Nagy Testvér-díj: Microsoft, Magyar Rádió, Lakat T. Károly, BSA
Cégek kategóriában a Microsoft érdemelte ki az idei "elismerést", mert a szoftvergyártó cég úgy gyűjtött adatokat a felhasználók internetezési szokásairól és gépeiken lévő programokról, hogy arról a megfigyeltek nem tudhattak. Állami szerv kategóriában a Magyar Rádió kapta a díjat, mert a rádió vezetése arra kötelezte a dolgozókat, hogy hozzák nyilvánosságra átvilágításuk eredményét. A törvény szerint ehhez nem lett volna joguk az MR vezetőinek. Magánszemély kategóriában Lakat T. Károly televíziós műsorvezető győzött. Két ügyben is elismerésre méltónak találták a riportert: egyrészt a közszolgálati televízió munkatársaként a Való Világ házban tett látogatásáért, másrészt mert interjút készített egy gyilkossággal gyanúsított kiskorúval.
Az internetes közönségszavazáson a legtöbben Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsmanra szavaztak, miután kiderült, hogy a hivatalát bekamerázták. Péterfalvi azonban azt állította, hogy a kamerák elhelyezéséről elődjei döntöttek (illetve később azt: nem tudja, hogy ki volt), az elődjei pedig azt, hogy nem ők. Így - mivel sem az alapítványnak, sem a zsűrinek nincs nyomozati jogköre - e le nem zárt vitában a testület nem tudott állást foglalni, ezért a második legtöbb szavazatot kapott BSA (Business Software Alliance) kapta a díjat. A zsüri indoklása szerint azért, mert hatóságnak feltüntetve magát fenyegeti a felhasználókat, holott semmilyen joga sincs eljárni emberek ellen.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Nagy Testvér-díj pozitív változatát a Linux-felhasználók Magyarországi Egyesülete kapta.
Kapcsolódó cikkek
- Románia - 114 millió eurós kárt okozott a szoftver-kalózkodás
- Évi 40 milliárd dolláros veszteséget okoz a szoftverkalózkodás
- Illegális szoftverhasználat: 1 milliárddal kisebb kár az EU-ban
- A jogvédők ünneplik az alkotókat
- A kkv-k figyelmen kívül hagyják az illegális szoftverek használatának valós kockázatait
- Új vállalatokkal bővült a BSA tagsága
- A BSA nemzetközi szinten lép fel az internetes bűnözőkkel szemben
- 10 hónap börtönbüntetés szoftverkalózkodásért
- A számítástechnikai bolt eladója és üzletvezetője is felel a szerzői jogsértésért
- Szűkül a háló az illegális szoftvert használó vállalkozások körül