Tovább gyorsulhatnak a szuperszámítógépek
Az IBM és a Corning bejelentették, hogy megkezdik a jövő
szuperszámítógépeinek nagysebességű összekapcsolására alkalmas
technológia fejlesztését.
Az optikai adattovábbítás során az információt a fény impulzusai szállítják. A technológia alkalmazása egyelőre viszonylag bonyolult, és meglehetősen költséges, így leginkább a nagy távolságokra történő, nagysebességű adatközlésre használják. Azért került most mégis a két nagyvállalat kutatásainak középpontjába, mert reményeik szerint az üvegszálas technológia finomításával jelentős lökést kaphat a klaszterek építése.
A hagyományos szuperszámítógépek építése akár évekbe, és 100-250 millió dollárba is kerülhet. Kisebb teljesítményű számítógépek ezreinek fürtökbe építésével jelentősen csökkenthető az anyagi- és időráfordítás, csakhogy adódik egy új probléma, nevezetesen a klaszterek elemeinek összekapcsolása. Hiába használják a jelenleg elérhető legjobb technológiát, a fürtök építői az elméleti teljesítményértéknek csak felét-harmadát képesek kihozni a rendszerekből.
Az IBM és a Corning kutatásait az USA Energetikai Hivatala szponzorálja, mintegy 20 millió dollár értékben. Céljuk az Egyesült Államok nukleáris fegyverarzenáljának működőképességét felügyelő számítógépes rendszer megbízhatóbbá tétele. Ugyanakkor a kutatások eredményeit a szuperszámítógépek más felhasználási területein is lehet majd hasznosítani.
Az IBM egyébként hamarosan megkezdi az AMD Opteron processzorokra épülő eServer 325 rendszereinek szállítását. Ezek az előre elkészített szerverek alkalmasak Opteron alapú klaszterek építésére. Ezt megelőzően a vállalat csak az Intel Xeon és a saját Power processzoraira épülő fürtök alapjait képező rendszereket árusított.
Kapcsolódó cikkek
- Sikerült számítógéppel modellezni egy agyféltekét
- 4 petaflop sebességű IBM/Cray szuperszámítógép
- Atomfegyver-kutatáshoz épül a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
- Németországba került Európa legerősebb szuperszámítógépe
- A világ 500 leggyorsabb szuperszámítógépe
- A világ leggyorsabb számítógépe megkétszerezte teljesítményét
- Szuperszámítógép egy spanyol templomban
- Blue Gene Watson: A második leggyorsabb szuperszámítógép is az IBM-é
- Az IBM sikeresen tett eleget az adatkezelési kihívásnak a CERN intézetben
- Blue Gene/L: kétszer nagyobb teljesítmény
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Ezt tudja az OMODA autók gyártója, a Chery Group új akkumulátor-technológiája
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.