A Novell szabadalmi irányelve támogatja a nyílt forráskódra épülő innovációt és versenyt
forrás Prim Online, 2004. október 14. 12:00
A Novell nyilvánosan elkötelezte magát amellett, hogy nyílt forráskódú szoftvereit meglévő szabadalomportfoliójával védi.
Egy irányelv-állásfoglalásban (http://www.novell.com/company/policies/patent) a Novell kijelentette, hogy szabadalomportfoliójával megvédi nyílt forráskódú termékeit a szellemi tulajdonnal kapcsolatos, mások által indított támadásokkal szemben. Ez az állásfoglalás ismét biztosítja az ügyfeleket arról, hogy nyugodtan választhatnak nyílt forráskódú megoldásokat, annak tudatában, hogy a Novell erős támogatást nyújt az esetlegesen felmerülő szabadalmi problémák kezeléséhez.
A nyílt forráskódú szoftverek utóbbi évek során tapasztalt gyors növekedése rendkívül hasznos versenyt indított el az informatikai piacon. A Linux, Apache, MySQL, JBOSS és más vezető technológiák új alternatívát kínálnak a nagyobb értékű és teljesítményű informatikai rendszereket kereső vállalatoknak. Az ügyfelek jelentős előnyökhöz jutnak a választás szabadságának és a technológiai döntések lehetőségének köszönhetően.
"A nyílt forráskód egy 'átütő' technológia. Csoportmunkás fejlesztési modellként a nyílt forráskód új gazdasági környezetet teremt, és olyan szoftverminőséget biztosít, melyet a hagyományos szoftverszállítók csak nehezen érnek el. Ez a modell nagyszerű az IT ügyfelek számára, mivel többet jelent egyszerű innovációnál és választási lehetőségnél" - mondta Jack Messman, a Novell elnök-vezérigazgatója. "Átütő hatása miatt persze veszélyezteti a már kiépített érdekeltségeket. Az érdekeltek némelyike ezért a nyílt forráskódú technológiákban rejlő szellemi tulajdont érintő veszélyekkel kapcsolatos bizonytalan vádaskodással vág vissza. A Novell ma aktívan állást foglal az általa ajánlott szoftverek védelem mellett - függetlenül attól, hogy az a hagyományos vagy nyílt forráskód modellt követi -, amikor kinyilvánítja hajlandóságát, hogy ügyfeleit saját szabadalomportfoliójával segítse. Arra biztatjuk a többi szoftverszállítót is, hogy a kapcsolódó szabadalmak felhasználásával tegyék meg ezt a lépést."
A nyílt forráskódú szoftverek utóbbi évek során tapasztalt gyors növekedése rendkívül hasznos versenyt indított el az informatikai piacon. A Linux, Apache, MySQL, JBOSS és más vezető technológiák új alternatívát kínálnak a nagyobb értékű és teljesítményű informatikai rendszereket kereső vállalatoknak. Az ügyfelek jelentős előnyökhöz jutnak a választás szabadságának és a technológiai döntések lehetőségének köszönhetően.
"A nyílt forráskódhoz társított szellemi tulajdonnal kapcsolatos veszélyek valójában nem különböznek a hagyományos modellt követő rendszerek esetén felmerülő veszélyektől" - mondta ifj. Joseph A. LaSala, a Novell tanácsadója. "A Novell elkötelezte magát a szellemi tulajdon védelme mellett az egyre terjedő 'vegyes forráskódú' környezetekben is, ahol hagyományos és nyílt forráskódú rendszerek egyaránt jelen vannak. Miközben a szabadalmak fontos szerepet játszanak a szellemi tulajdon védelmében, bizonyos szállítók az ügyfelek választási lehetőségét példátlan módon befolyásolva használják ki ezt a lehetőséget. Hiszünk abban, hogy biztosítani kell az ügyfeleknek a beszerzési döntések szabad meghozását. A döntési folyamatnak olyan tényezőkre kell épülni, mint például az ár, érték, biztonság és szolgáltatás, nem pedig a szellemi tulajdonnal kapcsolatos perekre."
"Megközelítésünk lényege, hogy védjük ügyfeleink választási lehetőségét és támogatjuk a nyílt forráskódú modellben rejlő innovációs lehetőségeket" - tette hozzá Messman. "Ebben az irányelvben azt jelentjük ki, hogy szabadalmaink segítségével aktívan védjük a Novell nyílt forráskódú technológiáit a külső felek szabadalmi követelései ellen. A szabadalmakat arra használjuk, amire a szabadalmi rendszer annak idején létesült, az innováció bátorítására, nem pedig az ügyfelek választási lehetőségeinek beszűkítésére. Reméljük, hogy az e területen betöltött vezető szerepünk más szabadalomtulajdonosokat is hasonló álláspontot elfoglalására indít."
Kapcsolódó cikkek
- Több százezer diák, szülő és munkatárs biztonságos személyazonosság-kezelése egy Novell rendszerben
- Best of Interop díjat nyert a Novell ZENworks Linux Management
- A Capgemini is támogatja a Novell SUSE Linux megoldásait
- Összefogás után per: az LG beperelte a Hitachit
- A Novell csatlakozott az EFF "szabadalomrobbantó" projektjéhez
- Microsoft-LG szabadalom-engedélyezési megállapodás
- Honeywell-Novell személyazonosság-kezelési megoldás
- SAP-Novell: Közös Linux-támogatás
- Novell-SAP LinuxLab közös fejlesztés
- A Microsoft mondja a Linux-tábornak, hogy nagyfejű...