Rohamos ütemben fejlődik Kelet-Európa informatikai szektora
Kelet-Európa informatikai ipara szabályos aranylázban ég a rendszerváltás óta. Nyolc kelet-európai ország idei uniós csatlakozásával, amit 2007-ben két újabb országé követ, a fejlődés
határa a csillagos ég.
A European Information Technology Observatory (EITO) nemrégiben összeállított tanulmánya szerint a kelet-európai informatikai szektor folyamatos és egyenletes növekedésben van. Az idén a piaci forgalom több mint 10 százalékkal 12,7 milliárd euróra duzzad, a 2003-as 9 százalékos bővülés után.
Annak ellenére is, hogy Kelet-Európában a lakosoknak mindössze 17 százaléka használja az internetet, szemben az EU mintegy 50 százalékos átlagával, az informatikai fejlesztésekben az egykori "keleti tömb" országai élen járnak.
Prágától Szófiáig jól képzett és nyugati kollégáik fizetésének ötödéért-harmadáért dolgozó szakemberek tömege vonzza a nyugati programfejlesztő vállalatok helyi befektetéseit, többnyire közös vállalkozásban helyi informatikai cégekkel.
A német Siemens decemberben jelentette be tervét informatikai kutatási és fejlesztési tevékenysége egyharmadának, mintegy 10 ezer munkahelynek az áttelepítésére Kelet-Európába.
Szlovéniában, a térség leggazdagabb országában a Hewlett-Packard helyi partnere, az 500 alkalmazottal dolgozó Hermes Softlab az ország legnagyobb szoftvercégévé nőtte ki magát. A vállalat munkáinak 75 százaléka exportra készül. - Tervünk a térség legnagyobb rendszerintegrátor vállalatának létrehozása - jelentette ki Oliver Carron de la Carriere, a Softlab ügyvezető igazgatója. - Ha sikerül, jelentős szerepre teszünk szert az EU-ban is - mondta.
Kelet-Európa nem annyira olcsó, mint India, ahol "call center" és programfejlesztő vállalkozások szolgálják ki nyugati megrendelőket. Szakmai elemzők szerint azonban a nyugat-európai vállalatok számára sokkal kedvezőbb lehetőségeket nyújt Kelet-Európa az ottani munkaerő francia, német, spanyol és olasz nyelvtudása miatt, valamint hogy nem
okoz problémát eltérő időzóna.
Nyugati cégek kutatási és fejlesztési központokat létesítettek már a térségben egyszerű bérmunka-kihelyezés helyett, ami azt jelenti, hogy kevésbé lesznek hajlamosak továbbállni, amint a bérek az EU-csatlakozás után emelkedésnek indulnak. - A költségelőny sorvadóban van ugyan, de néhány évig még lehet számolni vele - állítja Henning Esskuchen, az Erste Bank informatikai elemzője.
A Deutsche Post gyorspostás leányvállalata, a DHL Prágát választotta európai technológiai központjának, miközben olyan nagy multinacionális cégek, mint a Nokia, az Ericsson, a SAP, az Alcatel, a Siemens, a Motorola és a Hewlett-Packard Magyarországon, Romániában és Bulgáriában építettek ki hídfőállást maguknak. A küszöbönálló EU-csatlakozás más vállalatok számára is szélesre tárja a kaput.
A szakemberek iránti igény ugrásszerű növekedése azonban komoly gondot okozhatnak a munkatársaikat megtartani igyekvő vagy frissen végzett egyetemistákat alkalmazni akaró helyi kisvállalkozásoknak, mivel a "nagyok" lényegesen kedvezőbb ajánlatokkal elhalásszák majd előlük a legjobbakat.
Egyes kelet-európai vállalatok helyi tőkére és tehetséges szakemberekre építve - akik közül nem egy saját maga épített számítógépet és fejlesztett hozzá programot a szocialista rendszer korlátozott technológiaimportja idején - eredeti ötletekkel és termékekkel vívtak ki maguknak elismerést nyugaton. - Ezeknek az innovatív vállalkozásoknak nem esik majd nehezükre speciális piaci területeket megnyitni a nyugati piacon - véli Esskuchen.
Ilyen ilyen különleges igényt elégít ki a magyar Graphisoft is, a világ második legkeresettebb építészeti tervezőprogramja, az ArchiCAD gyártója, valamint a román Softwin, amelynek BitDefender vírusvédelmi programja a második legsikeresebb termék a francia piacon.
Tavaly a Microsoft megvásárolta a román GeCAD vírusirtó gyártó cég szellemi termékének és technológiájának a tulajdonjogát, a saját termékei biztonságának növelése érdekében.
Románia távközlési miniszterhelyettese, Adriana Ticau úgy becsülte, hogy a román programfejlesztő-gyártó ipar árbevétele tavaly 50 százalékkal 764 millió euróra nőtt. Az irányzat egész Kelet-Európában megfigyelhető, miközbeny a térség országai - készülvén a csatlakozás kihívásaira - folyamatosan fejlesztik informatikai infrastruktúrájukat, ami jelentős növekedéshez segíti informatikai vállalatikat. Viszonylag kis mérete ellenére Kelet-Európa a világ egyik legígéretesebb informatikai piacának számít.
Kapcsolódó cikkek
- IHM-HTEC: pályázat és konferencia
- Együttműködés a magyar infokommunikációs vállalkozások amerikai piacra jutásáért
- Berlin - megvalósulatlan IT-álmok?
- India és Lengyelország az IT-alternatívák
- Itanium 2 alapú HP Integrity szerverek a Francia Nemzeti Kutatóintézetnél
- Újra indul a Coedu Tudásháló verseny
- E-híd a szórványmagyarság között
- Könyv a magyar számítástechnika hőskoráról
- Neumann János lánya Budapesten
- Pénzbehajtás gombnyomásra
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
MyPhoneExplorer 2.2.0
Android mobiltelefonokhoz alkalmazható szinkronizáló program. Telefonkönyv, SMS, híváslista, naptár, üzenetek és hasonló feladatok ellátására szolgáló kitűnő alkalmazás, ami Outlook Express és Thunderbird címjegyzék támogatással is rendelkezik.
Battery Monitor 10.4
A kis alkalmazás számos hasznos információt szolgáltat az akkumulátorunk aktuális állapotáról. Többek között hangjelzéssel figyelmeztet, ha a töltési szint kritikusra csökken, vagy ha elérte a maximális szintet.