kapcsolódó kutatások bemutatása
● 16:15 szünet (pogácsa, üdítő)
● 16:45 díjátadó #2: Kalmár-díj, Neumann-díj, Neumann Társaság Életműdíj
● 17:00 Nemes József, Neumann Társaság Robotika Szakosztály, ELTE: Az ICDL Robotika modul bemutatása
● 17:15 Haidegger Tamás, Óbudai Egyetem: MI, robotika, okostechnológiák - innovációmenedzsment befektetői szemlélettel
● 18:00 Zárszó – dr. Beck György
Kapcsolódó cikkek
- 42 év után jelenik meg játék egy legendás magyar számítógépre
- A FirstPak az ABB-vel együttműködésben javítja fenntarthatóságát
- Szenzációs eredmény a Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpián
- Kiváló magyar eredmény a Nemzetközi Informatikai Diákolimpián
- Az ABB és a Texas Children’s gyermekkórház áttörést jelentő automatizálási megoldást fejlesztett ki
- Történelmi magyar siker a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Eredeti, negyvenéves Macintosh számítógépet mutat be a Múzeumok Éjszakáján a Neumann Társaság
- Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra
- Magyar űrkutató mesél a világ legjobb űrteleszkópjáról a Neumann Társaság online meetupján
- Leendő startupperként mérkőztek diákok a Neumann Társaság tehetségkutató versenyén
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Magyar siker a látássegítő eszközöket fejlesztők nemzetközi versenyén
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának EyeRider csapata elnyerte az első helyet a 2024-es Cybathlon Vision Assistance kategóriájában.
Robotkutyákat tesztel a Boxy fulfillment logisztikai központ
A Boxy fulfillment szolgáltató hosszútávú technológiai fejlesztési projektjének keretében pilot programot indított a négylábú robotok e-kereskedelemben történő alkalmazási lehetőségeinek felmérése érdekében. A kísérlet célja, hogy feltérképezze a robotikában rejlő rugalmasság és autonómia olyan aspektusait, amelyek hozzájárulhatnak az e-kereskedelmi logisztika hatékonyságának növeléséhez, valamint a vásárlói és munkavállalói élmény javításához.
Együttműködik az ABB és a Zumtobel Csoport
A globális technológiai piacvezető ABB és az ausztriai székhelyű, a professzionális világítási megoldások terén világelső Zumtobel Csoport bejelentette, hogy stratégiai partnerségre lép. Céljuk az intelligens épületmegoldások és az egyenáramú (DC) ipari termékalkalmazások fejlesztése. Az együttműködő felek azt tervezik, hogy a fenntartható épületek számára integrált, intelligens megoldásokat kínálva jelentős hozzáadott értéket teremtsenek a kereskedelmi, ipari és intézményi szektorban tevékenykedő ügyfelek számára.
A Telekom ügyfelei számára már minden budapesti metróvonalon elérhető az 5g szolgáltatás
A Telekom november 11-étől az összes budapesti metróvonalon elérhetővé tette az 5G hálózatot ügyfelei számára, amelyet 5G-képes készülékkel és mobilinternet-szolgáltatással tudnak igénybe venni.
Fellendülő elektromobilitás: A Drees & Sommer támogatást nyújt az autógyártóknak
A napi mintegy 1000 járművet gyártó és közel 7000 alkalmazottat foglalkoztató történelmi müncheni fő telephely a BMW globális termelési hálózatának nélkülözhetetlen része. A kizárólag elektromos meghajtást használó új járműarchitektúra, a New Class gyártása 2026-tól itt fog megkezdődni. Az autógyártó 650 millió eurót fektet be az új jármű-összeszerelő üzembe a logisztikai területeket és a karosszériagyártást is beleértve.