Szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt a Médiatanács
A román társhatósághoz fordult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egy, a Mozi+ csatornán közvetített akciófilm korhatár-besorolásával kapcsolatban, mert a médiaszolgáltató által választott korhatári kategória és sugárzási időpont nem felelt meg a magyar követelményeknek. A Médiatanács október 29-i ülésén szerződéses vállalások megsértése miatt bírságolt, emellett állampolgári bejelentések nyomán vizsgált meg több műsorszámot.
Októberi utolsó ülésén a Médiatanács megállapította, hogy a Médiacentrum Debrecen Kft. az FM 95 – Rádió 1 Debrecen állandó megnevezésű lineáris rádiós médiaszolgáltatásán az augusztus 2–8. közötti műsorhéten megsértette szerződéses vállalásait azáltal, hogy nem tett közzé megfelelő mennyiségű közszolgálati, továbbá a helyi közélettel foglalkozó, illetve a mindennapi életet segítő műsorszámot, szöveges tartalmat, illetve magyar zenei művet, továbbá a szerződéses vállalásaihoz képest több zenei művet tett közzé. Emiatt a médiaszolgáltatót 70 ezer forint bírsággal sújtotta a testület, emellett a jogsértés tényéről szóló közlemény közzétételére is kötelezte, a jogsértés ismételtségére tekintettel pedig 10 ezer forint bírságot rótt ki a médiaszolgáltató vezető tisztségviselőjére.
Ismét egy hajléktalansággal foglalkozó cikk miatt érkezett bejelentés a Médiatanácshoz a metropol.hu internetes sajtótermékkel kapcsolatban. Az augusztus 27-én közzétett írás egy utcán élő hajléktalan gyermek életkörülményeit és történetét mutatta be az olvasóknak. A hatósági ellenőrzés alapján a médiatartalom vonatkozásában a megalázó, kiszolgáltatott helyzetben lévő személyek öncélú, sérelmes bemutatását tiltó törvényi rendelkezés, valamint a sajtótermékekre vonatkozó gyermekvédelmi szabályok, továbbá egyéb médiaigazgatási szabály megsértése nem vetődött fel, ezért a testület nem indított eljárást a médiatartalom-szolgáltatóval szemben.
Ugyancsak augusztus 27-én jelent meg a demokrata.hu felületén Alternatív címmel egy véleménycikk, amellyel kapcsolatban azért fordult a Médiatanácshoz egy olvasó, mert abban gyűlöletkeltést és kirekesztést vélt felfedezni. A testület megvizsgálta a médiatartalmat, és megállapította, hogy abban nem azonosítható olyan társadalmi csoport vagy közösség, amellyel kapcsolatban felmerülhet a gyűlöletkeltés és a kirekesztés tilalmára vonatkozó törvényi rendelkezés megsértése. Az internetes cikkben kifogásoltakat illetően egyéni polgári és büntetőjogi igényérvényesítés áll az érintettek rendelkezésére.
Szintén állampolgári bejelentés nyomán vizsgálta a Médiatanács a Hír TV-n július 28-án műsorra tűzött Sajtóklub című műsorszámot, amely a bejelentő szerint méltóságsértő és gyűlöletkeltő a fogyatékkal élők és a transzneműek vonatkozásában. A hatósági ellenőrzés alapján a kifogásolt műsorszámmal kapcsolatban nem merült fel az emberi méltósághoz való jog, a gyűlöletkeltést, illetve a kirekesztést tiltó törvényi rendelkezések és egyéb médiaigazgatási szabály megsértése sem, ezért nem indított eljárást a médiaszolgáltatóval szemben.
A joghatósággal rendelkező román társhatósághoz fordult az NMHH a Mozi+ csatornán augusztus 23-án 21 órai kezdettel sugárzott John Wick: 2. felvonás című film miatt. A médiaszolgáltató „tizenöt éven aluliak számára nem megfelelő” korhatári jelöléssel tette közzé a műsorszámot, amely a magyar szabályozás szerinti IV. korhatár-kategóriának (16 éven aluliak számára nem ajánlott) feleltethető meg. A hatósági ellenőrzés azonban azt állapította meg, hogy amennyiben a médiaszolgáltató magyar joghatóság alá tartozna, a műsorszám az V. korhatár-kategóriába (tizennyolc éven aluliak számára nem ajánlott) tartozna a filmben látható brutális erőszak-ábrázolásra tekintettel, így azt csak 22 óra után lehetett volna közzétenni. Az NMHH értesítette a román társhatóságot a vélelmezett jogsértésről, egyúttal felkérte a szükséges intézkedések megtételére.
Kapcsolódó cikkek
- Ismét tévesen klasszifikált több médiaszolgáltató
- Újabb támogatásokról döntött a Médiatanács
- Médiaszolgáltatókat bírságolt a Médiatanács
- Szerződéses vállalás megsértése és reklámriport miatt bírságolt a Médiatanács
- Tévéműsorok készítését támogatja a Médiatanács
- Bújtatott reklám miatt intézkedett a Médiatanács
- Pályázati támogatásokról is döntött a Médiatanács
- Médiatanács: hatósági eljárások indultak az RTL médiaszolgáltatója ellen
- Újabb eljárást indít a Médiatanács a Rádió 1 szolgáltatójával szemben
- A Médiatanács jelzésére intézkedett a holland társhatóság
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Instabil Li-ion akkumulátorok gyors észlelése
A Brady Corporation új, költséghatékonyabb megoldást kínál a tárolt instabil Li-ion akkumulátorok gyors észlelésére. A másodpercenként 0,5 °C hőmérséklet-különbség automatikus mérésére képes megoldás biztosítja a szükséges pontosságot és sebességet az instabil akkumulátorok elkülönítéséhez még azelőtt, mielőtt azok biztonsági kockázatot jelentenének.
A Samsung One UI 7 bétaverziója a mobil AI jövőjébe enged betekintést
A Samsung bejelentette a One UI 7 bétaverziójának hivatalos bevezetését, amely erőteljes mesterséges intelligencia funkcióival és egyszerűsített vezérlőfelületével a jövő bővíthető AI-ökoszisztémáinak előfutárának tekinthető. A One UI 7 jelentős előrelépést hoz azzal, hogy az élvonalbeli mesterséges intelligencia-algoritmusokat és a multimodális képességeket a felhasználói felület minden egyes kapcsolódási pontjába beépíti, egy olyan AI-platformot létrehozva így, amelyen minden interakció természetesnek és intuitívnak hat. A bétaverzió felhasználói elsőként tapasztalhatnak meg egy továbbfejlesztett, személyre szabhatóbb mobilélményt.
Pörög az akkumulátor szakemberek képzése Európában
Európa egyik vezető, a fenntartható energiaágazatra specializálódott szakképzési központja, az InnoEnergy Skills Institute bejelentette, hogy a két éve indított programjuk keretében, az Európai Akkumulátor Szövetség Akadémián keresztül közvetlenül kiképzett tanulók száma idén decemberre elérte a százezer főt.
Idén is meghirdették a Magyar Innovációs Nagydíjat
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.
A 2024-es Év Projektmenedzsere egy fedél alá hozta a kultúrát és a diplomáciát
Sághi Attila lett az Év Projektmenedzsere, aki a hagyományokat a funkcionalitással ötvöző Magyarország Háza Brüsszelben projekttel nyerte el a hazai projektmenedzsment szakma egyik legrangosabb elismerését.