Újabb fázisához érkezett az Epicos projekt megvalósítása
Mint az ismeretes, még 2004. július 26-án jött lére az a megállapodás a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és az Epicos A. G. svájci bejegyzésű, athéni székhelyű cég között, amely révén a GKM elősegíti a hazai védelmi ipari cégek világhálón történő megjelenését, a nemzetközi haditechnikai gyártási-értékesítési hálózatokba való hathatósabb bekapcsolódásukat.
Az Epicos - egy nemzetközileg is elismert, haditechnikai beszerzésekre és offsetre szakosodott B2B e-kereskedelmi portál - már számos európai országban valósított meg hasonló projekteket, így Görögország mellett Ausztriában is, a magyar projekttel párhuzamosan Litvániában is dolgoznak.
A magyar ellentételezési projekt kedvezményezettje az a 83 magyar védelmi ipari, high-tech és kettős felhasználású termékeket előállító cég lesz, amelyeket a magyar Védelmiipari Szövetség - egy szakmai zsűri bevonásával - még az elmúlt év végén szelektált a részvételre.
Az Epicos 2 éven keresztül térítésmentesen biztosít hozzáférést a hazai cégeknek azokhoz az elektronikus kereskedelmi szolgáltatásokhoz, amelyek információkat szolgáltatnak a nemzetközi védelmi ipar fejlődési tendenciáiról, az egyes országok aktuális és tervezett haditechnikai beszerzései programjairól és az azokkal összefüggő ellentételezési programokról.
A projekt másik nem kevésbé fontos eleme a hazai vállalatok integrálása a világ vezető hadiipari cégei által működtetett elektronikus beszállítói rendszerbe, az Exostarba. Ennek célja az elektronikus piac sajátosságainak megismertetése, illetve az így kínálkozó üzleti lehetőségek kiaknázása.
Garamhegyi Ábel helyettes államtitkár kiemelte, hogy a kormányzati gazdaságpolitika céljainak megvalósításában az ellentételezés egyre fontosabb szerepet tölt be. Az Epicos projekt megvalósítása a védelmi iparban tevékenykedő hazai kis- és középvállalatok piacismeretének bővítését, a nemzetközi védelmi piacra jutását segíti elő úgy, hogy e speciális piac által ma már megkövetelt korszerű e-kereskedelmi eszközök alkalmazását vezeti be. Ez az ellentételezési projekt azért is sajátos, mert egy egész ágazatot - a szélesebb értelemben vett védelmi ipart - hoz előnyösebb helyzetbe, növelve annak versenyképességét. Az ellentételezési konstrukció teszi lehetővé azt is, hogy a magyar résztvevő vállalkozások térítésmenetesen jussanak az ismeretekhez és a szolgáltatásokhoz.
Epicos
Az Epicost (korábban e-offsets) 2000 októberében hozta létre egy, az űrhajózási és védelmi ipari szektorban - és ezen belül az ellentételezésben, ipari kooperációban és a haditechnikai beszerzésekben - több mint 20 éves tapasztalattal rendelkező szakemberek csoportja. Ma az Epicos, 3 éves sikeres működést követően, változatlanul az egyetlen olyan Business-to-Business globális platform, amely ellentételezéssel, ipari kooperációval és a haditechnikai beszerzésekkel foglalkozik. Egy globális űrhajózási és védelmi ipari e-piactér létrehozása érdekében az Exostarral alakított ki stratégiai együttműködést, amely eredményeként a két cég platformjának összekapcsolása révén komplett és egyedülálló szolgáltatási csomagot tudnak kínálni a felhasználóknak. Az Epicos tevékenysége ma 30 országra terjed ki (ezek együttesen a világ offset és ipari kooperációs tevékenységének mintegy 85%-át teszik ki), ez szám 2004 végéig céljaik szerint elérheti a 40-et.
Exostar
Az Exostar egy elektronikus kereskedelmi és üzleti megoldásokat szolgáltató cég, amelyet a 400 milliárd dolláros űrhajózási és védelmi ipar révén és számára építettek ki. Az Exostar a gyártók, a beszállítók és a vevők között teremt kapcsolatot egy magas biztonsági fokkal rendelkező virtuális piactéren az ellátás, kereskedelem és az együttműködés biztosítása érdekében. A kínált megoldások és az ipar mély ismerete révén az Exostar értéket teremt a rendszerek és a szabvány e-kereskedelmi folyamatok integrációja útján, jelentősen csökkentve a költségeket és meggyorsítva a ciklus időket. Az Exostar heti 85 000 tranzakciót dolgoz fel és 2001 márciusa óta több, mint 3,5 millió tranzakciót hajtott végre a 13 000 beszállító egyre bővülő körével. Továbbá 1400 mérnök és beszállítói láncok szakemberei használják nap mint nap a rendszer e-együttműködési eszközeit. Az Exostar alapító partnerei: BAE Systems, Boeing, Lockheed Martin Corp., Raytheon Co. és a Rolls-Royce.
Kapcsolódó cikkek
- Megjelentek az első digitális számlák
- Elektronikus aláírás már polgármestereknek is
- Az első minősített elektronikus aláírás tanúsítvány Magyarországon
- A MÁV Informatika működteti a Budapest Portált
- Veszélyben az elektronikus aláírás Magyarországon
- Újfajta díjmodell a hitelesítésszolgáltatásban
- Minősített elektronikus aláírás hitelesítés-szolgáltató lett a MÁV Informatika Kft.
- Biztos, ami minősített
- A MÁV INFORMATIKA Kft. legújabb SAP bevezetése
- Újévi változások a MÁV Informatika Kft.-nél
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.