Megütközés Belgrádban: Orosz cégé a szerb Mobtel többségi tulajdona
Az Alfa Group távközlési cégének, az Alfa Telekomnak az alelnöke, Kiril Babajev ugyanakkor közölte a vasárnapi Blic című belgrádi napilappal: nem tud róla, hogy vállalata megvette volna a BK Treidet, és szerinte Cukanov sem nem alkalmazottja, sem nem képviselője az Alfa Telekomnak. Ugyanakkor a belgrádi orosz nagykövetség sajtófelelőse, Aljona Kudrjavceva közölte egy belgrádi hírügynökséggel, hogy Cukanov az Alfa Group nevében aláírta az adásvételi szerződést. Ezt megerősítette közleményében a Mobtel vezérigazgatója, Zoran Pavlovic is, aki szerint egy éve folytak a tárgyalások az orosz partnerrel.
Egyes hírek szerint a BK Treidet valójában nem az Alfa Group vette meg, hanem a Centr Invest Group nevű brókercég, amely igazgatótanácsának az élén Cukanov áll. Feltételezések szerint a Centr Invest Group egymilliárd dollárért vette meg a BK Treidet, amelyet később "átpasszol" az Alfa Groupnak.
Függetlenül attól, hogy ki vásárolta meg a BK Treidet, belgrádi kormánykörökben megütközést váltott ki a hír. A moszkvai BK Treid a Bogoljub Karic szerbiai milliomos vezette BK vállalatbirodalom tulajdona, amellyel az állam évek óta jogi vitát folytat a Mobtel tulajdonviszonyai miatt.
A mobiltelefon-szolgáltatót 1995-ben alapította meg az állami kézben lévő szerbiai postaforgalmi vállalat (PTT) közösen a milosevici rendszer idején felvirágoztatott BK csoport moszkvai kirendeltségével. A BK 51, a PTT 49 százalékos tulajdonjoghoz jutott. Az állam azt állítja, hogy a BK csoport nem a tulajdonjognak megfelelő összeggel járult hozzá a Mobtel megalapításához, s 67 millió dollár helyett, csak 47 millió dollárt fizetett ki, vagyis a PTT részesedése a valóságban nagyobb az alapítói okiratokban szereplő összegnél. A szerb kormány tavaly nyáron fogadta el a Mobtel tulajdonosi szerkezetét vizsgáló kormánybizottság jelentését, amely megállapította, hogy a PTT révén 58,76 százalékos tulajdonnal bír a vállalatban, míg a BK vállalatbirodalomhoz tartozó moszkvai székhelyű BK Treid vállalat tulajdona 41,24 százalékos. A tulajdonjogi vita lezárása a zürichi nemzetközi döntőbíróságra vár.
Az Alfa Group vagyonát kilencmilliárd dollárra becsülik, a konzorcium élén a hasonló nevű orosz bank áll. A vállalatbirodalom 1,9 milliárd dollár haszonnal zárta a 2003-as évet. Az Alfa Group több oroszországi és ukrajnai mobiltelefon-szolgáltatónak, németországi olajfinomítóknak, s az oroszországi Perekrjosztok üzletláncnak a résztulajdonosa.
Kapcsolódó cikkek
- A Synergon nyerte az MFB üzemeltetéstámogatási pályázatát
- Microsoft Dynamics: minden napra egy új ügyfél
- XAPT: magyar vállalatirányítási siker az USA-ban
- Telekommunikációs cégegyesülések segíthetik a Wall Streetet
- Csökkent a Magyar Telekom saját részvényeinek száma
- Befejeződött a sztrájk a Deutsche Telekomnál
- A Western Digital 1 milliárd dollárért megveszi a Komag alkatrészgyártót
- A Magyar Telekom rendkívüli közgyűlése döntött a csoport további integrációjáról
- A piacnál gyorsabb ütemben növekszik az Oracle Hungary
- Változott a Magyar Telekom saját részvényeinek száma
Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Innovációs versenyen méretik meg magukat a világ egyetemistái
A Red Bull Basement kezdeményezés a bolygó ifjú koponyáinak ad lehetőséget, hogy kibontakoztassák ötleteiket, ezzel pozitív hatást gyakorolva világunkra. Az egyetemista versenyzők idén a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatják kiemelkedő innovációik megvalósítása érdekében.
Országos kutatásból netezési körkép: a magyarok többségének élete elképzelhetetlen net nélkül
Rengeteget internetezünk, leginkább okostelefonon, és minden második fiatal napi 2-3 órát tölt el chateléssel – derül ki a Yettel országos, reprezentatív kutatásából. Bár minél fiatalabb valaki, annál valószínűbb, hogy gyakrabban használja mobilon az internetet, de még az X generáció 85 százaléka is naponta többször felmegy a netre. A legnépszerűbb közösségi platform továbbra is a Facebook, de a Z generációsok körében a TikTok és az Instagram is hódít.
Éppen most robban a hazai előfizetéses e-kereskedelem
Idén nyáron a hazai webshopok 4 százaléka kínált valamilyen terméket előfizetéses formában, azonban az adatok szerint ez az arány két-három éven belül várhatóan 23 százalékra nő. Az, hogy közel ötszörösére nőhet az előfizetéses vásárlást kínáló webáruházak száma, jól mutatja a piacon zajló jelentős változásokat – ismertette a Visa támogatásával készült friss kutatásának* eredményeit a Shoprenter.
Ezek a MI legnagyobb veszélyei az oktatásban
Két szemeszteren keresztül kísérelték meg matematikai kurzusaikon ChatGPT-szerű mesterséges intelligencia használatát a Corvinus oktatói: diákjaik mindvégig szabadon használhatták feladataik elkészítéséhez, sőt, vizsgáikhoz is a MI-t. Az eredmény a két oktatót is meglepte: csökkent a hallgatók motivációja és a csoport általános tudásszintje, valamint jobban kiéleződtek a hallgatók közötti társadalmi egyenlőtlenségek is.
Techóriások özönlöttek a Városligetbe
Az AI Summit 2024 grandiózus eseményként vonzotta a mesterséges intelligencia iránt érdeklődőket a Városligetbe szeptember 9-én és 10-én. Az Indamedia kiadó által szervezett konferenciára a jegyek már az indulást megelőző napokban elfogytak – a rendezvény két napjára közel 3000-ren léptek be. Itt az AI-t gyakorlatilag minden aspektusból megközelítették, és olyan nemzetközi technológiai nagyágyúk is képviseltették magukat, mint a Microsoft, az Amazon, a Google, de még a Financial Times is.