Házőrző robot Japánban
A "házőrző sárkány", amelynek hátulján 360 fokkal elfordítható kamera is van, a mozgáson kívül érzékeli az égés által kibocsátott szagot és az 50 Celsius fok feletti hőmérsékletet, a riasztást pedig gazdája mobiltelefonjára is el tudja küldeni. A 90 cm magas, 35 kilós robotok darabja 2 millió jenbe kerül, ám borsos áruk ellenére már most 30 példány elkelt belőlük az interneten. A robotot a Tmsuk nevű, csupán 19 főt foglalkoztató kis cég fejlesztette ki, a Sanyo-val együttműködve. A gyártó úgy nyilatkozott, hogy élethű androidok, vagy állatok viselkedését utánzó robotok terén nem tudnának versenyre kelni a nagy cégekkel, ezért szándékosan terveztek egy adott, emberek által nehezen, vagy egyáltalán nem elvégezhető feladat végrehajtására specializált szerkezetet. Mivel az őrző-védő funkcióra kézenfekvő kutyaformát a Sony már megvalósította, a tervezők a "sárkányrobot" megépítése mellett döntöttek. A "házőrző sárkány" egyébként katasztrófahelyzetek után szükséges mentési és romeltakarítási feladatokra is bevethető. A projektnek várhatóan folytatása is lesz; a Tmsuk jelenleg olyan két lábon járó robotok kifejlesztésén dolgozik, amelyek hátukra tudnak venni egy embert, így kórházakban és idősotthonokban segédkezhetnek majd.
Tavaly a két szomszédos várost, Kita-Kyushut és Fukuokát "Különleges Robotkészítő Területnek" nyilvánították, ahol a Tmsuk-hoz hasonló kibernetikai cégek százai koncentrálódnak. Az ötletgazdák szerint a japán népesség elöregedésével párhuzamosan egyre növekszik az igény a háztartási robotok iránt, így 2020-ra a piac nagysága várhatóan a gépkocsikéval vetekszik majd.
Kapcsolódó cikkek
- Robotfoci 2050: tudományos ismeretterjesztő DVD
- RoCo, a felhasználó testtartását utánozó monitor
- CeBIT: "IT-Nobel" a digitalizáló robotnak
- Gyilkoló robotzsarut fejleszt a Samsung
- Európa legjobb önjáró robothajója Bécsben
- Agyhullámokkal irányított robot
- Gates: minden háztartásban lesz egy robot 2013-ra
- A gépek lázadása, avagy emberi jogokat a robotoknak
- "Énképpel" rendelkező robot
- George, a beszélgetőtársat kereső robot
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.