Microsoft-pályázatok és -versenyek az oktatási szférának
Imagine Cup 2005
Immár harmadik alkalommal kerül megrendezésre az Imagine Cup, a Microsoft globális informatikai versenye. 2005-ben 9 kategóriában mérhetik össze tudásukat a világ egyetemistái, főiskolásai és idén először középiskolásai is. Az egyes kategóriáknak saját szabályai vannak, van köztük 2 és 3 fordulós, online és offline verseny is. A verseny díjainak összesített értéke kb. 200 000 USD. A döntőt 2005 júliusában, Jokohamában rendezik meg, ahová a döntősök, illetve bizonyos kategóriákban felkészítő tanáraik is utaznak.
A verseny idei témája "a köztünk lévő akadályok lebontása" ("Dissolving boundaries between us"). A versenyzők kilenc kategóriában mérhetik össze tudásukat:
Szoftvertervezés: egy alkalmazást kell elkészíteniük, amely egy mobil eszközt és egy saját XML webszolgáltatást is felhasznál.
Office fejlesztés: egy alkalmazást kell készíteni a Microsoft Office Rendszer segítségével.
Webfejlesztés: olyan ASP.NET alapú oktatási weboldalt kell készíteni, amely a verseny témáját dolgozza fel.
Algoritmus: az egyéni versenyben a versenyzőknek egy online kvízt kell megoldaniuk, majd programozási feladatokat kapnak.
Rövidfilm: a csapatoknak a verseny témáját feldolgozó rövid filmet kell készíteni.
Animáció: a DirectX technológia felhasználásával háromdimenziós animációt kell készíteni a verseny témájáról.
IT: a rendszergazdai ismeretekről teszten és esettanulmányokon keresztül kell számot adni.
Üzleti terv: a csapatok legjobb üzleti ötleteiket dolgozhatják ki.
Vizuális játék: nanorobotokat irányító algoritmusok megírása a feladat, hogy egy virtuális emberi testben gyógyításra használhassák őket.
A többi online verseny mellett a szoftvertervezés kategóriának magyar, offline fordulója is lesz, ahol szintén értékes nyeremények várnak a győztesekre. A nyertes csapat felkészítő tanárával együtt elutazhat Theszaloníkibe, a kelet-közép-európai döntőre. A nyertesek utazásait a Microsoft finanszírozza.
A magyar forduló jelentkezési és az első tervek beadásának határideje 2005. március 1. A csapatoknak először egy alkalmazás terveit kell elkészíteniük, majd magát az alkalmazást is, közülük a legjobb pályamunkákat a zsűri előtt mutatják be a versenyzők.
Az Imagine Cup részleteiről a verseny hivatalos oldalain, illetve a magyar nyelvű tájékoztató oldalakon lehet olvasni.
A versenyre az alábbi címen lehet jelentkezni:
http://hu.imagine.thespoke.net
További információ:
http://www.msportal.hu/imagine
http://imagine.thespoke.net
http://hu.imagine.thespoke.net
Windows Embedded Student ChallengE
A Windows CE.NET, a Microsoft beágyazott operációs rendszere kézi-számítógépekhez és más eszközökhöz, ahol fontos a kis méret, vagy a valós idejű végrehajtás.
A Windows Embedded Student ChallengE versenyen a csapatoknak fel kell építeniük saját Windows CE operációs rendszerüket a platformhoz tartozó Platform Builder alkalmazás segítségével, és egy alkalmazást kell elkészíteniük rá, amely valamilyen valós problémát old meg.
A jelentkezés határideje 2005. január 23., a pályamunkák leadásának határideje 2005. április 23. A verseny összdíjazása több mint 23 000 USD, az első díj 8 000 USD.
A versenyről és a zsűrizés szempontjairól bővebben a verseny honlapján lehet olvasni.
További információ:
http://www.windowschallenge.com
Pályázat PhD hallgatók számára
A Microsoft Research (MSR) a Microsoft kutatással foglalkozó részlege. 1991 óta a világ számos pontján tart fent irodát, melyben több mint 800 kutató foglalkozik az információtechnológia jövőjét meghatározó újításokkal.
2004-ben a Microsoft Research Cambridge-i irodája létrehozta az External Research Office-t (ERO), amely az egyetemekkel való együttműködést koordinálja. Az ERO 2004 decemberében kiírt egy pályázatot PhD hallgatóknak, amelyben az információtechnológia, az elektronika és a matematika terén tevékenykedő fiatal kutatókat kívánja támogatni. Külön kiemelt témák azok, amelyek ötvözik az információtechnológia és a hagyományos tudományok, mint például a biológia, kémia, fizika, a neurális kutatás, az anyagtudomány, az immunológia, a természetvédelem, társadalomtudományok és az ember-számítógép kapcsolat eredményeit.
A pályázatokat nem közvetlenül a hallgatók, hanem az egyes intézmények, illetve tanszékek nyújthatják be. A jelentkezés határideje 2005. április 17. Jelentkezni online lehet az ERO honlapján.
A nyertesek egyenként legfeljebb évi 30 000 eurót kapnak maximum három évig. Azok a hallgatók, akik már részesülnek valamilyen ösztöndíjban legfeljebb 10 000 eurós éves juttatásban részesülnek. Emellett a nyertesek, munkájuk segítésére, kapnak egy-egy TabletPC-t, a hozzá tartozó szoftvercsomaggal. A második év után egyes résztvevők lehetőséget kaphatnak a Microsoft Researchben való kutatásra is.
A pályázat részleteiről a Microsoft Research Cambridge External Research Office oldalain lehet olvasni, itt találhatják meg az érdeklődők a jelentkezési lapot is.
http://research.microsoft.com/ero/phd/
További információk:
A pályamunkák elkészítéséhez használható szoftverek beszerzéséről:
http://www.microsoft.com/hun/oktatas/campus.mspx
http://www.microsoft.com/hun/oktatas/msdn_academic_alliance.mspx
Közösségi weboldalak a versenyekkel kapcsolatos kérdéseknek és más technológiai információknak:
http://hu.thespoke.net
Kapcsolódó cikkek
- Új kurzusokkal bővül a Cisco Hálózati Akadémia képzési portfóliója
- Megjelent Microsoft Natural Ergonomic Desktop 7000
- Microsoft IT a 2008-as pekingi olimpián
- Megalakult az Észak-alföldi Informatikai Klaszter
- A Microsoft házon belül teszteli új szerverszoftverét
- Microsoft Update-nek álcázott trójai
- Három osztállyal indul ősztől az Első Magyar Webgazdasági Szakközépiskola
- SAP: kompetencia-központ a Debreceni Egyetemen
- Flash alapú Zune Wi-Fivel?
- Készül a Google-barát Vista SP1
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!
Megéri-e az elektromos autózás?
Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.