Tovább bővült az országos videokonferencia rendszer

Minden intézmény képben van

forrás Prim Online, 2004. november 2. 19:03
Tovább folytatódott az NIIF (Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési program) Videokonferencia hálózati projektje. 50 végpont, fejlett központi szolgáltatások, külföldi összeköttetések jellemzik az évet. Máray Tamás a beruházók, míg Gál Zoltán a felhasználók oldaláról mutatta be a projekt helyzetét.
A fejlesztés az idén végrehajtott második lépcsővel sem ér véget. Reméljük, jövőre újabb végpontokat kapcsolhatunk a rendszerbe, hiszen az eddigi beruházás és fejlesztés nagyon eredményes volt - nyilatkozta Máray Tamás, az NIIF műszaki igazgatóhelyettese. A rendszer tovább bővült, a végpontok száma országszerte 50-re növekedett. A felhasználók között vannak felsőoktatási intézmények, kutató központok, de közgyűjtemények is. A Polycom rendszerű egységeket továbbra is az LNX Hálózatintegrációs Rt. szállította.

Természetesen ilyen sok berendezésnek már szüksége van fejlett központi szolgáltatásokra is, úgyhogy többek között egy multipontos videokonferencia szervert integráltunk a rendszerbe az év során. Webes felületen keresztül már elérhető a foglalási modul, amelynek segítségével a felhasználók megtervezhetik a konferenciát, és lefoglalhatják a szükséges erőforrásokat. Linux platformon kiépült a gatekeeperek rendszere és a directory szolgáltatás is, ami lehetővé teszi, hogy a felek bonyolult internet címek használata nélkül, egyszerűen hívják egymást. Tavasszal a hazai hálózat csatlakozott a globális, nemzetközi videokonferencia hálózathoz (GDS) is, így a videokonferenciázás a külfölddel sem gond. Fontos ez, - teszi hozzá a műszaki vezető - hisz nem egy olyan EU által támogatott projektről tudok, ahol ennek a rendszernek a hazai résztvevők jó hasznát veszik. Az elsődleges célunk az, hogy minden olyan településen, ahol felsőoktatási intézmény vagy kutatóintézet működik, megjelenjen, és könnyen elérhető legyen a rendszer - mondja Máray Tamás.

A bővítés ebben az évben tehát már megtörtént, de jövőre remélhetőleg folytatódik. További célunk, hogy a rendszer használatát valóban mindennapossá tegyük. (Nem mintha már most nem használnák az intézmények nap mint nap, május hónapban például 2561 hívást bonyolítottak ezen keresztül, 363 óra össz időtartamban.) Minden egyes campusban, de nagyobb intézményeknél akár minden egyes épületben ott kell legyen a profi minőségű videokonferencia rendszer. Tervezzük ezen kívül a szolgáltatások körének bővítését, például igény szerinti archiválási lehetőséggel.

Gál Zoltán, a Debreceni Egyetem informatikai központjának vezetője a bővítés kapcsán elmondta: A Debreceni Egyetem a rendszer egyik legnagyobb használója, hiszen az ország egyik legnagyobb felsőoktatási központja is. Tartottak már ezen keresztül nemzetközi konferencia-előadást, zajlott már szakmai megbeszélés, de orvosi tanácskozás is, hat ország részvételével. Nem egy esetben a videokonferencia lehetősége órákig tartó, költséges utazást takarít meg, gyakran a fővárosba, vagy még távolabbi intézményekbe. De mivel a használata egyszerű, és vannak még fölös kapacitások, már városon belül is használták, hogy meggyorsítsanak egy-egy megbeszélést.

A NIIF kezdeményezésétől egyébként sok szempontból függetlenül mi magunk is igyekszünk kiépíteni saját, belső videokonferencia hálózatunkat. Ehhez felhasználói gépenként végül is elegendő egy webkamera, egy mikrofon, és egy megfelelő szoftver, így máris sokkal személyesebb, mintha a felek csak telefonon beszélnének, és gyorsabb, mintha személyesen utaznának a tárgyalás helyszínére.

