3D nyomtatás és tervezés a gyakorlatban
Huszár István Tárgyiasult ötletek (3D nyomtatás és tervezés) című könyve azok számára készült, akik nem félnek kipróbálni valami újat, köszönhetően a technológiai fejlődésnek, és egy olyan úton indulnának el, amely végén az ötletük kézzel fogható, csodálatos fizikai formában valósul meg. Ez az innovatív technológia arra kínál lehetőséget, hogy költséghatékonyan hozzunk létre egyedi termékeket. Így akár mi magunk is könnyen elkészíthetünk egy karácsonyfadíszgömböt, egyedi kulcstartót, tárolódobozokat, mobiltelefon-tartót, egy eltörött alkatrész pótlását, vagy bármit, ami eszükbe jut és boltban nem tudjuk vagy nem érné meg megvásárolni.
Gondolkodjunk 3D-ben
A 3D nyomtatást hagyományosan elsősorban ipari alkalmazásokhoz használták, például prototípusokhoz, sebészeti útmutatókhoz, koncepcióautókhoz, és szórakoztató elektronikai cikkekhez. Napjainkban a technológiát – ahogyan erre a könyv is kitér – többek között az ékszergyártásban, a divat területén, az űrkutatásban, művészetekben, építészetben, játékokban és belsőépítészetben alkalmazzák. A cégek ma már képesek saját termékeiket egyedi ügyféligények alapján megtervezni, és ezt ma gyorsabban megtehetik, mint valaha. A fejlesztéseknek köszönhetően pár óra alatt tudunk olyan modelleket létrehozni, amelyek elkészítése korábban négy-hat hétig tartott. Hasonlóképpen, a márkák használhatják a 3D nyomtatást új tervek prototípusainak gyors elkészítésére, vagy marketingeszközként is alkalmazható minták gyártására.
A 3D nyomtatás a költséghatékony piaci tesztelést is lehetővé teszi, amelynek során visszajelzést kaphatunk a potenciális ügyfelektől és a befektetőktől egy kézzelfogható termékről, anélkül, hogy a prototípusgyártással kapcsolatos jelentős előzetes kiadások kockázata állna fenn. Továbbá kevesebb alkatrészt kell kiszervezni a gyártáshoz. Ez kisebb környezeti hatást jelent, mivel kevesebb terméket szállítanak szerte a világon, és nincs szükség energiafogyasztó gyár üzemeltetésére és karbantartására. Ez az eljárás sokkal kevesebb hulladékanyagot termel egyetlen alkatrészhez, és a 3D nyomtatáshoz használt anyagok általában újrahasznosíthatók. Mindezek mellett a fő előnyök az eljárás sebességében, rugalmasságában és a költségelőnyökben rejlenek.
A szerző útmutatót nyújt ötleteink megvalósításának mikéntjéhez, a tervezéstől egészen a nyomtatásig, amelyből megismerhetjük a 3D nyomtatás lehetőségeit, technológiáját, eszközeit és módszereit. Részletesen ismerteti az alkalmazott technológiák előnyeit és hátrányait, egy mindenki által könnyen megtanulható 3D-s tervezőprogramot, képfeldolgozási eszközöket, nyomtatókat, azok üzemeltetését és buktatóit, illetve a 3D-s tárgyak készítésének menetét, amelynek megértését számos példa és gyakorlati tanács segíti. A könyv ajánlható a 3 dimenziós nyomtatás iránt érdeklődőknek, a diákoknak, akik használatba szeretnék venni az iskolájukban található 3D nyomtatót, valamint azoknak a tanároknak, akik vannak olyan szerencsések, hogy rájuk bízzák ennek a hatalmas motiváló erővel bíró eszköznek a kezelését, viszont még nem rendelkeznek ehhez a megfelelő ismeretekkel, de a kötet elolvasása után saját elképzeléseikkel kiegészítve akár szakköri foglalkozások tematikáját, illetve tananyagát is össze tudják majd állítani belőle.
Az is biztos, hogy a lelkes barkácsoló amatőrök szintén hasznos fejezeteket és segítséget találnak a munkájukhoz a könyv lapjain. Érdemes tehát lapozgatni ezt a kiadványt mindazoknak, akik úgy határoztak, hogy önállóan kezdenek bele egy új, a kezük munkája során születő, általuk alkotott háromdimenziós világ felfedezésébe, vagy azoknak, akik csupán érdeklődnek e téma iránt.
Kapcsolódó cikkek
- Hazai vállalat az újgenerációs ipari technológiák nemzetközi élvonalában
- Azonnali megoldás az alkatrészhiányra
- Rejtett tudás a vállalkozásokban
- Táblázatkezelés egyszerűen – 100 tipp, amely segíthet a mindennapokban
- Budapest utcáin elrejtettek egy regényt
- Mennyi időbe telne kiolvasni a világ legjobb bestseller köteteit?
- Új műsorvezetőt igazolt a legnépszerűbb magyar kulturális podcast
- Szabadszájú, őszinte könyvet írt az ország vadállatbefogója, Both Zoltán
- A Xerox és az NPS a 3D nyomtatás terén mélyíti együttműködését
- Névjegykártya 2.0: új könyv segíti a cégek online kommunikációját
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Ez most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján
A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform közzétette a legnépszerűbb munkaadók rangsorát. A Top Employers Hungary lista jelenleg az egyetlen független rangsor, amely kizárólag a munkavállalók értékeléseire épül. Az idei toplistát a Coloplast Hungary, a Yettel Magyarország és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezeti.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.