Classys: mentőcsónakok a közigazgatás adattengerén
Jelenleg egy átlagos államigazgatási szervezet több száz jelentést készít havonta. Nem ritka, hogy a rutinfeladatok elvégzésére a munkaidő 70-80%-át is fel kell használni a nem megfelelő alkalmazások használata miatt. Ez hónapról hónapra egyre nagyobb adatfeldolgozási terhet ró majd a szervezetekre, amelyeket a különböző, újabb és újabb szakhatósági, adatszolgáltatási igény fokoz majd. Természetesen ezeknek a jelentéseknek konzisztensnek és pontosnak kell lenniük - fejtette ki Horváth Tibor a Classys Kft. szakértője.
Az intézményi adatvagyon kezelésére épülő, és az üzleti életben már használatos vezetői döntéstámogató rendszereknek meg kell jelenniük a közigazgatási intézményekben is. Ezek segítségével a vezetők a szervezetükre vonatkozó információkat mások munkája nélkül bármikor előhívhatják, elemezhetik. Az informatikailag sikeres alkalmazás kiválasztásához 10 hasznos irányelvet ismertetett Bánki Horváth János üzletiintelligencia-szakértő.
A projektek sikere múlhat azon, hogy a megrendelő intézmény is aktív részese az elemző-tervező szakasznak. A közigazgatásban dolgozóknak elegendő és megfelelő támogatást nyújtó rendszereket kell létrehozni - fejtette ki Moldvai Péter vezető elemző-tervező.
A szakértők esettanulmányokat hallhattak a már folyó projektekről, országos portál kialakításáról, országos adatrendszer megvalósításáról. A bemutatott fejlesztések például portálalkalmazás esetén nem csak egy webes oldal készítését tartalmazzák, hanem teljes körű szolgáltatást nyújtanak (a vidéki intézetek hozzáférésével is) a közigazgatásban dolgozó vezetőknek, az alaptevékenységben dolgozóknak és az állampolgároknak is - számolt be a fejlesztések állásáról Grubert László, a Classys projektvezetője.
Az országos adatbázisok kialakításánál törekedni kell az alkalmazások bonyolult földrajzi adottságokat, szervezeti hierarchiát, joganyagokat figyelembe vevő kialakítására. Ez különösen fontos az Európai Unióhoz való csatlakozás miatt is, Magyarország uniós csatlakozásának fontos és elkerülhetetlen része, hogy megoldott legyen az intézmények közötti adatforgalom helyes lebonyolítása - emelte ki Fehér Zsolt projektvezető, csokorba szedve az országos rendszerek kialakításának kritikus tényezőit és buktatóit, amelyek a már folyamatban lévő fejlesztésekben felszínre kerültek.
Az informatikai projekteknek mindössze 13%-a sikeres - emelte ki a nemzetközi és hazai tapasztalatokat Tóth Gyula, a tesztelési szoftverek szakértője. A fejlesztések 50%-a teljes mértékben befuccsol, a maradék nem megfelelően, vagy nem az eredeti elképzelések szerint teljesül. A magyar közigazgatási intézmények szakember- és emberierőforrás-hiánya miatt szükséges lenne az automatizált monitorozó, hibakereső programok alkalmazása. A tesztelési és monitorozó technológiák azt is bebizonyították, hogy a manuális teszt nem képes kiszűrni 100%-ig a működési hibákat, azonban az automatizált, adatvezérelt teszt igen. Már az alkalmazásfejlesztés korai szakaszától használhatók ezek a megoldások, de az alkalmazás használatba vétele után is hasznos hiba figyelő szolgáltatást biztosítanak.
Kapcsolódó cikkek
- Hiteles elektronikus ügyintézés az egészségügyben
- Megjelent az Oracle kis- és középvállalatoknak szánt üzleti adatelemzési és adattárházrendszere
- Bevezetik az elektronikus kiviteli vámeljárást július 1-jén
- Digitális örökség, információ-felügyelet és-tárolás, tartalomkezelés
- A távközlési és pénzügyi szektorra fókuszál hazánkban a Teradata
- Fizetni vagy nem fizetni – ez itt az info-kérdés
- A kis- és középvállalatok versenyképességéért - workshop és kiállítás
- Grepton Folyamatok e-Z-ig Szakmai Konferencia
- Jövőre már bankkártyával is fizethetünk adót az APEH-hivatalokban
- Forum Nokia technológiai napok Magyarországon