Talán az egyetlen negatívum - folytatja a szakember - hogy a rendszer használatának lehetőségéről még mindig nem tudnak elegen. Gond továbbá, hogy sokan, akik annak idején megismerkedtek az ISDN2 felett futó, igen gyenge kép és hangminőségű szolgáltatással, azok bizalmatlanok ezzel az új, internet felett működő, magas minőségűvel szemben is. Ez utóbbit némi tájékoztatással ki lehetne küszöbölni. Amúgy a megvalósítást csak támogatni tudom, hiszen az ilyen jellegű infrastruktúra megléte egy felsőoktatási intézménynél, vagy egy tudományos központnál már nem innovatív extra, hanem a nemzetközi munka egyik létszükséglete.
Kulcsszavak: NIIF videokonferencia

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Így parkolunk mi: hol és mennyit fizetnek a magyarok a várakozásért?

Országosan 720 forintot fizetnek átlagosan az autósok egy parkolásért, de 1000 forint alatt ritkán ússza meg az, aki Budapest belvárosában áll meg a járművével – derül ki a Simple mobilapplikáció statisztikájából. Több órát inkább a népszerű kirándulóhelyek és fürdők környékén várakoznak a magyar autósok, ezért vidéken a nyár számít kiemelt időszaknak parkolás szempontjából.

2024. november 20. 13:24

Karácsony korlátok nélkül

Az embereket egymástól elválasztó láthatatlan, de nagyon is érzékelhető falak áttöréséről szól a Telekom idei karácsonyi kampánya. Magyarország mellett a Deutsche Telekom Csoport kilenc másik európai országában bemutatott alkotás üzenete, hogy a bennünket körülvevő sokféle gátat legtöbbször mi magunk teremtjük meg, és hogy tudatos igyekezettel ugyanolyan egyszerűen lebonthatjuk őket – sokszor éppen a hétköznapok innovációi által – mint amilyen észrevétlenül felépültek. 

2024. november 19. 20:46

A Samsung AI-alapú újításait ismerte el a Consumer Technology Association

A Samsung legújabb termékeit és szolgáltatásait a rangos CES 2025 Innovációs Díjjal ismerte el a Consumer Technology Association (CTA) szervezet, a vállalat négy kategóriában a „Legjobb Innováció” címet is elnyerte. A díjakat két hónappal a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb technológiai eseményét, a CES 2025 kiállítást megelőzően osztják ki, ezek az elismerések is kiemelik a Samsung elkötelezettségét a fogyasztói elektronika határainak bővítése iránt. A mesterséges intelligencia, a fenntartható tervezés, valamint az inkluzív felhasználói élmény terén megvalósított fejlesztéseivel a Samsung továbbra is mércét állít az iparágban.

2024. november 19. 19:27

A HONOR Magic V3 és V2 a minimalista divat legjobb barátai

A telefon, a kulcsok, a laptop, a pénztárca, a tablet, az iratok és egyéb, a hétköznapi munkavégzéshez – sőt, létezéshez – szükséges holmik cipelése kimerítő lehet. Nem beszélve arról, hogy kihat a divatra is: elvégre olyan táskákra van szükségünk, amikbe ezek mind beleférnek. A táskaválasztás pedig öltözetünket is meghatározhatja.

2024. november 15. 19:13

Rejoy: Vitték a felújított telefonokat, mint a cukrot

A Rejoy november 17-ig tartó Black Fridayának első napján a magyar vásárlók több mint ezer darab felújított okostelefont, tabletet, laptopot és okosórát rendeltek meg. A mobilok közül a vásárlók az iPhone 12, 13 és 15-ös modellév felújított példányait keresik a leginkább, míg laptopból az M1 lapkával szerelt MacBook Air volt a legnépszerűbb. Utóbbi 199 990 forintos felújított példányait néhány óra alatt elkapkodták. 

2024. november 15. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01