Eladják a RomTelecom mobilszolgáltatóját, a Cosmoromot
Az igazgató szerint a Cosmorom 190 millió dollár adósságot halmozott fel, amit a társaság eladása sem fedezne. Az OTE már korábban, a tavalyi év első kilenc hónapi adatainak hivatalos bejelentésekor azt hangsúlyozta, hogy az anyavállalat rendkívül szerény eredményét - a 30 millió dollárnál kevesebb nyereséget - a Cosmorom fejlesztésének költségei magyarázzák.
A RomTelecom vezetői szerint legalább 150 millió dollár befektetés kellene ahhoz, hogy a Cosmorom nyereségessé válhasson. A Ziarul Financiar ugyanakkor gazdasági elemzőket idézett, akik szerint a román távközlési piac liberalizációja közepette ez nagy erőfeszítést követelne a társaságtól.
A román távközlési piacon a RomTelecom idén január elsejétől veszítette el a vezetékes telefon piacán addig megvolt monopóliumát. A liberalizációra válaszul az OTE már bejelentette, hogy a költségek alapos csökkentésével igyekszenek csökkenteni a RomTelecom esetleges piacvesztésének következményeit.
Az OTE vezérigazgatója már közölte, hogy az idén a RomTelecom alkalmazottainak közel egyharmadát, mintegy 9000 ezer főt készülnek elbocsátani. Ebbe az elképzelésbe pontosan belefér a Cosmorom eladásának terve, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a mobilszolgáltató jövőjét illetően az OTE vezetői eddig egymásnak teljesen ellentmondó nyilatkozatokat tettek - írta a Ziarul Financiar.
A lap emlékeztetett arra, hogy tavaly az év végén a RomTelecom megbízott igazgatója még a Cosmorom fejlesztésében lévő nagy lehetőségekről beszélt. Optimizmusát azzal magyarázta, hogy Romániában a lakosságnak csupán 20-22 százaléka használ mobiltelefont, míg az EU tagállamaiban a piaci ellátottság eléri az 50-60 százalékot.
A román mobiltelefon-piacon összesen négy szolgáltató van jelen. Közülük a legnagyobb, az Orange Romania már jelezte, hogy nem érdekli a mindössze 50 ezer előfizetővel rendelkező Cosmorom megvétele. A Ziarul Financiar értesülései szerint a piac második legnagyobb szereplője, a Vodafone érdekeltségébe tartozó MobiFon nem zárkózna el egy esetleges átvétel elől.
Gazdasági elemzők nem tartják valószínűnek, hogy a román piacon még nem szereplő új vevő jelentkezne a Cosmoromra. Véleményük szerint a viszonylag szerénynek mondható mobiltelefon ellátottság Romániában gyakorlatilag a piac telítettségét jelenti a román lakosság nagy többségének igen alacsony jövedelme miatt.
Kapcsolódó cikkek
- MTA és T-Mobile: újabb mobiltársadalom-kutatási kötet
- A Synergon beszállna a virtuális mobilszolgáltatásba
- Erősen esett tavaly a RomTelecom bevétele és nyeresége
- Nyáron indul a negyedik cseh mobilszolgáltató, az U:fon
- Az idén is rekord évre számítanak az osztrák mobilszolgáltatók
- Ünnepi forgalomnövekedés a Vodafone-nál is
- Az OTE első féléve: szinten a profit
- Aláírták a Romtelecom privatizációjának tanácsadási szerződését
- Tovább késik a román Romtelecom tőzsdei bevezetése
- Elfogadták a Romtelecom privatizációjának tanácsadási szerződését